Další pobytová zařízení

Po roce 1990 bylo umožněno zakládání pobytových zařízení nového moderního typu, a to i v nestátním sektoru.

Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách u Opavy

28.12.2006 20:38

Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené funguje od roku 1996. Slouží dospělým zrakově postiženým občanům ČR, kteří jsou často stiženi i jiným handicapem a chtějí se osamostatnit. Poskytuje své přístřeší domova v duchu samostatnosti a individuality každého obyvatele. Nabídkou domu je především trvalé bydlení se zárukou vlastního soukromí v jednolůžkových bytech s možností vlastního vybavení. V Domě sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené je 18 bytových jednotek, jeden byt chráněného bydlení je umístěn na ulici Olomoucké a další na ulici U Trojice v Opavě. Byty jsou určeny pro jednoho uživatele, výjimku tvoří manželské páry. Služba je poskytována nepřetržitě, 365 dní v roce. Všem obyvatelům jsou nepřetržitě k dispozici společné prostory (jídelna, obývací pokoj), prostory pro výuku sociální rehabilitace (cvičná kuchyň, počítačová učebna), prostory pro sportovní vyžití (tělocvična, bazén) a prostory pro volnočasové aktivity (keramická - rehabilitační dílna). Vycházíme vstříc také duchovním potřebám klientů.

 

Domov pro osoby se zdravotním postižením Brtníky

15.11.2012 0:02

Domov pro osoby se zdravotním postižením Brtníky se nachází v obci Staré Křečany v části Brtníky, která je součástí Šluknovského výběžku v Ústeckém kraji. Domov prošel během několika posledních let mnoha rekonstrukcemi a změnami k lepšímu, vznikly zde výtvarné a řemeslné dílny, vnitřní i venkovní bazén, sauna či útulná místnost pro poslech hudby a relaxaci nebo nová kuchyně s jídelnou. Areál domova tvoří celkem pět objektů. Momentálně žije v domově 70 klientů a klientek s převážně kombinovaným postižením, tj. s lehkou mentální retardací až po hlubokou mentální retardaci. Mnoho klientů zde žije již od nejútlejšího věku. Klienti jsou plně mobilní, částečně mobilní, ale i zcela imobilní, lidé nevidomí a někteří neslyšící. Většina klientů je ubytována ve vybavených jednolůžkových či dvoulůžkových pokojích, které mohou, samozřejmě v rámci možností, přizpůsobit svým představám.

Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko Dědina, o.p.s.

11.06.2014 7:57

Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s., je jediné svého druhu v České republice. Umožňuje nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem absolvovat intenzivní kurzy v programu sociální rehabilitace, sociálně terapeutických dílen a pracovní rehabilitace, na které navazuje rekvalifikace s následným pracovním uplatněním.