Titulky nejsou karaoke. A není složité je udělat správně
Často se setkáváme s blikajícími ‚karaoke‘ titulky, které místo pomoci ruší. Proč nefungují pro neslyšící a jak jednoduše vytvořit přístupné titulky?
V poslední době se na sociálních sítích množí videa s takzvanými ‚karaoke titulky‘. Slova ve videu se při vyslovení barevně rozsvěcují, někdy se dokonce v rytmu mění jejich velikost nebo styl. Vypadá to efektně, ale pro neslyšící je to rušivé a obtížně čitelné.
Kráťa: „To blikání je zřejmě módní vlna z Ameriky, kde je spousta lidí, například imigrantů, kteří neumějí dobře anglicky a mohou tak porovnat právě vyslovené slovo s jeho psanou podobou – vidí, že se třeba ‚kůl‘ píše ‚cool‘. Pro výuku jakéhokoli jazyka je tedy to blikání užitečné. Ale to je určeno především pro slyšící.“
Účelem titulků však není učit výslovnost, ale přenášet obsah. Když je text rozdělený po jednotlivých slovech a každé z nich jinak bliká, ztrácí se kontext a vzniká zmatek. Neslyšící potřebují celistvé, souvislé a srozumitelné titulky, ne přesný záznam výslovnosti.
Ačkoliv tyto ‚karaoke titulky‘ často vznikají automaticky (např. přímo při natáčení v mobilní aplikaci), čím dál více tvůrců se snaží vytvářet videa přístupnější pro všechny. Dobrá zpráva je, že běžné titulky dnes zvládne vytvořit každý – dokonce i na mobilu.
VEED.IO – české titulky snadno a čitelně
Nástroj VEED.IO umožňuje automatické generování českých titulků přímo ve webovém prohlížeči. Navíc nabízí přehledné, nerušivé titulky bez animací.
Tučné písmo může působit rušivě a hůře se čte – knihy také nejsou vysázené celé tučně, případně verzálkami (velkými písmeny). Dobré titulky jsou klidné, kontrastní a psané běžným řezem písma.
VEED navíc dobře pracuje s časováním titulků. Má nastavenou rozumnou minimální dobu zobrazení (cca 1,5 vteřiny), což je důležité pro přirozené čtení:
- Titulek by měl být zobrazen alespoň 1,5 vteřiny, aby divák stihl zaostřit zrak.
- Příliš krátký text na 0,5 vteřiny nutí diváka plně se soustředit jen na čtení – nestačí sledovat obraz.
- Ideální je, když se zobrazí plný řádek (max. 42 znaků).
Proč na tom záleží?
Při natáčení na mobil často vznikají titulky automaticky. Pokud je ale upravíme, mohou video zpřístupnit i těm, kteří neslyší nebo právě nemohou poslouchat.
Zkuste malý experiment: vypněte si zvuk a sledujte své video jen s titulky. Dávají smysl? Pokud ano, jste na správné cestě.
Trochu větší experiment je pustit si televizor bez zvuku a zapnout si titulky. Výhoda je v tom, že když vidíte něco neznámého pouze s titulky (své video znáte), zážitek je zcela jiný.
Ladislav Kratochvíl (kráťa), externí konzultant expertní komise pro titulky při ASNEP