Internet a můj handicap 2011 - výsledky

Již posedmé vyhlásila občanská sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO literární soutěž Internet a můj handicap. V prvních pěti ročnících byla soutěž zaměřena jen na internet, nyní zůstal již podruhé sice její tradiční název, ale téma soutěže se rozšířilo o to, jak pomáhá lidem se zdravotním postižením telefon, nejen internet. Do soutěže došlo 46 příspěvků.
 
Devítičlenná porota ve složení Miloš Pelikán (Vozíčkář), Karel Ryšavý (Bez bariér.cz), Věra Strnadová (ASNEP), Lucie Štěpánková (Alfa Human Service), Jana Vejsadová (Mnémé), Pavel Veselský (InternetPoradna.cz), Veronika Řečníková (Telefónica O2), Lucie Křesťanová (Gong) a Jaroslav Winter (BMI sdružení) dospěla k následujícímu pořadí:
 
1.            Lukáš Treml
2.            Jaroslav Čajka
3.             Ivan Jergl
4.             Marta Bednářová
5.             Michal Prager
6. – 7.      Leoš Lacina
                Miloš Šmíd
8. – 11.    Blanka Hylanová
                Hana Kondrová
                Roman Pišný
                Miroslava Kvasničková
12.           Jiří Šedý
13. – 14. Jaroslava Novotná
                Michael Vidura
15. – 16.  Michal Pospíšil
                Eva Plachá
17. – 21.  Libuše Čermáková
                Petr Žižka
                Jaroslav Kobrle
                Marie Hermanyová
                Ladislava Blažková
22. – 25. Jiří Žváček
                Josef Konečný
                Ladislav Kratochvíl
                Monika Henčlová
26. – 33.  Pavel Němec
                Kristýna Salášková
                Hana Votavová
                Libuše Petrašová
                Petr Bílek
                Ondřej Hohl
                Irena Klimešová
                Ladislav Kratochvíla
               
Absolutní vítěz získal zájezd do Řecka pro dvě osoby od cestovní kanceláře LOTOS, druhý v pořadí USB modem s dvouletým bezplatným připojením k internetu a mobilní telefon od společnosti Telefónica O2. Dále věnovaly ceny společnosti Zoner software (programy Zoner Photo Studio), Zoner Press (knihy), Portál (knihy), AutoCont (USB flash paměti), Car Club (karty Handy Card Sphere) a Generali Pojišťovna.
Rovněž byly uděleny zvláštní ceny časopisů Gong, Můžeš a Vozíčkář. Cenu Gongu získal Ivan Jergl, cenu časopisu Můžeš Jiřina Róblová a cenu Vozíčkáře Lukáš Treml.

Lukáš Treml: Mobilizace pracovních sil

21.03.2011 19:53

„Ahoj Lukáši, Jana je nemocná, a proto budeš mít ode dneška do konce měsíce služby s Luckou. Ona asi bude víc vařit a ty obsluhovat, nějak se domluvte… Já už musím běžet. Kdyby byl nějaký problém, tak jsem na mobilu.“ S těmito slovy mě v pondělí ráno přivítal a zároveň se se mnou rozloučil můj zaměstnavatel, který byl jako majitel menší kavárny neustále ve spěchu.

Roman Pišný: Když anděl píše esemesky...

27.03.2011 11:42

Psal se 18. srpen Léta Páně dvoutisícího devátého, má nemoc dostoupila vrcholu. Již několik týdnů předtím jsem pociťoval děsnou únavu, býval jsem tak vyčerpaný, že usnutí vsedě na elektrickém vozíku, například při pojídání oběda, nebylo ničím výjimečným. Můj zdravotní stav, už tak dlouhodobě zkoušený diagnózou progresivní svalová dystrofie, se neustále horšil. Bojoval jsem s ním, ale sil mi neustále ubývalo.

Hana Kondrová: Jsem in, protože mám internet a mobilní telefon

27.03.2011 11:38

Jednoho dne mě navštívila slepota a zůstala u mě dodnes, mrška jedna. Myslela si, že nade mnou zvítězí, že mě zdeptá. Uštědřila mi pár pěkných políčků, schytala jsem několik výstavních modřin a dokonce i zlomená noha byla, než jsem se naučila chodit s bílou holí.

Blanka Hylanová: Stala jsem se seniorem

27.03.2011 11:35

ČEKALA JSEM NA VÝTAH A VNÍMALA VŮNĚ , KTERÉ SE MÍSILY S PACHY ZE SKLEPA. TLUMENÉ ZVUKY PANELÁKU, KTERÝ BYL PŘES DEN AŽ STRAŠIDELNĚ TICHÝ.. BYLO MI TAK NĚJAK SMUTNO. VŽDYŤ ZDE ŽILO VÍCE LIDÍ NEŽ VE VESNICI, KAM JSEM JEZDILA K BABIČCE NA PRÁZDNINY. VŠICHNI SE TAM ZNALI A PLNĚ VYUŽÍVALI TOHO, CO SOUSED DĚLAL JINAK. K JEDNOMU, NAPROTI NA KOPEČKU JSME CHODILI PRO VONÍCÍ TEPLÉ MLÉKO. K JINÉMU CHODIL DĚDA KUPOVAT ZRNÍ PRO SLEPICE A DALŠÍMU PRODÁVAL KŮŽE Z KRÁLÍKŮ…..

Miloš Šmíd: Železniční rallye a naše inkluze

27.03.2011 11:30

Tak za chvíli to vypukne! Dali jsme dohromady dvě skupiny - já a prakticky nevidomý Jirka, druhá skupina - slabozraký Radek a nevidomý Petr. Oba nevidomí kamarádi jsou vydatnými posilami našich týmů - rádci, kteří se vyznají. Jsme fandové železnice a už řadu let se zúčastňujeme cestovatelské soutěže Železniční rallye. Jde o to, nasbírat při cestě vlakem co nejvíce bodů za ujeté kilometry a projeté povinné stanice, v kterých musí vlak zastavit.

Leoš Lacina: Jak Internet zachránil Vánoce

27.03.2011 11:26

Ach jo, že by nachlazení? No, co mi zbývá, kapituluji pod náporem virů a bakterií, ulehám, zapíjím paralen, pomalinku usínám a v myšlenkách se mi honí hlavou zadané motto letošního ročníku „Mobilní telefon, Internet a můj handicap“. Vánoce jsou sice pryč, ale ty v roce 1998 zachránil doslova Internet.

Michal Prager: Internetová svoboda

21.03.2011 20:35

Svoboda je základním lidským právem každého člověka. Miliony lidí z celého světa za ni celý život marně bojují. Češi tento boj úspěšně absolvovali v roce 1989. Jsou však v naší demokracii všichni skutečně svobodní? Svoboda je stav, kdy má člověk možnost rozhodovat sám o sobě. Mám vrozené postižení, které mě celý život odkazuje na pomoc druhé osoby. Velmi často přemítám, zda i já jsem v této společnosti skutečně svobodný člověk. Mohu využívat všech benefitů, které dnešní moderní a demokratická společnost nabízí?

Marta Bednářová: Vyřčené slovo ani párem koní . . . .

21.03.2011 20:31

. . . zpátky nevezmeš. Tohle vousaté přísloví se v životě připomnělo nejednomu z nás a pokud šlo o slovo zlolajné, určitě nepohladilo po duši. I mě zlá slova samozřejmě párkrát zasáhla, jen jedenkrát se však jako trn zaťala do mého nitra snad napořád.

Ivan Jergl: Útok žlutého pavouka odražen!

21.03.2011 20:04

Nikdo nikdy neví, co ho potká. Kdysi jsme ho s manželkou, syna vzdálené příbuzné, doučovali v páté třídě. Ve firmě, kde jsem účtoval, nakupoval tranzistory a nápadně moc miniaturních mikrofonů. Mechanik - elektronik, domácí kutil, starý mládenec. Občas rozjařený s kolegy z montovny a osamělý život s matkou - vdovou, žluté prsty a zuby od desítek cigaret a urputný kuřácký kašel, jakoby podědil po otci.

Jaroslav Čajka: Oči v kapse

21.03.2011 19:58

Výňatek z vyšetřovacího spisu pana J. Č. Sledovaný je podezřelý z podivných manipulací. Možnost týrání zvěře či újmy na zdraví lidí. Mluví o očích v kapse…

Jiří Šedý: Je každý člověk člověkem?

27.03.2011 11:47

Sedím u okna a hledím do zamlžené krajiny. Mlha ukrývá celý svět do neproniknutelného závoje. Cítím se také zahalený do světa nepochopení. Pravda je také neproniknutelně zahalená. Cítím, že jsem jiný než jsou ostatní lidé, ale nevím proč.