Aktuálně

Dobrovolnictví na onkologii? Teď to není lehké, ale má to smysl

04.12.2020 12:09

Dobrovolníky lze potkat na mnoha místech, u nepřeberného množství aktivit. Jejich ruka je třeba všude – a nejen ruka. Amelie, z.s. pracuje už více než 10 let s onkologicky nemocnými i jejich blízkými ve svých Centrech, ale i v nemocnicích. Dobrovolníci dochází do 6-ti nemocnic na 12 oddělení, nabízejí svůj čas a lidský zájem. Povídají si, předčítají, na ambulancích nabízí drobné občerstvení při čekání, vedou výtvarné či hudební dílny. V současné situaci jsou na tom však dobrovolníci stejně jako veřejnost – do nemocnic nemohou. 

Chcete během adventu bezpečně přispět na dobrou věc? Držte se základních pravidel

04.12.2020 11:23

Základní rady, jak mohou lidé během adventu věnovat dar na prospěšnou věc vybraným organizacím, na společné tiskové konferenci představily Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) a obecně prospěšná společnost dTest. Podle jejich zástupců je nutné ohlídat si důvěryhodnost obdarovaného subjektu a to, že darované peníze skončí tam, kde mají. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest současně představili výsledky srovnání největších darovacích portálů v ČR. Z něj vyplynulo, že tyto webové portály nabízejí dostupný a snadný přístup pro dárce, každý z nich ale vykazuje dílčí nedostatky, na kterých mohou jejich provozovatelé ještě zapracovat.

Svátek dárcovství Giving Tuesday: Sbírka Nadace Olgy Havlové pomůže potřebným během epidemie

01.12.2020 16:00

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) se i letos připojuje k celosvětovému svátku dárcovství Giving Tuesday. V rámci tohoto dne vyzývá veřejnost, aby se zapojila do sbírky VDV pomáhající nejvíce ohroženým epidemií koronaviru. Sbírka je s ohledem na vážnou situaci v sociálních a zdravotních službách kvůli šíření nákazy určena právě na zajištění péče o seniory, nevyléčitelně nemocné, o lidi se zdravotním postižením či ohrožené sociálním vyloučením. Svátek dárcovství letos připadá na 1. prosince – na sbírku lze přispět již nyní zde.

Více než 80 % Čechů nyní nějakým způsobem přispívá potřebným nebo pomáhá svému okolí

01.12.2020 10:18

Pandemie koronaviru zvedla v Česku velkou vlnu solidarity, a jak ukázal průzkum banky ING, ovlivnila dobročinnost více než třetiny (35 %) dotázaných. Desetina Čechů začala například pomáhat lidem ve svém okolí, třeba s nákupem, venčením psa nebo odvozem. Dvě procenta lidí začala dokonce přispívat potřebným až nyní v souvislosti s pandemií; předtím nikomu nepřispívali. Covid-19 také připravil část lidí o práci, 13 % dotázaných přispívá nyní méně kvůli výpadku příjmů.

Jedna asistenční pomůcka na všechno: průzkum potvrdil univerzálnost OrCam MyEye

28.11.2020 10:12

Telefonický průzkum mezi uživateli OrCam MyEye, nositelného asistenčního zařízení na bázi umělé inteligence, přinesl zajímavé poznatky, které lze využít i v oblasti poskytování asistenčních zařízení handicapovaným lidem obecně. Více než devět z deseti oslovených uživatelů získalo zařízení díky příspěvku od Úřadu práce (ÚP), zatímco necelých 13 % získalo podporu od nevládních organizací nebo od soukromých dárců. Bez podpory si přístroj pořídilo 7,5 % dotazovaných. 

Ombudsman spustil podcasty s radami, jak řešit různé životní situace

28.11.2020 9:36

Dříve avizovaný seriál podcastů Na kávu s ombudsmanem dnes začíná. Úvodní díl se nejprve věnuje vysvětlení působnosti ombudsmana a způsobu, jaký se podněty řeší. Další díly se zaměří na konkrétní problémy a životní situace, s nimiž se lidé na ombudsmana obracejí. Jako první budou na řadě důchody.

Osm technologických tipů, které nevidomým výrazně ulehčí život

24.11.2020 19:44

V České republice žije zhruba 85 000 lidí se zrakovým postižením, kteří denodenně naráží na překážky v důsledku svého postižení. Přitom existuje spousta technologií a aplikací, které zrakově handicapovaným pomáhají bariéry překonat, ať už při komunikaci, cestování, vyhledávání informací nebo finančních záležitostech. České startupy – Twisto, Reservio a Qerko vytvořily společně seznam s technologickými tipy, které pomohou nevidomým stát se v životě víc soběstačnými.

Podpořme vznik bezpečných setkávacích prostor pro starší lidi a jejich blízké, vyzývají organizace

24.11.2020 19:36

K nejzávažnějším problémům tzv. lockdownu patří izolace starších lidí vystrašených mediální prezentací a doporučením nevycházet. U mnohých se zhoršilo duševní zdraví i tělesná zdatnost, kondice, schopnost chůze a závažně se narušily mezigenerační vztahy. Organizace ŽIVOT 90 a Gerontologický institut vyzývají ředitele a ředitelky pečujících zařízení, aby situaci řešili ve prospěch svých klientů a klientek, například vytvořením bezpečných setkávacích prostor. 

Stránky