Weblicko.cz nabízí nejen pohádky v českém znakovém jazyce

1. prosince 2022 Vizuálně vyprávěné příběhy pro neslyšící a nedoslýchavé děti Jak jsou vizuálně vyprávěné příběhy důležité pro děti se ztrátou sluchu?

Jak je mohou využít jejich slyšící rodiče? Co znamená výraz storytelling? Na tyto a mnohé další otázky odpovídala koordinátorka webu Weblicko.cz Anna Pangrácová.  

Na webových stránkách Weblicko.cz působíte jako koordinátorka. Kdy web vznikl, k čemu slouží a jak ho mohou využít rodiče neslyšících dětí?  

Weblíčko hodně čerpá z původního projektu, který vznikl pod Českou komorou tlumočníků znakového jazyka s názvem WEBlik. Ten je v současné době již bohužel nefunkční. Weblíčko je vlastně takové dítě WEBliku a funguje od konce roku 2020. Naším cílem je rozvíjet znakovou zásobu českého znakového (dále ČZJ) jazyka nejen u neslyšících dětí a mládeže a obohacovat je o uměleckou stránku v jejich přirozeném a často zároveň mateřském jazyce skrze pět uměleckých žánrů. Webové stránky nejsou určené jen pro neslyšící děti, ale mohou být i pojítkem mezi slyšícím rodičem a neslyšícím dítětem. Lze je využívat i jako výukovou pomůcku ve školách pro neslyšící, při výuce ČZJ pro veřejnost, ale i pro jeho výzkum. Všechny videonahrávky jsou přístupné i ostatním dětem a rodičům, kteří mají ČZJ rádi nebo by ho chtěli více poznat. Neslyšící rodiče mohou díky našim překladům do ČZJ lépe porozumět již napsaným pohádkám a následně je hladce převyprávět svým dětem. Z našich videí mohou čerpat zkušenosti i tlumočníci ČZJ a využít je ve své tlumočnické praxi.  

Na Weblíčku najdou rodiče pro své děti nejen básničky, pohádky i bajky na videích ve znakovém jazyce, ale také mezi slyšícími méně známé útvary jako "storytelling” a "Visual Vernacular”. Můžete nám vysvětlit, co tyto pojmy znamenají?  

Storytelling je anglický název pro vyprávění příběhů, který se ustálil i v Česku. Stručně řečeno jde o znovuobjevení hluboce zakořeněné tradice vyprávění. Jde o jednu z uměleckých forem vyprávění, kde vypravěč líčí své zážitky nebo sdílí svými slovy zážitky, vzpomínky či události jiné osoby. Tyto příběhy mají za cíl nejen pobavit, ale také vychovávat, nutit k zamyšlení a sloužit také k zachování kultury. Visual Vernacular (zkr. VV) je specifický druh umění, který je vlastní neslyšícím. V něm se nepoužívají ustálené znaky ani se neznakují celé věty jako...

 

Klíčová slova: