Tinnitus
10:04 Apatyka
Krásné dopoledne ve čtvrtek s datem 20. ledna vám přeje od mikrofonu Dita Vojnarová. Někdo říká, že slyší šustění, někdo hučení, praskání, zvonění nebo dokonce výstřely. Všichni lidé, kteří popisují tyto příznaky, mluví o tinnitu. Což je medicínské označení pro hučení nebo šelest v uších. Proč se objevuje, co ho spouští, kdy se z akutního stává chronické? Jak se léčí a umí ho současná medicína odstranit? Ptejte se společně s námi v Apatyce Českého rozhlasu Olomouc doktora Tomáše Bakaje je z kliniky otolaringologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc. Přejeme vám dobrý poslech a samozřejmě hodně zdraví. Ještě jednou, dobrý poslech a hodně zdraví vám všem, kteří jste si teď naladili Apatyku Českého rozhlasu Olomouc. Naším hostem ve vysílacím studiu je doktor Tomáš Bakaj, kterého srdečně vítám. Dobrý den.
Tomáš BAKAJ, lékař
Dobrý den.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Naším tématem dnes bude tinnitus, tedy šelest v uších. Ale na úvod abychom nevyplašili všechny posluchače, bychom asi měli zmínit, je to normální, když se nám jednou začas v uších něco ozve? Ať už je to nějaké šustění, šumění, pískání, zvonění a podobně?
Tomáš BAKAJ, lékař
Občasné zvuky o nízké intenzitě, které trvají několik vteřin, jsou cirka 1× týdně, jsou zcela normální. Problémem se stávají, pokud jsou silného charakteru, prakticky trvale nebo nepříjemné vnímány pravidelně v období dne, nejčastěji teda v tichu nebo v noci. Akutní tinnitus, akutní zvonění v uších se dá rozdělit nebo trvá tu vteřinku až několik minut až několik týdnů. Ta hranice chronického tinnitu, ta se nedá přesně určit. Udává se přibližně těch 6 měsíců, ale pokud pacient podstupuje léčbu, tak se dá hovořit až o délce 18-24 měsíců.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Pane doktore, pokud se vyskytujeme někde třeba v hlučném provozu, jsme na koncertu nebo na festivalu, který trvá dokonce několik dnů. A naše uši dostávají zabrat. Jakým způsobem se to na nich může odrazit a odráží?
Tomáš BAKAJ, lékař
Pokud jsme, jsme v hlučném prostředí, tak je to určitě spojené, může to být spojené se ztrátou sluchu a následně vznikem toho tinnitu, nepříjemného zvonění, pískání, hučení v těchto uších. V takovémto případě bysme teda lékařskou pomoc měli vyhledat prakticky hned. Protože tam je zřejmá ta vyvolávající příčina a určitě došlo teda k poškození našeho sluchového orgánu.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Je také normální nebo můžeme brát za normální, že pokud jsme byli něčemu silnému vystaveni, že potom nějakou dobu máme pocit, jako kdybychom hůře slyšeli, jako kdybychom měli zalehnuto v uších?
Tomáš BAKAJ, lékař
Je to normální, je to způsobeno nadměrnou, nadměrným použití nebo ne nadměrným stimulem na náš sluchový systém. A pacient má pocit, že má zalehlo v uších nebo že slyší jako kdyby z dálky.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Kde se bere tedy ten tinnitus? Kterému bude především patřit naše dnešní Apatyka, naše vysílání.
Tomáš BAKAJ, lékař
Těžko říct, ten tinnitus je tak složitá věc, že která je předmětem pořád výzkumu, či už v minulosti nebo v budoucnosti. A nedá se přesně říct, na jaké, na jaké úrovni vlastně vzniká. Může to být od středního ucha, přes sluchovou dráhu až po vyšší mozková centra.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Co slýcháte od svých pacientů? Na co si stěžují, když přijdou k vám do ambulancí?
Tomáš BAKAJ, lékař
Stěžují si většinou, že ten zvuk je už obtěžující, že je trvalý. A ten charakterem je nejčastější pískání, vysoké tóny, anebo naopak hučení. Může být potom sdružený v charakteru cvrkotu cvrčků nebo slyšení elektrických drátů, cinkání kovových trubek, nebo šum moře nebo jako kdybyste mluvila do mušle nebo mořský příboj. Na to si pacienti nejvíce stěžují.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Je něco, co mají tady tito pacienti společného, co vy sledujete v podstatě u každého z nich anebo vůbec nic takového nenajdete?
Tomáš BAKAJ, lékař
Ani to nenajdeme. Nejčastěji je to teda spojené s poruchou sluchu, ale říkám, není to stoprocentní. Mluvím jenom o nejčastější příčiny vzniku toho tinnitu. Jinak ta, z čeho to může vzniká, tak těch, těch faktorů je strašná spousta.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Hraje tady roli věk?
Tomáš BAKAJ, lékař
Hraje zhruba do 70 let se incidence tohoto tinnitu s věkem zvyšuje.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Já se teď na vás dívám, mám svůj mikrofon a na rozdíl od vás v tuto chvíli i sluchátka, která mám na uších celou dobu kdykoliv vysílám, abych sledovala všechno potřebné. Když člověk takto často používá, dejme tomu, sluchátka, odráží se to na jeho sluchu?
Tomáš BAKAJ, lékař
Může se to odrazit, ale je to hodně individuální. Každý má totiž kompenzační mechanismy na ochranu sluchu, které, které fungují různě. To znamená, že u někoho tu poruchu sluchu nemohou, nemůžou způsobit. U někoho i menší stimul třeba, když má třeba nějakou genetickou predispozici v rodinné anamnéze. Tak může způsobit poruchu sluchu.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Když přijdu k vám do ambulance jako váš klient a začnu vám popisovat, co se děje v mých uších, co slyším. Musíte se spoléhat jen na to, že to popisuji dobře anebo jste schopen to nějakým způsobem vidět, slyšet, abyste věděl, o čem mluvíme?
Tomáš BAKAJ, lékař
Trošku pacienta navede tím, že se ho zeptáme, kdy to vzniklo. Jestli si je vědom nějaké vyvolávající příčiny. Jestli je to spojené třeba s bolestí hlavy, bolestí ucha nebo závratěmi. Potom se ho ptáme, na jaká intenzita je toho tinnitu. Jak často ho slyší. Jestli je obtěžující, a to nás většinou trošičku víc posune v té diagnostice.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Tinnitus, to je téma dnešní apatyky Českého rozhlasu Olomouc, téma nejenom pro našeho hosta doktora Tomáše Bakaje, ale samozřejmě především pro vás posluchače. Protože vy máte možnost psát se na to, co vás zajímá, na to co vás trápí. Už teď nám posílejte své otázky na esemeskové číslo 723 70 33 51. Kapela Mirai, možná jste vzpomínali na Star Dance na loňský ročník při poslechu Českého rozhlasu Olomouc. Každopádně nabízíme vám další Apatyku, dnes s tématem tinnitus. Naším hostem u mikrofonu je doktor Tomáš Bakaj z kliniky otolaringologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Olomouci. Čekáme i na vaše dotazy, pokud vás téma zaujalo, nebo pokud tento problém řešíte. Už tady máme pár esemesek, 723 70 33 51. Pane doktore, přišla první od pana Františka a zní takto. Hodně roků mně píská v uších. Doktor mně řekl, že se to nedá odstranit, že se neví, od čeho to je.
Tomáš BAKAJ, lékař
Tak určitě se pomoct dám. Existujou v první řadě léky, které ovlivňují intenzitu toho tinnitu, a když ty to nepomohou, tak následuje potom léčba, které je už přímo zaměřena na, jako kdyby odlehčení trápení nebo určitou úlevu od těch nepříjemných pocitů. I nějaké pocity úzkosti, které jsou doprovázeny s tím tinnitem. Takže určitě nějaká léčba na to existuje.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Tak a teď jste mi nabídl otázku, protože nás všechny samozřejmě zajímá, jestli si s tím medicína umí poradit, jestli tinnitus umíte úplně odstranit?
Tomáš BAKAJ, lékař
Obávám se, že nedokážeme. Dokážeme ho jenom zmírnit nebo ho dostat na takovou úroveň, která je, která je u pacienta akceptabilní a která ho nějakým způsobem neobtěžuje nebo, nebo neomezuje.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Vy už jste tady mluvil o tom, že abyste zjistili, jak na tom pacient je, tak máte určité typy otázek, které vás navádějí. Je to jediný způsob vyšetření, že se prostě musíte ptát?
Tomáš BAKAJ, lékař
Určitě ne, ale ta anamnéza je jako základ. Následuje po tom vyšetření, otolaringologické vyšetření uší, sluchu. Po tom vyšetření /nesrozumitelné/ parametrické. To znamená vyšetření tlaku, podtlaku ve středouší. A následně zjistíme, jestli je to spojené s poruchou sluchu nebo je to ten tinnitus přítomen bez poruchy sluchu.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Můžete to trošku rozvést, jak takováto vyšetření vypadají?
Tomáš BAKAJ, lékař
Vyšetření se dělají v audiometrické komoře za účelem dokonalého odhlučnění prostředí. Nasadí se sluchátka na pravé a levé vyšetřované ucho a sleduje se intenzita, jako která je potřeba, aby pacient slyšel jednotlivé tóny. Jsou to, jsou to tóny od nízkých frekvencí až po vysoké frekvence a přidává se tam úroveň hlasitosti a pacient naznačuje, parcipuje, že tu danou úroveň dál slyší. Další vyšetření je /nesrozumitelné/, kde se dá taková polívka do volnějšího zvukovodu. A změří se tlaky, přizpůsobivost bubínku, hybnost bubínku. A to je taky důležitým, důležitým součástí vyšetření.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Těch poruch sluchu může být celá řada, samozřejmě problémů s ušima je hodně. Na základě těchto vyšetření jste vy schopni přesně odlišit ty jednotlivé druhy, rozpoznat, že vlastně pacient přišel možná s tímto problémem, ale příčina bude někde jinde?
Tomáš BAKAJ, lékař
Z větší části jsme, z větší části jsme. Buď je to problém ve středním uchu, co může být součástí například otosklerózy, to je chronické onemocnění, kde dochází k postupnému zhoršení sluchu nebo tympanosklerózy nebo může to být akutní stav, akutní středouší zánět. Ale když se bavíme o nejčastější příčině, to je stařecky podmíněná nedoslýchavost a vznikem tinnitu, i to dokážeme víceméně jakoby potvrdit nebo odlišit od ostatních příčin.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Samozřejmě chápeme, že ten věk hraje určitou roli. Nicméně přicházejí k vám do ordinací i děti.
Tomáš BAKAJ, lékař
Přichází, přichází, ale tam na rozdíl od těch vyšších věkových skupin, si myslím, že ta příčina toho tinnitu je jiná. A je to většinou na úrovni /nesrozumitelné/ systému. Co může být taky jednou z příčin vzniku zvonění v uších. Je to dáno sedavým způsobem života, nedostatkem pohybu a hlavně taková nepřirozená poloha při práci s počítačem.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Toto může mít vliv na náš sluch, na naše uši?
Tomáš BAKAJ, lékař
Opravdu může.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
No, teď jsem se chvilku podívala, proto byla ta pauza ve vysílání, ale hned se dostáváme k dalšímu dotazu. Chtěla jsem panu doktorovi říct, mám tento problém již 14 let. Takže posluchačka myslí určitě tinnitus. Měla to i moje maminka, takže jde o dědičný problém.?
Tomáš BAKAJ, lékař
Nejedná se o dědičný problém jako takový. Ale určitá predispozice, předpoklad z té rodiny tam může být určitě.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Jak se tedy můžeme bránit, když se to v určitém věku dozvíme a nechceme to samozřejmě?
Tomáš BAKAJ, lékař
Nějaký preventivní léky, a takto opatření opravdu neexistují. Můžu zmínit jenom takové ty obecná doporučení, chránit se před hlukem, zejména nadměrným, opakujícím se a dbát prostě na nějakou určitou sluchovou hygienu.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Co to je sluchová hygiena?
Tomáš BAKAJ, lékař
Tak hlavně ta ochrana. A co se týče prostě prevence nějakých zánětů, jakýchkoliv akutních, chronických, navštěvovat ORL lékaře, pokud je potřeba jenom čistit si pravidelně uši. Prostě to nezanedbávat.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Čistit si pravidelně už znamená jak často, čím a hlavně jak hluboko?
Tomáš BAKAJ, lékař
Jak hluboko, /nesrozumitelné/ doporučené je, jak daleko dosáhne nás malíček, tak, tak zajet s tou vatovou tyčinkou a dále už ne.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
A jak často?
Tomáš BAKAJ, lékař
Záleží to od toho, jakou má kdo kůži. Někdo mastnější, někkdo má sušší. Takže obecně stačí jednou, jednou týdně. Většinou teda po sprše nebo po koupeli. Můžeme se teda sprchovat častěji, ale většinou to stačí. Ono ta voda akorát pomůže trošičku ve změkčení toho ušního mazu.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Máte rád strkání nejrůznějších vatiček a podobných materiálů do uší?
Tomáš BAKAJ, lékař
Já sám myslíte nebo?
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Ne u pacientů, když to slyšíte?
Tomáš BAKAJ, lékař
Tak obecně jako, neměl by /nesrozumitelné/ tam zabezpečit, že pacient si bude ucho čistit správně. Je, jako se nedá jako kdyby uhlídat. Ale je mi jasné, že prostě nikdo z nás nechce chodit s nečistým zvukovodem.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Určitě ne. Děkujeme i za tyto rady. To se určitě hodilo mnoha posluchačům Českého rozhlasu Olomouc, kteří se přidávají k našemu povídání. Máme tady celou řadu esemesek. Tak pamatujte, že k nám můžete i zavolat a položit otázku doktorovi Tomáš Bakajovi. Můžete využít linky 221 555 444. V Českém rozhlase Olomouc se snažíme starat i o vaše zdraví. Proto každý čtvrtek mezi desátou a jedenáctou nabízíme Apatyku. Dnes se konkrétně bavíme o tinnitu. Věnujeme se tedy uším s doktorem Tomášem Bakajem z kliniky otolaringologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Olomouci. Naše esemeskové pošta se hodně plní na čísle 723 70 33 51. Vy ovšem můžete i promluvit v našem pořadu, na lince 221 555 444 a já jdu číst. Pane doktore, prosím o radu, 2 roky mám šum v uších a při chůzí balanc. Beru na to léky, ale ono se to nelepší. Má, zlepší se to vůbec někdy? Děkuje za odpověď posluchačka Hanka.
Tomáš BAKAJ, lékař
Tak doufám určitě, že se to, že se to zlepší. A pokud máte poruchu, i poruchu rovnováhy, tak může být například do vnitřního ucha. A to řešíme tady u nás na klinice v otoneurologické ambulanci.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Jakým způsobem?
Tomáš BAKAJ, lékař
Pacientce se objedná a následuje speciální vyšetření, které určí, jestli je porucha ve vnitřním uchu, nebo je to centrálního způsob, způsobené centrálním typem. A pak pacient buď léčen u nás. Doporučený většinou nějaké manévry, léčba nebo je odeslán na neurologické vyšetření.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Já vás, pane doktore, poprosím, abyste si nasadil sluchátka, nastavila hlasitost v nich tak, aby to neubližoval vašim uším. Protože tady máme první posluchačský dotaz, dobrý den.
posluchačka
Dobrý den, teď zdravím paní Dituško vás a pana doktora Bakaje. A mám takový problém s pravým uchem už tak asi týden. Ale přes den mě to vůbec nebolí. Akorát nemůžu moc na té straně pravé ležet, protože když si zmáčknu z venčí v půlce u ucha ten lalůček. Tak je to dost citlivý. A aj tak ten pant. Já, když ráno vstanu, tak je to takový citlivý, když otevřu tu pusu.
Tomáš BAKAJ, lékař
Ano.
posluchačka
Že prý nějakej zánět nebo maz. Tak už si dávám i na rozpouštění ten sprej, tak nevím.
Tomáš BAKAJ, lékař
Ano, ano. Měla byste určitě přijít na ušní vyšetření co nejdříve. Ale tak, jak to popisujete, opravdu to může být od toho pantu, od toho čelistního kloubu. S tím se setkáváme relativně často, že potíže z toho čelistního kloubu se propagují do ucha a pacientů to spíš udává jako ušní potíže než z toho čelistního kloubu. Ale prakticky vždycky ty pacienty vyšetříme nebo jsou žádáni, aby byli vyšetřovaný. A následně jim pak doporučíme místní léčbu, nebo to potom řeší stomatolog nebo stomatochirurgi ve fakultní nemocnici.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Děkujeme každopádně za zavolání. Přejeme hodně zdraví, ať to dobře dopadne. Pane doktore, písemný dotaz, dobrý den, na jakém čísle telefonu je možné se k vám objednat a je k tomu potřeba doporučení? Zajímá se Dáša z Přerova.
Tomáš BAKAJ, lékař
Doporučením většinou vyžadujeme od ORL kolegů, který mají všeobecné ambulance a číslo na náš sekretariát, kde je možné se objednat, je 588444172.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Pořad celý bude uložený v audioarchivu na webu Českého rozhlasu Olomouc. Takže se k tomu číslu můžete určitě i vrátit. Dobrý den, pane doktore, tak začíná další esemeska. Je mi 76 roků. Mám už delší dobu v pravém uchu hučení a na to ještě v levém uchu pískání. Jako zvuky ty, ty, ty a hlavně v noci. Mám potíže s krční páteří. Může to být od toho?
Tomáš BAKAJ, lékař
Určitě jak už jsme zmiňovali u těch mladších pacientů. Potíže s krční páteři se často projevují i poruchami, poruchami sluchu, ve smyslu hučení nebo zvonění nebo pravidelného klepání v hlavě nebo v obou teda uších. Primárně teda opět naše vyšetření, ale následně potom neurologické vyšetření se zaměřeným na rehabilitaci krční páteře.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Má jít pacient nejprve na to vyšetření té páteře nebo zjišťovat si něco okolo těch uší?
Tomáš BAKAJ, lékař
Pokud už pacient nebyl, protože to trvá delší dobu, tak by měl navštívit ORL lékaře a následně pokud by se vyloučila příčina v uších, tak by byl odeslaný na neurologické vyšetření a potažmo rehabilitaci.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Dlouhá zpráva, tak budu číst. Šum v jednom uchu mám už několik let a už jsem si zvykl. Ale předtím jsem měl časté výplachy tohoto ucha a myslím, že to byla ta příčina. Teď mě zajímá, zda s tím souvisí další problém, a to pocit točení hlavy, tedy porucha rovnovážného ústrojí, ústrojí. Léky užívám, ale někdy je dobře, jindy hůř. Děkuji za odpověď.
Tomáš BAKAJ, lékař
Pokud to máte další, delší dobu a opakované výplachy byly předtím, tak pokud tam nedošlo k poranění bubínku, co by vám váš lékař určitě řekl. Tak ta souvislost je nepravděpodobná. Spíš jste si to tak jenom nějak spojil. Ale samotný výplach se dělá šetrně pod odborným dohledem odborně. Takže neměl by určitě způsobovat žádné takové, takové potíže.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Co říkáte na ušní svíčky, pane doktore?
Tomáš BAKAJ, lékař
Nedoporučují. Moc tomu nepomůže a člověk si může navíc a naopak trošku ublížit.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Když už se bavíme o tinnitu, tu může být tinnitus spojený s nějakým úplně jiným onemocněním? Objevit se v rámci něčeho, co řešíme úplně někde jinde?
Tomáš BAKAJ, lékař
Určitě může se, může být spojený třeba s neurologickými potížemi, s nějakou špatnou afekcí v oblasti mozku. Může být spojený, jak jsme vzpomínali s tou krční páteří. Může mít spojený s kardiovaskulárními onemocněními. Nejčastěji teda s vysokým krevním tlakem, s onemocněním cév. Může být spojený se stresem, s úzkostí. Můžou se tak projevovat různé psychické problémy anebo metabolické potíže ve smyslu cukrovky, snížené funkci štítné žlázy a tak dále.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Můžeme si ho nějakým způsobem vyvolat sami?
Tomáš BAKAJ, lékař
Můžeme nejspíš psychicky.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
A na druhou stranu může tinnitus jako takový způsobit nějaké další zdravotní problémy?
Tomáš BAKAJ, lékař
Přesně tak opačně. Když si můžeme způsobit psychicky tinitus, tinitus nám může způsobit psychické problémy. Protože, když si člověk představí, že mu po prakticky pořád po čas celého dne zní v uších a významně ho to omezuje v činnosti. Straní se kolektivu, není tak výkonný jako býval. Má potíže s usnutím. Naopak, když se to probudí na ty zvuk a špatně zase znovu usíná. Tak to dokáže udělat velmi velké psychické problémy.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Co radíte svým klientům, pacientům, aby se vůbec nějak vyspali?
Tomáš BAKAJ, lékař
Tam už pomůže většinou jenom psychoterapie a psychofarmaka. To znamená, používáme léky, který ovlivňují intenzitu toho tinnitu. Jsou to z charakteru antidepresiv, antipsychotik, anti /nesrozumitelné/ anebo léky, které se používají na epilepsii. Ale to už mluvíme už o opravdu, jako kdyby těžkých až velmi těžkých stavech, kdy už to nejde jinak nějakým způsobem ovlivnit. Ale vždycky je důležitá práce, spolupráce s psychologem nebo psychiatrem.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Tinnitus, téma dnešní apatyky Českého rozhlasu Olomouc. Bavíme se o něm s doktorem Tomášem Bakajem a s vámi. Český rozhlas Olomouc vám nabízí pravidelnou Apatyku dnes na téma tinnitus s doktorem Tomášem Bakajem a s vámi. Esemeskové číslo 723 70 33 51 máte stále k dispozici. Využít můžete také naši telefonní linky 221 555 444, která je právě teď obsazená. Dobrý den.
posluchačka
Dobrý den, prosím vás, já jsem se chtěla zeptat, syn měl bolestivý zánět levého ucha. Byl léčen antibiotiky a nyní na to ucho skoro neslyší. Je to asi tři týdny. Co má jako dělat?
Tomáš BAKAJ, lékař
Můžou to být klidně dozvuky toho akutního zánětu, kdy pomine bolest, pominou teploty a celkově se ten stav zlepší. Nicméně nějaký mírný zánět může v tom oušku přetrvávat, takže tím pádem byste měli navštívit ušního doktora.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Děkujeme za zavolání. Pozdravujeme syna i za odpověď, kterou jste slyšeli v našem vysílání. A máme tady další telefon. Už jsem chtěla začít číst esemesku, ale dáme přednost našemu volajícímu posluchači. Dobrý den.
posluchač
Ztlum to rádio. Dobrý den, tady je Petružela. Já mám teda silný šustění v uších, někdy slabý šustění v uších. Mám to možná tak kolem 8 let. Byl jsem s tím na vyšetření v Kroměříži. Byl jsem v tunelu s hlavou. Potom mně dávali 2× takový to, nějaký sondy na hlavu a nakonec mně řekli, že to tam budu mít pořád, ale nějak mi to neléčí. Mohl bych se objednat do tý Olomouce na vyšetření, jestli se to nedá aspoň míň ztlumit, než to mám, jinak to mám slabý. Ale z toho je to jak kdyby kompresor fičel.
Tomáš BAKAJ, lékař
Určitě k došetření, co tak slyším, jste relativně důkladně. Určitě se můžete k nám objednat a zkusíme nastavit teda nějakou léčebnou terapii pomocí, pomocí tabletek.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Ať to pomůže, ať je vám lépe. To vám přejeme z Českého rozhlasu Olomouc. Děkujeme za zavolání. Dotaz písemný, pravé ucho téměř bez sluchu. Několik let stále zvuky, nastalo náhlé meunier v době, kdy se objevily i další ataky roztroušené sklerózy.
Tomáš BAKAJ, lékař
Roztroušená skleróza může být jednou z mnoha příčin, z neurologických příčin vzniku toho tinnitu a takových potíží, jaký, jaký popisujete.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Co radíte?
Tomáš BAKAJ, lékař
Neurolog, neurologické vyšetření, tam zazněla ještě meniuer.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Ano.
Tomáš BAKAJ, lékař
Tak nevím, jestli je to koincidence těch dvou diagnóz nebo, nebo bylo to potvrzeno nebo si na tom jenom myslí, že to může být ta mini reformní ataka anebo mini reformní choroba. Takže chce to pořádné došetřit, aby se diagnostikoval nebo doufám, že vyloučila roztroušená skleróza nebo ta menierova choroba.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Další rada, která zazněla v našem vysílání. Dobrý den vám, dobrý den vám, asi nám oběma přeji. Chtěla bych se zeptat, po úraze hlavy, se mi zhoršuje hučení v uších, někdy i bolest v levém uchu. Je to stálé, dá se to trochu zlepšit? Děkuje za odpověď posluchačka ze Šumperka.
Tomáš BAKAJ, lékař
Musí se přijít na příčinu a nejspíš to bude souviset, buď teda s poškozením toho vnitřního ucha. Vlivem, vlivem otřesu, něco jako je otřes mozku, nebo to souvisí potom s poruchou dynamiky krční páteře.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Úrazy podepisuju se často na problémech s ušima, případně na tinnitu?
Tomáš BAKAJ, lékař
Není to až tak úplně, úplně časté. Ale pokud to násilí je vysloveně mířené na oblast spánku nebo oblast ucha nebo je tam nějaký prudký pohyb v oblasti krční páteře, například při pádu nebo typicky jsou autonehody takzvaně, jako kdyby se to připodobňuje šlehnutí bičem. Že ta hlava ne dopředu, následně prudce dozadu. To může způsobovat tinnitus.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Stejně jako tinnitus může zničehonic začít, objevit se. Znáte i případy, kdy z ničeho nic ustal?
Tomáš BAKAJ, lékař
Známé. Nejčastěji je to, se to stává tehdy, když je to spojené s poruchou sluchu a ta se spontánně upraví. To, co je asi šance zhruba kolem 40-45 procent. Nebo je to takzvaný somatoformní tinnitus, kde se dá nějakým způsobem mechanicky odstranit ta, ta porucha. To znamená, jestli je to tinnitus způsobený z čelistního kloubu nebo rehabilitací krční páteři nebo eventuálně se jedná o nějaký cévnatý tumor. Který pravidelně pulsuje a přenáší se to do oblasti ucha, tak tam sedá dá říct teda, pokud nastane léčba, že se dá ten ten tinnitus okamžitě odstranit.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Už jste tady mluvil o lécích, ale existují nějaké terapie, které můžou postupovat vaši pacienti, aby se jim aspoň na chvíli ulevilo?
Tomáš BAKAJ, lékař
Ty terapie jsou už potom v rukou psychologů, psychiatrů a jsou zaměřeny na tu, na zlepšení pochopení toho tinnitu. Trošičku se snaží o adaptaci toho mozku, aby si prostě zvykl a z toho negativního myšlení a vnímání toho limitu, si bral něco jako kdyby pozitivního.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Dobrý den, pomáhá proti tinnitu ginko tebokan? Děkuje za odpověď paní Dudová.
Tomáš BAKAJ, lékař
Vzpomínate léky, které jsou primárně zaměřený na zlepšení cirkulace vnitřního ucha. A v určitých spíš lehčích případech nebo u mladistvých s těmato léky začínáme.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Dobrý den, šumění v uších mám čtyři měsíce značně silné i v noci, tlak v uších. Užívám betaser, 2× denně 10 dnů. Můžu očekávat zlepšení při delším, až při delším užívání?
Tomáš BAKAJ, lékař
Účinek tohoto léku se většinou projevuje zhruba za 4-8 týdnů. Takže vyčkejte a může se dostavit zlepšení. Pokud by to nepomáhalo, tak se dá navýšit ta dávka, kterou užíváte někdy až na trojnásobný velikost. Ale vždycky jenom pod dohledem lékaře.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Co se týče nějakých bylinek a alternativní léčby, jste příznivcem této cesty?
Tomáš BAKAJ, lékař
Nemám s tím nějak zkušenosti, ale spíš pacientům to může tak psychicky pomoci.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Což je ale dobré v tomto případě.
Tomáš BAKAJ, lékař
Ano.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Dobrý den, pracovala jsem v hluku 2 roky. Užívám /nesrozumitelné/ na pískání v uších. Je nějaká šance, že se to zlepší? Děkuji za odpověď.
Tomáš BAKAJ, lékař
Já doufám, že ano, ale je pravda, že ty dva roky jsou taková kritická hranice. Pokud se to nějakým způsobem nezlomí za ty dva roky ale nějak intenzivně a terapie, tak pak už ta ovlivnitelnost je relativně menší. Ale musí se vyzkoušet, jako kdyby všecky alternativní možnosti té léčby, nejenom ten /nesrozumitelné/.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Říká doktor Tomáš Bakaj, k kliniky otolaringologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Olomouci, který je hostem Apatyky Českého rozhlasu Olomouc. Vy stále můžete psát, anebo volat k nám do našeho studia. Na čísla 221 555 444. A to esemeskové 723 70 33 51.Tinnitus, téma Apatyky Českého rozhlasu Olomouc, téma pro vás posluchače, odpovídá doktor Tomáš Bakaj. A naše linka 221 555 444 má obsazeno. Dobrý den.
posluchač
Dobrý den.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Povídejte.
posluchač
Já bych se chtěl pana /nesrozumitelné/, já vítám oba dva. Chtěl bych se zeptat pana doktora. Měl jsem silnou /nesrozumitelné/ a je to 16 let hlavně a mně hučí v uších a řekli mi v Krnově na neurologii, abych šel na neurologii. Ušní, že to budu mít na celej život. Je to možný?
Tomáš BAKAJ, lékař
Trvá to dlouho, takže ta šance na vyléčení nebo zmírnění je malá. Nicméně chce to zkusit opravdu i ty léky z charakteru psychofarmak a věřím, že vám to pomůže.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Děkujeme za zavolání. Přejeme hodně zdraví. Vnouček 2 roky má od narození hodně mazu v uších. Stále si chytá za ouško. Chodíme do Fakultní nemocnice na odsávání. Čím to může být a přestane to někdy?
Tomáš BAKAJ, lékař
Může to být skladbou té kůžičky, která je trošičku víc mastnější než u jiných dětí. Může to být dáno šíři toho zvukovodu nebo trošičku horší samočistící schopnosti. Si myslím, že klouček z toho vyroste.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Je potřeba děti, když je umyjeme nebo jsme s nimi na plavání, jim vždy něco vkládat do ucha, abychom vysáli zbytky té tekutiny?
Tomáš BAKAJ, lékař
Ano, přesně jedná se o zbytky té tekutiny. To ouško by nemělo zůstat, zůstat vůbec vlhké.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Tak jsme spojili s další dobrou radou. Máme tady dotaz, ten zní takto. Dobrý den, mám zhoršený sluch a používám při sledování televize sluchátka. Nemůže se mi sluch ještě zhoršit. Zajímá se paní Marková.
Tomáš BAKAJ, lékař
Pokud to používáte na relativně nízké nebo středně intenzivní intenzitě, tak si myslím, že sluch se vám určitě nezhorší.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Na co si máme dávat pozor v takovém běžném životě, pokud chodíme po městě, jsme doma, jsme v práci, abychom ty uši šetřili?
Tomáš BAKAJ, lékař
Spíš se vyvarovat jako nadměrnému hluku. To znamená všude, kde bysme k němu mohli přijít, tak, tak relativně opatrně. Nebo, když už musíme tak na krátkou dobu.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Pane doktore, může nastat situace, kdy s takovýmto problémem skončíme na operačním stole, kdy se přistupuje k operacím uší?
Tomáš BAKAJ, lékař
K operacím uší v důsledku tinnitu se přistupuje, když je to problém v oblasti nejčastěji středního ucha. To znamená chronický zánět. Je to, nebo je tam diagnóza, která způsobuje trvalou nedoslýchavost, která /nesrozumitelné/ postupně a navíc se k tomu ještě přidá tento tinnitus. Tak pak je ta léčba operační.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Když se probudím poté operaci, slyším ticho?
Tomáš BAKAJ, lékař
Většinou ano.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Krása. To jsme potřebovali v našem vysílání. Pane doktore, můžete, prosím, zopakovat telefonní číslo do Fakultní nemocnice na to objednání, které tady už padlo? Je tady už asi třetí nebo čtvrtý dotaz tohoto druhu.
Tomáš BAKAJ, lékař
Ano, ano na sekretariát ORL kliniky číslo 588444172.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Prosím, když ležím na pravé straně ucha, slyším silně tep srdce, jestli je to v pořádku, se zajímá náš posluchač?
Tomáš BAKAJ, lékař
Může to být způsobeno třeba tlakem nekompenzovaný. Ale pokud je to jednostranná záležitost, tak se může třeba jednat i o cévnatý nádorek, který je lokalizovaný právě ve středouší.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Cévnatý nádorek, co to je, může tam zůstat, musí pryč?
Tomáš BAKAJ, lékař
Závisí od věku pacienta, od charakteru. Pokud se bavíme o nejčastějším cévním nádoru, chemodektomu. Tak ty většinou nebývají zhoubné. Rostou pomalu a pacienta nejčastěji obtěžují tinnitem, který je synchronní. To znamená zní podobně a stejně jako tlukot srdce. Pokud je to vyššího věku, tak, dejme tomu, pacienta můžeme sledovat. Pokud byl rizikový k operačnímu řešení, v mladším věku nebo nějaký rozsáhlejší nález by se měl operovat.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Není nic zvláštního na tom, že slyším v jednom uchu něco a v druhém úplně něco jiného?
Tomáš BAKAJ, lékař
Není to, není.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Pane doktore, poloha a krční páteř pomáhá. Tak tady chybí písmena, pomáhá udržovat krční páteř v teple. No, tak to nevím, jestli vy odpovíte z orl?
Tomáš BAKAJ, lékař
Ne, spíš, spíš ano. Pokud by tam byl měl být nějaký zánět nebo nějaké chronické přetěžování nebo dráždění svalů vlivem chladu, tak nejspíš ano, ale to je spíš otázka na rehabilitaci.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
A máte tady ještě esemesku, kterou vám musím přečíst, chtěla bych panu doktorovi Bakajovi moc poděkovat za velkou pomoc. Vybil se mi mobil, zdraví vás naše posluchačka Lída z Moravičan, tak.
Tomáš BAKAJ, lékař
Děkuji moc.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
K tomu se určitě přidáme i my všichni ostatní, protože si myslím, že na to, že jsme měli hodinku, tak jsme toho v oblasti tinnitu a v oblasti uší stihli probrat opravdu hodně. Každopádně jsme zjistili, že je to téma, které posluchače zajímá a ke kterému bychom se v dalších pořadech určitě společně měli vracet. Naším hostem u mikrofonu byl dnes doktor Tomáš Bakaj kliniky otolaringologie a chirurgie hlavy krku Fakultní nemocnice v Olomouci. Děkujeme za návštěvu a na shledanou.
Tomáš BAKAJ, lékař
Děkuji moc za pozvání, přeji hezký den.
Dita VOJNAROVÁ, moderátorka
Apatyku pro vás připravila a slovem provázela Dita Vojnarová.