Vodicí pes – přítel i pomocník

Vodicí pes je pro slabozraké a nevidomé nepostradatelný parťák, k jeho získání vede ale často dlouhá cesta. Speciálně vycvičená zvířata připravuje od roku 1997 Středisko výcviku vodicích psů při Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých (SONS) v pražských Jinonicích. Během své činnosti už předalo klientům více než čtyři sta chlupatých čtyřnohých pomocníků. S vedoucí střediska Lenkou Kreidlovou jsme si povídali o jejich činnosti.

Kolik vodicích psů se podařilo vycvičit a předat klientům v loňském roce? Kolik jich plánujete vycvičit letos? Dá se vůbec něco takového naplánovat?  

V loňském roce jsme vycvičili a předali 12 psů. Předpokládáme, že letos bude situace podobná. Snažíme se samozřejmě plánovat, ale ne vše je pod naší kontrolou, pracujeme s živými tvory. Někdy se stane, že nevyjdou plánované vrhy, fenka nezabřezne, a máme pak méně štěňat, někdy máme šikovné vycvičené psy na jedné straně a klienty, kteří mají o psa zájem, na straně druhé, ale vzájemně si nesedí temperamentem nebo rychlostí chůze, pak...

 

Klíčová slova: