Léčba, prevence

Kmenové buňky pro budoucí léčení mozkové mrtvice

15.06.2014 11:29

Výzkumy vědců v Oddělení neurověd profesorky Evy Sykové v Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ukazují, že by tzv. indukované pluripotentní buňky mohly pomoci zachovat nebo zlepšit řadu funkcí mozku po mrtvici nebo úrazu. Jak v rozhovoru s Janou Olivovou říká doktorka Pavla Jendelová, vedoucí laboratoře tkáňových kultur a kmenových buněk, zatím pracují pouze s potkany.

Pacienti po mozkové příhodě a po úrazu hlavy

15.06.2014 11:30

Mentální a pohybové obtíže způsobené mozkovou příhodou či úrazem hlavy jsou velmi individuální, nicméně mnoho pacientů má následně problémy v oblasti kognitivních funkcí, např. s pamětí, řečí, orientací či koncentrací. Rehabilitační pomůcka, kterou je 20 her HAPPYneuron Brain Jogging na CD, jim umožní účinně rehabilitovat doma a je pouze na nich, kolik času a energie rehabilitaci věnují.

Léčebné možnosti cévní mozkové příhody (CMP)

15.06.2014 11:35

Ještě donedávna se CMP léčila pouze konzervativně, léčba se zaměřovala především na odstranění příznaků a následků (symptomatická léčba). Dnes už je známá i léčba příčinná. Původní pohled na CMP jako na záležitost fatální, neléčitelnou, se dramaticky změnil, a to díky změnám léčebných možností. Popisuje je příspěvek na webu Hledám zdraví.cz.

 

Desatero CMP

15.06.2014 11:36

Deset krátkých textů věnovaných průběhu onemocnění a jeho léčbě napsaných v optimistickém duchu.

CI Therapy - Převratná novinka v rehabilitaci

15.06.2014 11:37

CI Therapy / Constraint-Induced Movement Therapy/ neboli nuceně navozená terapie je unikátní souhrn rehabilitačních technik, které výrazným způsobem redukují deficit poškozené končetiny v chronické fázi po cévní mozkové příhodě, u nemocných s roztroušenou sklerózou anebo stavů po traumatickém poškození mozku. Sanatoria Klimkovice jsou jediným pracovištěm certifikovaným Universitou Alabama ve střední Evropě, které tuto terapii nabízí.

Prevence mrtvice

15.06.2014 11:37

Jednoduchý oční test pomáhá zachránit životy - slouží jako prevence mrtvice. Dle nové studie může měření oční pulsní amplitudy pomoci odhalit riziko mrtvice. Na webu Zrak.cz je rovněž přehled ordinací, které jsou vybaveny příslušným přístrojem.

31.12.2014 14:24

Příručka pro osoby se získaným poškozením mozku a jejich rodiny.V jednotlivých kapitolách jsou použity komentáře, příběhy, otázky, poznámky a náhled rodin, jichž se téma získaného poškození již dotklo a které mohou své zkušenosti předat dál.