Technika a sebeobsluha zrakově postižených

Sebeobsluha je schopnost jedince samostatně provádět běžné denní činnosti spojené s péčí o sebe. Uvedu pár příkladů a pomůcek, které lze využít pro provádění těchto úkolů a k získání potřebných informací.
Čárové kódy
Často se stává, že člověk bez zrakové kontroly potřebuje zjistit, co za výrobek má v ruce, co je to za produkt. Já sama tyto informace zjišťuji pomocí aplikace Seeing Assistant Home, která má možnost čtení čárových kódů, kdy pomocí informací z Googlu mi aplikace hbitě sdělí, co držím v ruce za produkt. Za mě funguje poměrně spolehlivě a databáze je široká. Většinou se dozvím hned, co potřebuji vědět. Možnost snímání čárových kódů nabízí i aplikace Envision AI a Seeing AI. Ty však velmi často sdělí, že čárový kód nebyl nalezen či že je neznámý. Omezenou databázi má i OrCam My Eye, kde se však tato neaktualizuje, neboť zařízení nemá přístup k internetu.
OCR
Jiný způsob, jak zjistit informace na obale výrobku, je pomocí OCR. Když první možnost selže, volím tuto, kdy se ze sejmutého textu dozvím i něco navíc o daném výrobku, což si lze ale také přečíst i na internetu, když dostanu potřebnou informaci z čárového kódu. Já za sebe využívám tyto OCR aplikace v mém mobilním zařízení (iPhone 15 Pro).
OCR Aplikace
1. VD Scann (dříve Voice Dream Scanner) – můžeme pořizovat dávkový ...

 

Klíčová slova: