Vozíčkáři musí v Praze překonávat bariéry, které je omezují v pohybu. Co s tím město udělá?

Lidé, kteří se po Praze pohybují na vozíku, narážejí na různé bariéry – v dopravě, ve vstupu do veřejných budov nebo obchodů i na chodnících. V rámci festivalu Vzpurná Praha-Dny práva na město to uvedli Jitka Svobodová a Karel Chlouba z obecně prospěšné společnosti Asistence.

Na chodnících jsou mnohdy "kočičí hlavy", v dopravě jezdí i bezbariérové tramvaje, v metru zase mnohdy plošin a výtahů využívají lidé, kteří to nepotřebují, a lidé na vozíku musí čekat ve frontě. U obchodu či veřejné budovy stačí jeden schod a člověk na vozíku se tam nedostane. Problém je mnohdy i bydlení – v České republice totiž není uzákoněno, že v každém novém domě musí být minimálně jeden bezbariérový byt. A tak se stává třeba to, že mnoho bezbariérových bytů je na jednom místě – například na Černém Mostě, v jednom domě, kam se od metra musí jet ještě autobusem, který je mnohdy narvaný.
Jaké překážky překonávají v Praze lidé na vozíku? Prošli jsme se s nimi
Firmy málo zaměstnávají lidi s handicapem
Když opustíme brány Prahy, lidé na vozíku se těžko dostávají i do letadel, ne všude je možné (tak jako například v některých brazilských aeroliniích) odmontovat sedačku a...

 

Klíčová slova: