Sportovci navzdory nemoci. Pacienti s roztroušenou sklerózou změřili své síly

Na 150 lidí závodilo tento víkend v Nymburku na Roskiádě, sportovních hrách pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Sportovní akci pořádala pacientská organizace Unie ROSKA, která se snaží poukazovat na důležitost pravidelného sportování pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Roskiádu podporuje i klub Bastketball Nymburk, jehož hráč Jakub Tůma před dvěma lety oznámil, že onemocněním rovněž trpí.

Olga Rubinová se o své nemoci dozvěděla před jedenácti lety, kdy ji lékaři řekli, že má roztroušenou sklerózu. Od té doby se v jejím životě objevily dvě zásadní věci – léčba a pravidelný pohyb. S trochou nadsázky říká, že je na tom nyní s kondičkou možná lépe, než před nemocí. Jejím nejoblíbenějším dopravním prostředkem se stala koloběžka.  

"Neujedu denně 100 kilometrů jako zdraví sportovci. Den za dnem se to ale poskládá třeba na osm tisíc kilometrů ročně. A právě pravidelnost mi dává nejvíce. Mimo jiné i to, že v případě zhoršení zdravotního stavu se díky lepší kondičce dříve postavím na nohy," říká Olga....

 

Klíčová slova: