Světový týden glaukomu

-
Radiožurnál
15.03.2020 10:06 Host Radiožurnálu víkend
 

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Dobrý den, tím hostem ve vysílání víkendového Radiožurnálu je v brněnském studiu Českého rozhlasu, paní docentka Šárka Skorkovská, která je uznávaným oftalmochirurgem, je také primářkou brněnské Oční kliniky. Já vás vítám, dobrý den.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Dobrý den .

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Některá pracoviště v tomto týdnu chtěly lidem nabízet právě v rámci Světového týdne glaukomu, který probíhá až do 14. března a chce upozornit právě na rizika zeleného zákalu, tedy nemoci, která může vést až k úplné slepotě. Vyšetření a měření nitroočního tlaku, to bylo zrušeno, ale mě by zajímalo, paní primářko, jestli u lidí, kteří jsou nakažení koronavirem právě v souvislosti s nemocným zrakem, pokud by se jim zhoršoval. Doporučila byste třeba právě vyšetřit ten nitrooční tlak, měřit ho, anebo ne?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
To bych rozhodně nedoporučila, protože koronavirus může být přítomen i v slzách a ve spojivce, působí totiž zánět spojivek, proto u pacientů, kteří mají i další příznaky koronavirové infekce nebo virózy, bych nedoporučovala měřit nitrooční tlak, ani bezkontaktním způsobem, ani kontaktním. Předpokládám, že pacienti s tímto příznakem nebo lidé s těmito příznaky by ani k očnímu nešli, protože to oční vyšetření v případě koronaviru není rozhodně tím základním vyšetřením.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Pokud se budeme bavit o tom Světovém týdnu glaukomu na upozorňování rizik zeleného zákalu, je dobré tedy podstoupit to měření toho nitroočního tlaku, proč?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Je to proto, že glaukom je onemocnění, kterému někdy říkáme, že je to tichý zabiják, protože nedělá pacientovi vůbec žádné příznaky, nebolí, nepálí, neřeže. Nedělá nic. Samozřejmě je několik typů nebo glaukom je celá řada onemocnění, ale nejčastějším projevem je právě ten vyšší nitrooční tlak, proto je to měření nitroočního tlaku tak důležité pro včasnou diagnostiku glaukomu a pro zahájení včasné léčby.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Primářka brněnské Oční kliniky NeoVize Brno, paní docentka Šárka Krakovská, je dnes naším hostem. Probíhá Světový týden glaukomu, proto je hostem ve vysílání víkendového Radiožurnálu paní docentka Šárka Skorkovská, uznávaný oftalmochirurg. Vy jste říkala před chviličkou, že zelenému zákalu se také přezdívá tichý zabiják zraku. Tak co to vlastně je za onemocnění.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Dnes považujeme glaukom za nevratnou neuropatii zrakového nervu, která vlastně je takzvaným neurodegenerativním onemocněním. Jedná se o to, že v průběhu tohoto chronického onemocnění dochází k postupnému odumírání nervových vláken zrakového nervu, což se projevuje postupnými výpadky zorného pole a nakonec i výrazným poklesem vidění.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Já jsem četla, paní primářko, že se dělí, nebo může se rozdělit na chronický a akutní. Jaký je vlastně rozdíl, zejména tedy mě zajímá ten akutní průběh?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
My máme glaukomu celou skupinu, dělí se na takzvané primární, což je oční onemocnění, anebo sekundární, které jsou způsobeno jiným očním nebo celkovým onemocněním. Ten primární glaukom se dělí na glaukom s uzavřeným nebo úzkým úhlem a glaukom s otevřeným úhlem, to slovo úhel se týká struktury ve vnitru oka, a to takzvaného duhovko-rohovkového úhlu, což je struktura, kterou odtéká z oka nitrooční tekutina a udržuje se tak i normální nitrooční tlak. Ten akutní glaukom, to je právě ten zákon s tím úzkým nebo uzavřeným úhlem, je takový stav, kdy dojde k uzavření tohoto komorového úhlu nebo duhovkorohového úhlu a dojde k náhlému zvýšení nitroočního tlaku na vysoké hodnoty. Normální hodnota nitroočního tlaku je tak do 20, 21 milimetrů sloupce rtuťového, kdežto u toho akutního glaukomu můžou ty hodnoty dosáhnout až třeba 40, 5,  60 milimetrů sloupce rtuťového nebo /nesrozumitelné/...

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
A když jim sáhne, tak potom, co vlastně jako vy lékaři můžete pro toho pacienta udělat, dá se mu ten zrak zachránit?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Samozřejmě se to projeví i celkovými příznaky. Kromě poklesu vidění je to i intenzivní bolest poloviny hlavy, bývají tam i příznaky vegetativní, jako je nevolnost, zvracení, takže ten pacient se dostává k očnímu lékaři a my zahájíme ihned akutní léčbu tím, že podáváme léky celkové i místní, které mají vést k rychlému snížení nitroočního tlaku, někdy bohužel ten pacient může pro tyto bolesti hlavy končit i na neurologii nebo pro zvracení na interně, ale je důležité, aby se dostal rychle k očnímu lékaři, aby mohl zahájit intenzivní léčbu vedoucí ke snížení nitroočního tlaku.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
To se asi ve většině případů děje, ne?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Myslím si, že ano, že i lékaři, kteří dělají internu nebo neurologii vědí o těchto příznacích, takže pokud se tam pacient dostane, tak ho rychle pošlou k očnímu.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Bavíme se o zeleném glaukomu, ale mě by zajímalo, protože máme ještě šedý zákal, tak rozdíl, mezi nimi, pleteme si to stále?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Šedý zákal je spojený se sníženou průhledností lidské čočky, která se začne kalit a kalí se a kalí se, až se úplně zkalí, to vede k poklesu vidění, který je také postupně, ale někdy se to projeví i změnou barvy zornice, která může být někdy až taková šedá. Na rozdíl od toho zeleného zákalu, šedý zákal je lepší prognosticky, protože se dá velmi dobře operovat. Dnes jednoznačně tu zkalenou čočku nahrazujeme čočkou umělou, která pacientovi plně vrátí vidění, což právě u toho zeleného zákalu nejde, protože to je chronické onemocnění.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Roli, jakou hrají třeba, když ten člověk má ještě další zdravotní problémy. Třeba ten normální klasický vyšší nebo vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Jsou tihle lidé ve větším ohrožení?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
U vysokého krevního tlaku se to nepotvrdilo, protože vysoký krevní tlak je dnes již civilizačním onemocněním a tolik glaukomu zase v lidské populaci není. Cukrovka může trošku souviset s glaukomem tím, že jednak mění poměry cévního nebo krevního prokrvení v oblasti zrakového nervu, anebo u takzvaného sekundárního neovaskulárního glaukomu, což je druhotný zelený zákal, který vzniká u pokročilých diabetických očních změn, když se objevují novotvořené cévy i v komorovém úhlu a na duhovce, tak tam také se u těch diabetiků objevuje tento typ následného sekundárního glaukomu.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Posloucháte vysílání víkendového Radiožurnálu, naším hostem je dnes v brněnském studiu paní docentka Šárka Skorkovská, oftalmochirurg. Bavíme se o zejména zeleném glaukomu, protože je světový týden tohoto onemocnění. To riziko, kdy nakonec můžeme, paní docentko, oslepnout, jsou to ale výjimečné případy, tak při těch dnešních možnostech medicíny asi tak ne,

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Protože právě proto, že glaukom tvoří celá skupina onemocnění, tak já považuji za jeden z nejnebezpečnějších typu takzvaný normotenzní glaukom, což je takový typ zeleného zákalu, kdy pacient má zcela normální nitrooční tlak, nicméně se u něj rozvíjejí postupně stejné změny jako u toho pravého zeleného zákalu, to znamená pomalý pokles vidění a rozvoj změn v zorném poli a takovýto typ glaukomu je skutečně nebezpečný v tom, že i ty léky, které používáme v léčbě zeleného zákalu, to znamená ke snížení nitroočního tlaku, tak úplně nevedou k zabránění progrese tohoto onemocnění, protože předpokládáme, že u tohoto normotenzního glaukomu hraje významnou roli úroveň cévního prokrvení zrakového nervu, protože u glaukomu se zvažují 2 teorie jeho vzniku, jednak ta teorie útlaku nervových vláken a smrt těch nervových vláken, respektive smrt těch buněk nervových vláken a potom také teorie cévní, která se zaměřuje na stupeň prokrvení zrakového nervu, a právě tady u toho normotenzního glaukomu hraje roli ten významný pokles tlaku a tím i prokrvení v průběhu spánku, v průběhu noci, takže já považuji tenhle normotenzní glaukom za velký oříšek.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Co je spouštěčem toho onemocnění?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
To právě úplně přesně nevíme, protože je to onemocnění, třeba u toho glaukomu s tím, u toho akutního glaukomu, tam to víme, tam hrají roli anatomické poměry oka, protože se velmi často týká nemocných, kteří mají dalekozrakost, což je spojeno s krátkou délkou oka a s takzvanou mělkou přední komorou, takže ten přední segment oka má menší ty poměry nebo rozměry, nežli u normálních lidí, a proto tam častěji dochází k tomu uzávěru komorového úhlu, ale ten glaukom s tím otevřeným úhlem, tam to přesně nevíme, známe rizikové faktory, to je věk pacienta, s vyšším věkem se zvyšuje počet případů, dále je to rodinný výskyt, to je velmi důležitý příznak, dále potom to bývá, častěji u žen bývá glaukom přítomen. A také je to rasa, u Afroameričanů je častější výskyt glaukomu.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Ta genetická zátěž, kterou jste zmiňovala v souvislosti s věkem, dětští pacienti tedy výjimkou nejsou, je tam jednodušší, nebo naopak složitější ta diagnostika?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
U dětí je to trošku složitější, protože existuje jednotka, které říkáme vrozený zelený zákal, která se projeví i relativně brzy po narození a tam, bohužel, tam se to týká toho, že u vrozeného zeleného zákalu dochází k abnormálnímu vývoji toho duhovkorohového úhlu, a proto vzniká vrozený zelený zákal. To se diagnostikuje, myslím si relativně často, tam musí být včasná chirurgická léčba, na rozdíl od glaukomu dospělého věku, kde začínáme léčbou konzervativní pomocí kapek. A dále potom existuje i glaukom infantilní a juvenilní, to znamená, že se objevuje v průběhu dětského věku nebo v průběhu dospívání a ta diagnostika je opravdu obtížná, protože málokdo v tomto věku by si myslel, že by mohlo to dítě mít zelený zákal.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Kolik lidí vůbec v České republice má tohle onemocnění?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Přesné číslo vám neřeknu, řeknu vám spíš čísla pro celosvětovou populaci, vyskytuje se na světě ve 14 až 15 %, takže se týká tak 70, 75 milionů lidí.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Pokud mají posluchači otázky, tak se vás samozřejmě také mohou ptát, ta moderní medicína v posledních letech udělala velký pokrok při léčbě?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Udělala velký pokrok, ale stále u glaukomu platí, že důležitá je jakoby prevence tohoto onemocnění, to znamená, aby lidé přišli k tomu očnímu lékaři nejlépe v období, kdy začnou potřebovat brýle do blízka na čtení v důsledku přirozeného úbytku schopnosti oka zaostřovat do blízka, a to je právě ten moment, kdy se jim poprvé může změřit nitrooční tlak, pokud někdy dřív nepotřebovali například brýle.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
A o této prevenci bychom si povídali po zprávách a po písničce po půl jedenácté, protože myslím, že toho bude poměrně hodně, co byste nám mohla poradit. Zůstaňte tady s námi s vysíláním víkendového Radiožurnálu. A ten host je v brněnském studiu Českého rozhlasu, je to paní docentka Šárka Skorkovská, je to primářka brněnské Oční kliniky a specializuje se na operace šedého zákalu chirurgického odstranění dioptrických vad, anebo operace odchlípení sítnice a v chirurgii se v pohybuje přes 25 let a během svojí praxe provedla přes 10 tisíc operací. Ptát se můžete i vy www.radiožurnál.cz a budeme odpovídat, tak nás poslouchejte a zdravíme vás kamkoliv. Tady je Radiožurnál. Dobrý den. Paní doktorka, paní docentka Šárka Skorkovská, specialistka na onemocnění a operace očí, je hostem ve vysílání víkendového Radiožurnálu. My jsme před zprávami mluvily o tom, kdybychom tedy měli jít na tu prohlídku k očnímu specialistovi, kdy tam začít chodit pravidelně. Tak vy jste říkala, pokud máme problém a už potřebujeme, nebo máme pocit, že bychom potřebovali brýle na čtení, třeba ale předtím ten test zraku, můžu si udělat nějaký jako sama jednoduchý.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Důležité asi tady je, to se dá samozřejmě udělat, přístup k očnímu lékaři není ničím limitován, takže můžete přijít na vyšetření, ale myslím si, že stačí i takový samovyšetření, u toho glaukomu...

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Ano...

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
...je velmi důležité to, že je to onemocnění, které probíhá asymetricky, to znamená, že jeho stupeň není na obou očích stejný, a proto stačí zakrýt si jedno oko a druhé oko a zjistit, jestli obě oči vidí stejně, to málokdy lidé dělají, ale jinak si myslím, že přístup k očnímu lékaři není limitován, čili testování zraku je nejlepší u očního lékaře, ale může si každý zkusit, já nevím, na televizi, když se díváte zakrýt jedno oko, druhé oko, jestli obě oči vidí na tu televizi stejně dobře. Já bych se ještě s dovolením vrátila k tomu počtu lidí.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Ano.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
V České republice, kteří trpí zeleným zákalem, v roce 2000 to bylo kolem 195 000 lidí. Dnes je to kolem 360-370 000 lidí, to už je skoro jako populace našeho města Brna. A myslím si, že je to, ten zvyšující se počet případů onemocnění zeleným zákalem je díky zlepšené diagnostice tohoto onemocnění, protože se během doby objevily další metody, které přispívají k časné diagnóze tohoto onemocnění a jsou to například diagnostické zobrazovací metody, je to buďto takzvaná optická koherenční tomografie nebo Heidelberský tomograf, což jsou diagnostické zobrazovací metody využívající moderní přístroje, které pomocí infračerveného laseru snímají zrakový nerv a vrstvu nervových vláken sítnice a dokáží nám pomoci právě v diagnostice zeleného zákalu.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
No, bude vyléčení zeleného zákalu někdy možné, podaří se najít třeba, řekněme, tu léčbu, která bude 100% od určitého věku, pokud se chytne včas, to onemocnění?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Jako jednorázové vyléčení zeleného zákalu bohužel možné není. My samozřejmě v léčbě zeleného zákalu se snažíme nitrooční tlak takzvaně kompenzovat nebo dosáhnout optimální hodnoty nitroočního tlaku, při které jsou zrakové funkce, zorné pole a nález na zrakového nervu jsou stabilní a neobjevuje se tam progrese, ale právě proto, že glaukom je celá skupina onemocnění, tak myslím si, že ještě velmi dlouho jednorázové vyléčení tohoto onemocnění možné nebude.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Ta spolupráce s pacientem, ta je asi velmi důležitá i při této nemoci. Někde jsem četla, že je hodně důležité udržet toho člověka u té celoživotní léčby, tak jak to udělat z vaší praxe, co se třeba osvědčuje?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Tak záleží to samozřejmě na pacientovi, říkáme tomu /nesrozumitelné/, to znamená, to porozumění pacienta, proč je ta léčba tohoto onemocnění tak důležitá, myslím si, že řada pacientů to pochopí, ale důležité jsou také pravidelné kontroly u očního lékaře. Pacient by měl aspoň tak jednou za půl roku, lépe za 3-4 měsíce navštívit očního lékaře, který ho zkontroluje, jednou za půl roku by se u pacientů se zeleným zákalem mělo opakovat vyšetření zorného pole. A jednou za rok by se mělo zopakovat vyšetření právě pomocí těch diagnostických zobrazovacích metod. A lékař oční by taky měl se podívat na to, jak vypadá pacientův zrakový nerv, to můžeme velmi dobře a jednoduše.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Dobře otázky, které mají na vás třeba naši posluchači, tak je velmi jednoduše dobře odešlou na naší adresu sem k nám a já vám je potom přečtu. Tak se ptejte. Tak už se vás ptají, to je vzkaz do Brna, kde je náš dnešní host vysílání víkendového Radiožurnálu. Primářka brněnské Oční kliniky, paní docentka Šárka Skorkovská. Píše vám Veronika, že před 2 lety ji zjistili glaukom uzavřeného úhlu a neměla žádný z těch běžných příznaků, které jste tady popisovala, to znamená, neměla bolesti hlavy, ani pocity na zvracení, trvalo to 4 dny, než zjistila podle rozšířené zorničky, která nereagovala na světlo, že je něco špatně a ptá se, jestli je tady ještě nějaká jiná možnost, jak zjistit, že má glaukomový záchvat. Od té doby žádný už neměla, ale bojí se, že to nastane znovu a opět potrvá dny, než na to přijde. Děkuje vám za odpověď.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Někdy se ten glaukom uzavřeného úhlu projevuje takzvanými prodromálními příznaky,jsou to příznaky ve smyslu takzvaných "haló", že se rozostřují pacientovi při pohledu do světla, ten zdroj světla se rozostří do takových barevných kruhů, to je právě to stadium, které předchází tomu glaukomovému záchvatu. Skutečně ta rozšířená zornička bývá právě už příznakem glaukomového záchvatu, protože zornice je ve středním rozšíření a nereaguje na osvit, ale ten glaukom uzavřeného úhlu je možné už diagnostikovat i bez toho akutního záchvatu, protože víme, že právě některé ty oči jsou k tomuto záchvatu predisponované, proto už ho vyhledáváme cíleně pomocí jednoho vyšetření, jmenuje se to gonioskopie, kdy speciální čočkou vyšetřujeme komorový úhel v oku a zjistíme-li, že je úzký, nebo skoro uzavřený, máme takovou stupnici, tak podle toho můžeme diagnostikovat pacienta, který je k tomuto disponován a provedeme u něj preventivní zákrok léčebný.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Tak děkuju za tu odpověď z vlasti. Já jsem se vás zeptat ještě na pigmentový glaukom a shodou okolností se tady na něj ptá paní Alena, že její manžel má ten pigmentových glaukom a ptá se na možnosti, jestli vůbec jsou léčby kromě kapek a píše dále, že absolvoval SLT, ale bez výrazného efektu.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Pigmentový glaukom právě patří do té skupiny sekundárních glaukomů a je typický pro, častěji pro muže, a to pro muže krátkozraké, projevuje se jednak nálezem pigmentových změn v komorovém úhlu, ale také to vidíme pod očním mikroskopem, kterýmu říkáme štěrbinová lamp a kterej je základní vyšetřovací pomůcku pro nás, že na zadní ploše rohovky se objevuje takový shluk pigmentů, říkáme tomu /nesrozumitelné/ vřeteno, a to nás vede k tomu, abychom pacienta dále diagnostikovali pro možný, možnou přítomnost toho pigmentového glaukomu. Bohužel neléčí se úplně jednoduše, to SLT je selektivní laserová trabekuloplastika, což je zákrok, který využívá speciálního laseru, který právě dělá léčebný zákrok v tom komorovém úhlu, ale bohužel zase je to chronické onemocnění a základním krokem v té léčbě je tak konzervativní léčba pomocí očních kapek. Pokud toto nezabírá, stejně tak jako nezabere ta laserová trabekuloplastika, tak pak je nutné provést už skutečný chirurgický zákrok, který spočívá v řadě operačních zákroků, které nám nabízí současná doba.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Ptají se vás posluchači také na ten glaukom s otevřeným úhlem. Jednak chtějí vědět prognózy onemocnění při léčbě takovými těmi běžnými kapkami, které se ordinují ráno a jiné navečer a v podstatě by byli rádi, kdybyste jim řekla, jakou mají naději při té léčbě.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Myslím si, že ta naděje je velmi dobrá, pokud pacient skutečně dodržuje léčbu a používá oční kapky, navštěvuje svého očního lékaře a jednou za rok ho odešle ten oční lékař do speciální glaukomové poradny, kde erudovaný lékař, který se věnuje tomu zelenému zákalu, zhodnotí právě všechny ty parametry zrakových funkcí, tak si myslím, že ta prognóza je velmi dobrá. Povídáme si s paní docentkou Šárkou Skorkovskou, povídáme si o problémech, které můžeme mít v různém věku s očima, zejména se bavíme o léčbě zeleného zákalu. Mě by zajímala ještě věc, protože já jsem před chvílí říkala, že vy se specializujete i na operace šedého zákalu, tak je tady možná kombinace obou onemocnění najednou u jednoho člověka. Děje se to?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Ano, děje se to, myslím si, že je to dokonce velmi častá kombinace, protože šedý zákal také má vzestupnou křivku u pacientů staršího věku, takže velmi často operujeme šedý zákal u pacienta, který má i zelený zákal. Tam je důležité, aby nepřerušoval léčbu tohoto zeleného zákalu a obvykle platí, že nitrooční tlak po operaci šedého zákalu se mírně sníží.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Je tady otázka, zrovna teď, počkejte já si jí otevřu celou, a píše tady posluchač Zdeněk, to, o čem jsme teď mluvili, že má vrozený zelený zákal a praktickou slepotu se světlocitem 18 očních operací, které se na vzhledu celkem podepsaly, udělalo se mi na obou očích, jak šedý zákal, i šedý zákal, takže má tedy oba dva, tak jak jste o tom teď mluvila. A ptá se, jestli by mělo nějaký smysl podstupovat operaci na šedý zákal, nebo by to bylo pro oči příliš rizikové?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
U tohoto případu je vždycky důležité, jaký byl, jaký byl vzhled toho zrakového nervu a stupně zeleného zákalu, ten vrozený zelený zákal bohužel neumíme úspěšně úplně léčit, takže ty zrakové funkce bývají nízké, rozhoduje tedy stupeň toho šedého zákalu, jestli je skutečně už takový, že není možné se podívat do oka.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Tady píše posluchač ještě, pardon, že tlak je mu v současné době měřen už pouze palpačně.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
No, takže si myslím, že asi tady operace šedého zákalu nepřinese nějaké výrazné zlepšení zrakového, zrakových funkcí, bohužel.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Děkuju i za tuhle odpověď. Ty nejčastější poruchy vidění a oční nemoci, rozšiřuje se ta škála vzhledem k tomu, na jaké úrovni je diagnostika.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Rozšiřuje se díky tomu, že se rozšiřují diagnostické možnosti, i ty léčebné možnosti. Před 25, 30 lety jsme měli na zelený zákal jedny, možná dvoje kapky, dneska je široká škála kapek, které v oku působí na různých místech, jsou kapky, které snižují nitrooční tlak tím, že zvyšují odtok té nitrooční tekutiny z oka pryč, jiné zase zvyšují odtok zadní cestou přes, mezi, jak bych to řekla, takzvaný /nesrozumitelné/ směrem, nebo jsou kapky, které snižují produkci nitrooční tekutiny, takže těch léčebných možností konzervativních je celá řada. I u těch chirurgických se rozvinula celá škála operací. Takovým klasickým zákrokem byla trabekulektomie, dneska jsou mikroincizní operace zeleného zákalu, ale pořád zdůrazňuji, je to chronické onemocnění, které jednorázově, tak jako například šedý zákal, nejsme schopni vyléčit.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Přibývá očních problémů u dětí?

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
U dětí oční problémy asi v největším procentu způsobují vrozené vývojové vady, které jsou také nejčastější příčinou praktické slepoty nebo slepoty u dětí, které pořád neumíme úspěšně léčit, protože jsou vrozené a mají řadu příčin. Co se týče zrakových vad u dětí, myslím si, že se zlepšuje jejich diagnostika, protože se diagnostikuje už na úrovni mateřských škol, takže si zaručí zahájení včasné léčby, týká se to především zrakových vad a šilhání.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Jaroslav a jeho závěrečná otázka na vás, paní docentko, zhruba od Vánoc, píše, pozoruji záblesky u levého oka. V únoru jsem byl na laserovém zákroku, ale záblesky vidím stále. Jak to léčit? Děkuje za radu.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Pravděpodobně se jedná o problém sítnicový, předpokládám, že pacientovi provedli takzvanou laserovou baráž periferních degenerací sítnice, které se projevují, nebo které jsou vlastně protenčením sítnice a může v tomto protenčení sítnice vzniknout trhlina sítnice, která, pokud nebude ošetřena nebo léčena, tak vede až k odchlípení sítnice. Ty záblesky se mohou projevovat dál i po té laserové baráži, ale doporučuju pravidelné kontroly u očního lékaře s rozšíření, zornice a pečlivým vyšetřením těch okrajových periferních částí sítnice.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Řekla primářka brněnské Oční kliniky NeoVize tady v Brně, byla naším hostem ve vysílacím studiu Českého rozhlasu. Děkuju za rozhovor a mějte se hezky. Na shledanou.

Šárka SKORKOVSKÁ, primářka, Oční klinika NeoVize Brno
Děkuji za pozvání a na slyšenou.

Klíčová slova: