Revmatické nemoci

Revmatismus

20.02.2007 23:20
Revmatické onemocnění je charakterizováno dlouhodobým zánětem svalů, šlach nebo kloubů. Projevuje se to intenzivní bolestí a tuhostí svalů (svalový revmatismus), nesnesitelnou bolestí a ztuhlostí kloubů (kloubní revmatismus). Podrobněji se revmatismem zabývá článek na webu Ordinace.cz, který odpovídá i na nejčastější dotazy pacientů.

Bechtěrevova choroba

20.02.2007 23:29
Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě tzv. sakroiliakální skloubení, tj. kloub mezi křížovou kostí a pánví, a klouby páteře. Důsledkem je postupné tuhnutí až ankylóza (tj. úplné ztuhnutí) páteře, ke které může dojít již za 14 let od začátku onemocnění. U poloviny postižených se zánět objeví i na periferních kloubech, nejčastěji kyčelních.Více na webu Ordinace.cz.

Revmatická onemocnění

20.02.2007 23:33
Článek na webu Zdrav.cz popisuje zejména revmatoidní artritidu, Bechtěrevovu nemoc a dnu, jaké jsou jejich příznaky, vývoj a možná léčba.

Revmatoidní artritida

20.06.2014 21:44

Česká revmatologická společnost ČLS JEP zveřejňuje na svých stránkách standardní postupy v revmatologii. Vedle revmatoidní artritidy jsou zde léčba dny, psoriratrické artritidy, ankylozující spodylitidy a další. 

Revmatoidní artritida

20.06.2014 21:45

Popis zánětlivého onemocnění (s řadou snímků) z cyklu studijních materiálů na webu 3. Lékařské fakulty UK.

Revmatoidní artritida

20.06.2014 21:46

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které může způsobit až kloubní deformitu a destrukci. Kromě kloubů se onemocnění může manifestovat i na vnitřních orgánech těla ( plíce, srdce, cévy, periferní nervstvo, tkáně oka a další). RA vede k výraznému pohybovému omezení a tím značně omezuje kvalitu života. Na těchto stránkách najdete také informace o možných přírodních léčivých přípravcích.