V prostějovské nemocnici mají novou moderní kameru. Odhalí i skryté oční vady

Nová kamera pro focení očního pozadí je přesnější, šetrnější a umí zobrazovat i skryté vady pod povrchem sítnice. Díky tomu může pacientům nabídnout moderní diagnostiku a tak i včasnou léčbu.

"Fundus kamera je záznamové zařízení na focení očního pozadí, tedy na pořizování fotodokumentace hlavně patologií sítnice a zrakového nervu oka. V podstatě je to digitální foťákuzpůobený fotit skrz zornici oka," vysvětlil v tiskové zprávě primář očního oddělení prostějovské nemocnice Jakub Kopal. Nová kamera je ve srovnání s původním vybavením přesnější a dokáže fotit s daleko lepším rozlišením.

 Navíc dokáže zobrazit i skryté oční vady. "Kamera má mód autofluorescence, kdy fotí ve speciální frekvenci světla a tím nám ukazuje i skryté vady pod povrchem sítnice, které normálně nejsou tak jednoduše vidět," popsal Kopal.  

Zařízení využijí lékaři u pacientů s celým spektrem patologií sítnice, které je potřeba dokumentovat. Tedy například u diabetiků, pacientů s věkově podmíněnou degenerací či u pacientů s cévními uzávěry v oku. Ročně by tak novou kameru mohla využít až...

 

Klíčová slova: