Zrakově handicapovaní běžci na RunTour

 
Naše pravda

Nadace Leontinka a nevidomí a slabozrací sportovci se letos již po jedenácté účastní běžeckého seriálu ČEZ RunTour, který se koná v osmi městech a účastní se ho pravidelně sportovci od dětského věku až po veterány. Malí i velcí slabozrací běžci a sportovci týmu Nadace Leontinka mají za sebou již první ze závodů v Českých Budějovicích. Nadace Leontinka tak dalším rokem ukázala, že běhat může každý a že i slabozrací či nevidomí mohou mít plnohodnotný život.  

Letošní běžecký seriál ČEZ RunTour začal prvním závodem 25. března a mnozí návštěvníci či účastníci na něm mohli potkat běžce ve žluto-černých signálních vestičkách. Byli to slabozrací či nevidomí běžci se svými traséry. Nadace Leontinka, která nevidomé a zrakově postižené sportovce pravidelně podporuje, se účastní těchto závodů již po jedenácté a běžci, kteří se do závodu zapojí, z každého zakoupeného startovného přispějí částkou 50 korun na její podporu.  

Běhání s trasérem  

Běžci poprvé odstartovali na závodě v Českých Budějovicích a za Nadaci Leontinka se zúčastnil například slabozraký Luboš, který se řadí mezi její nejrychlejší a nejúspěšnější běžce. Na předchozích ročnících se mu podařilo získat zlatého RunTour Mastera na 5 kilometrů. Letos rozhodl přijmout novou výzvu a zúčastnit se závodů na 10 kilometrů.  

Po boku bude mít na všech závodech, kterých se letos zúčastní, svého traséra. »Díky tomu, že se RunTour účastníme již jedenáctým rokem, máme širokou základnu trasérů – dobrovolníků, které v případě potřeby oslovujeme,« uvedla za nadaci Radka Králová.  

Trasér musí mít vždy lepší kondici než nevidomý, se kterým běží. Musí totiž běžet před ním a neustále s ním komunikovat. Zároveň by však měl být ochotný se zcela přizpůsobit tempu svého běžeckého partnera. Zkušení běžci i amatérští sportovci si přijdou na své, na všech závodech si mohou vybrat z tratí na 500 metrů, jednoho, tří, pěti nebo 10 kilometrů. Závodu RunTour se mohou účastnit všechny věkové kategorie, a zrakově postižení běžci budou mít zastoupení i mezi těmi nejmladšími. Již popáté v řadě byla na běžecké trati také zrakově handicapovaná Laurinka, která se svých prvních závodů účastnila ještě jako miminko v kočárku. Poslední dva ročníky však běžela po boku své maminky, která ji dělala trasérku. »Laurinka a její rodiče využívají služeb Střediska rané péče v Českých Budějovicích, se kterým dlouhodobě jako Nadace spolupracujeme a na RunTour jsme v našem nadačním stanu prezentovali jejich činnost. Návštěvníci mohli vidět například pomůcky a materiály, které poradkyně pro ranou péči používají,« dodává Radka Králová. Děti si ve stánku budou moci vyzkoušet také hry pro zrakově postižené.  

Tento stánek nebude jediným, který mohou návštěvníci v souvislosti se zrakově handicapovanými navštívit. Ve stánku Alpa mohli lidé využít bezplatnou masáž, kterou tam dělali nevidomí maséři.  

Zrakově handicapovaní běžci se svými traséry zaujmou svými výkony pravidelně nejednoho účastníka RunTour. Jan Roubíček se poté, co sportovce na závodech potkal, rozhodl pravidelně na Nadaci přispívat. »Když jsem viděl prvně nevidomé a slabozraké sportovce s trasérem, byl jsem ohromen, s jakou silou a chutí běží celou trasu a někteří  

neuvěřitelně rychle. Nasazení těchto borců mě neuvěřitelně motivovalo,« říká Jan Roubíček, pravidelný účastník RunTour a majitel Hostince u Jendy. »Začal jsem tehdy přemýšlet, jak bych právě já, obyčejný hospodský kluk, mohl přispět troškou do mlýna, a zrodil se náš společný a troufnu si říci úspěšný projekt ‚Na pivo s Leontinkou‘, který se koná již druhým rokem,« uzavírá Jan Roubíček.  

Stránku připravila Helena KOČOVÁ  

Klíčová slova: