Z vychytávky je past. O parkovací dorazy proti autům zakopávají chodci
Při kolmém či příčném parkování na chodníku občas řidiči nerespektují, že mezi jejich autem a domem ještě musejí projít chodci. Městská společnost Brněnské komunikace (Bkom) proto v poslední době začala na chodníky instalovat takzvané parkovací dorazy.
To jsou několik centimetrů vysoké prahy, díky kterým má zůstat před auty dost místa i pro rodiče s kočárky a vozíčkáře. Nové přibyly například v Bratislavské ulici u Divadla Radost.
Jenže to, co má chodcům pomáhat, někdy působí spíše jako past. Část chodců si stěžuje, že když na místě zrovna neparkují auta, je snadné poměrně nevýrazné dorazy přehlédnout a zakopnout o ně. Brňanka Zuzana Žáková to na Štefánikově ulici odnesla nataženými vazy v koleni a berlemi na 10 týdnů.
"V momentě, kdy se například vyhýbáte někomu s kočárkem, díváte se na něj, a ne pod nohy, snadno zakopnete," podělila se o svou zkušenost. Podle ní téměř denně některý z chodců o vystouplé místo na chodníku zavadí a skončí na zemi. "Náš devadesátiletý děda tam spadl, rozbil si kolena a ruce," dodala.
Takových případů si všímá také brněnský zastupitel městské části Brno-střed Tomáš Izák (Žít Brno). I podle něj je to ve Štefánikově ulici častý problém. "Skutečný průšvih to může být v momentě, kdy to zapadne sněhem a není to vidět," upozornil.
V Bratislavské ulici, kde Bkom dorazy nainstaloval koncem června, po nich ale místní volali. Nebylo výjimkou, že u Divadla Radost auta blokovala cestu lidem s kočárky.
"Řidiči tam parkovali přes celý chodník a lidé tudy nemohli vůbec projít. Proto jsme požádali Brněnské komunikace, aby tam zarážky nainstalovaly. Trvalo to několik měsíců, museli to navázat na blokové čištění, ale nakonec se to podařilo," vysvětlila místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (Zelení). Největší problém mají nevidomí
Už dříve nechala radnice nainstalovat zarážky rovněž na...