Aktuálně

V soutěži Czech DIGI@MED Award ocenila společnost Roche projekty, které přinášejí inovativní digitální a mobilní řešení ve zdravotnictví

22.11.2022 8:28

Set pro diagnostiku psychomotorického vývoje kojenců, MOÚ MindCare, Pohybové čidlo pro klasifikaci a kvantifikaci poruch chůze, PIDLA (Primary Immunodeficiency look-up App). To jsou vítězné projekty čtvrtého ročníku soutěže Czech DIGI@MED Award. Jejich autoři si převzali svá ocenění během slavnostního vyhlášení 21. listopadu 2022 v pražském Karolinu.

Reakce na chybějící psychiatrickou péči: V Náchodě vznikne centrum duševního zdraví

20.11.2022 10:22

Okres Náchod se dlouhodobě potýká s nedostatečnou dostupností psychiatrické péče. Na tento fakt reaguje nezisková organizace Péče o duševní zdraví. V Náchodě otevře centrum duševního zdraví a zintenzivní podporu osob s vážným duševním onemocněním. Jeho založení výrazně podporuje Královehradecký kraj. Centrum bude poskytovat sociální a současně zdravotní služby skrze multidisciplinární tým odborníků.

Balíček pomoci pro zdravotně znevýhodněné definitivně schválen: příspěvek na mobilitu vzroste na 900 korun

20.11.2022 9:48

Očekávaný balíček opatření pro zdravotně znevýhodněné dnes (16.11.2022) podepsal prezident. Úprava začne platit již od letošního prosince. Cílem těchto změn je podpořit zvlášť zranitelnou skupinu lidí se zdravotním znevýhodněním. Balíček obsahuje především zvýšení příspěvku na mobilitu a jeho speciální výši pro ty, kdo využívají například domácí plicní ventilaci. Zvýší se také příspěvek na pořízení zvláštních pomůcek či pomoc státu při úmrtí nenarozeného dítěte

Den pro zdravé plíce: Plicní lékaři se na ohrožené podívají z jiného úhlu

16.11.2022 10:22

Nejen kouření a věk, ale také místo, kde člověk bydlí nebo pracuje, hrají roli v tom, jak vysokému riziku plicních chorob je vystaven. Tyto údaje by měly hrát významnou roli při nastavování preventivních programů včetně screeningů. Nový pohled na to, kdo patří mezi ohrožené, chtějí pneumologové zavést do praxe co nejrychleji. Účelem je podchytit část populace, která nemá ponětí o tom, že může mít nemocné plíce.

Čeští, slovenští a němečtí odborníci z programu Blázníš? No a! si vyměňovali zkušenosti v oblasti prevence duševního zdraví dětí a mladistvých

13.11.2022 12:32

Blázníš? No a!, vzdělávací, zážitkový a interaktivní program primární prevence v oblasti duševního zdraví určený pedagogům, třídním kolektivům a především žákům a studentům ve věku od 15 do 20 let slaví letos sedmnáct let své existence v České republice. Odborníci, kteří program v tuzemsku rozvíjí, si pozvali do Prahy kolegy ze Slovenska a Německa, odkud byl program převzat do českého a slovenského prostředí. 

Diabetici podceňují vyšetření očí. Včasná diagnóza přitom snižuje riziko oslepnutí kvůli diabetické retinopatii o 95 %

13.11.2022 12:10

Přesně před sto lety podal Frederick Banting prvnímu pacientovi s diabetem hormon inzulin. Tento významný medicínský počin dnes pomáhá více než půl miliardě lidí na celém světě, kteří trpí cukrovkou. Proto si již více než 30 let připomínáme 14. listopad – den narození tohoto objevitele – jako Světový den diabetu. Jednou z komplikací diabetu může být i diabetická retinopatie,  která postihuje více než 10 % osob s diabetem a je u nich hlavní příčinou oslepnutí. Včasná diagnóza je klíčová a spolu s léčbou snižuje riziko nevratného poškození zraku o 95 %. 

 

Mnoha diabetikům selhávají orgány zbytečně. Moderní léčbou je možné komplikacím předcházet

10.11.2022 10:40

S neléčeným diabetem žijí mnozí pacienti roky, aniž by je trápily nepříjemné příznaky – proto nevěnují cukrovce dostatečnou pozornost. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi však silně poškozuje cévy a tím také funkci životně důležitých orgánů. Proto patří cukrovka mezi hlavní příčiny selhání ledvin a srdce, má však na kontě i nejvíce případů získané slepoty v produktivním věku. Před těmito komplikacemi může moderní léčba pacienty chránit. 

Konference S Théseem bez překážek 2022 nabídne praktický pohled na přístupnost webů a aplikací

09.11.2022 9:26

Ve čtvrtek 10. listopadu od 10.00 proběhne 1. československá online konference o digitální přístupnosti. V pěti programových blocích nabídne praktický pohled na vybraná témata z oblasti přístupnosti webů, aplikací a multimédií. Konferenci pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, partnerem konference je společnost ACTUM Digital.

Telemedicína se osvědčila, pomáhá lidem – říkají praktici. Doufají, že ji zdravotní pojišťovny proplatí i v dalším roce

09.11.2022 8:47

V covidové pandemii se distanční péče stala běžnou součástí práce praktických lékařů a zabránila kolapsu zdravotnictví. Bez telefonických konzultací a videokonferencí nebylo možné zvládnout nápor stovek tisíců covidových pacientů. Této možnosti využili i pacienti „necovidoví“, zejména chronicky nemocní senioři, kteří se obávali přijít do ordinace a riskovat nákazu. Distanční péči si praktičtí Iékaři a jejich pacienti pochvalují i v této době, kdy akutní fáze pandemie přešla. 

Balíček opatření pro zdravotně znevýhodněné schválil Senát. Zvýší se příspěvek na mobilitu i na zvláštní pomůcky

06.11.2022 10:52

Balíček opatření, jejichž cílem je podpořit skupiny zdravotně znevýhodněných lidí, dnes (3.11.2022) schválili senátoři. Mezi hlavní změny, které navrhlo MPSV, patří zvýšení příspěvku na mobilitu, větší pomoc státu při pořízení některých zvláštních pomůcek nebo podpora rodičů při úmrtí malého dítěte. Legislativní předlohu musí ještě podepsat prezident.

Stránky