Sociálně ohleduplné město pro rodiny, seniory i hendikepované – aby se v Olomouci dobře žilo

Současná městská samospráva má jasnou vizi, jak zlepšit život obyvatelům města v sociální oblasti. V současnosti pracuje vedení města na tématech týkajících se několika skupin občanů Olomouce a postupně chce vybudovat město ohleduplné pro rodiny, seniory i hendikepované spoluobčany.

- Olomouc prověřuje možnosti pro dostupné a sociální bydlení

V polovině března vznikla pracovní skupina, která má za úkol analyzovat situaci týkající se potřeb bydlení v Olomouci pro různé skupiny obyvatel města, zjistit aktuální potřeby těchto skupin a navrhnout reálná opatření ke zlepšení stavu. Členové pracovní skupiny, tvořené vybranými členy Rady města Olomouce a jejích komisí, zaměstnanci magistrátu a zástupci Správy nemovitostí Olomouc, a. s., využijí při své práci také inspiraci z podobně velkých měst v Česku, vytipují vhodné pozemky pro výstavbu nových bytových domů a prověří možnosti existujících dotačních programů na rekonstrukci stávajícího městského bytového fondu. V této souvislosti je potěšující, že 15. dubna letošního roku schválila vláda spuštění dotačního programu Výstavba. Tento program má pomoci městům a obcím s výstavbou domů a bytů pro sociálně slabé občany a nabídne jim také výhodně úročené půjčky na výkup nemovitostí, v nichž sociálně slabé rodiny žijí. Pro letošní rok počítá Státní fond rozvoje bydlení s vyčleněním jedné miliardy korun, od roku 2020 by to měly být až tři miliardy. Kromě podpory takzvaného sociálního bydlení pro lidi ohrožené sociálním vyloučením, kde bude vybíráno snížené nájemné, budou obce moci získat i finance na zajištění dostupného bydlení v běžném bytovém fondu. "Stát tak vychází vstříc hlasům, že tržní nájemné je pro mnohé jednotlivce a rodiny neúnosné, a umožní i našemu městu, aby konkurovalo soukromým pronajímatelům tím, že nabídne nižší než tržní nájemné třeba lidem z potřebných profesí, kteří by jinak z města odešli," přibližuje dopady vládního opatření náměstkyně primátora Eva Kolářová. Město se už na tyto dotační programy chystá, aktuálně jsou v přípravě dva projekty – jeden na Masarykově ulici a druhý na ulici I. P. Pavlova.

Město vyhlásilo nový dotační program pro znevýhodněné spoluobčany. Rozdělilo i dotace na zajištění sociálních služeb Symbolicky 7. dubna, v den, na který připadá Světový den zdraví, vyhlásil přímo primátor Mirek Žbánek nový dotační program na podporu společensko-prospěšných projektů pro zlepšování kvality života a zdravotní péče, seberealizaci a vyrovnávání příležitostí osob se zdravotním omezením. Kromě toho bude program sloužit k pořízení technických zdravotnických pomůcek či lékařských přístrojů i pro širší okruh osob v rámci zdravotnických zařízení na území města Olomouce. "Program, který by hradil pořizování zdravotnických a kompenzačních pomůcek, na něž nelze dosáhnout v současném systému zdravotního pojištění, Olomouci chyběl," vysvětlil primátor Mirek Žbánek. Na tento program je v rozpočtu města vyčleněn jeden milion korun a o příspěvek mohou žádat jak fyzické, tak i právnické osoby prostřednictvím elektronického systému na www. olomouc.eu/urad-online/dotace. Dalších 13 milionů korun navrhla rada města rozdělit na zajištění širokého spektra sociálních služeb, které pomáhají zlepšit kvalitu života zdravotně nebo sociálně znevýhodněným jednotlivcům a často i jejich rodinám. "Podpořeny budou namátkou služby obětem trestné činnosti, sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi, raná péče o děti s hendikepem, zařízení poskytující přístřeší lidem bez domova, organizace zajištující sociální a zdravotní poradenství nebo telefonickou krizovou pomoc," upřesnila náměstkyně Eva Kolářová.

Velkým tématem jsou pro město zdraví, aktivní a informovaní senioři Olomouc už v minulosti získala ocenění Obec přátelská seniorům. Pro své nejstarší obyvatele toho město dělá hodně, což není ve srovnání s městy s podobnými možnostmi v rámci Česka vůbec samozřejmé. V Olomouci budou mít od 1. července městskou hromadnou dopravu zdarma všichni senioři nad 65 let a ne jen nad 70 let jako dosud. Senioři také mají nárok na zlevněné vstupenky do městských zařízení typu zoologická zahrada, Moravské divadlo nebo plavecký bazén či aquapark, levnější zápisné do Knihovny města Olomouce a vstupné na Výstaviště Flora.
Z bytů ve vlastnictví města Olomouce je vyčleněno 555 malometrážních (o velikosti 1 + 0 a 2 + 1) jako takzvané byty zvláštního určení, které slouží pro bydlení seniorů za zvýhodněné nájemné. Rada města Olomouce schválila v dubnu nová pravidla pro poskytování nájmu těchto bytů. "Pokud žadatel o bezbariérový nebo seniorský byt dostane přidělen nově zrekonstruovaný byt, bude platit o něco více než ti, kteří bydlí ve starších bytech. Je to logické, všude se za kvalitnější bydlení platí více," uvedla náměstkyně Kolářová.
Senioři se mohou na území města potkávat v 22 vlastních klubech. Je v nich registrováno více než 1500 seniorů a každý z klubů může realizovat program podle chuti a zaměření svých členů, k čemuž město dává jejich samosprávám prostory pro činnost, finanční podporu a pomoc. "Zajímá nás, jaké podmínky mají v jednotlivých klubech seniorů, s případnými problémy se pokusíme pomoci," slibuje náměstkyně primátora Eva Kolářová. Členové klubů, ale i neorganizovaní senioři pak mohou využít i možnost účastnit se společných aktivit pořádaných odborem sociálních věcí, jako jsou exkurze nebo filmová představení.
Město už šestým rokem vydává čtvrtletník Olomoucký senior,
v němž čtenáři dostávají přehled o zajímavých akcích a tipy na zlepšení kvality jejich života. V časopise se představují jednotlivé kluby seniorů, pravidelný prostor dostávají různé vzdělávací kurzy pro tuto cílovou skupinu, rozhovor s olomouckou osobností staršího věku, nabídka sociálních a příbuzných služeb či okénko do olomoucké historie. Na webových stránkách města lze najít vše potřebné pro seniory na www.proseniory. olomouc.eu, na facebooku pak na profilu Olomoucký senior. Chystá se Olomoucký den pro rodiny a seniory a další akce Město Olomouc bylo vyhlášeno nejen obcí přátelskou seniorům, ale i rodinám. "Nyní jsme se o tento titul přihlásili znovu a věříme, že uspějeme. Výsledek bychom se měli dozvědět snad do poloviny roku," uvedla náměstkyně Eva Kolářová. "Cílem města je propojovat všechny generace jeho obyvatel. Proto se letos přidalo do kampaně Týden pro rodinu, která letos probíhá od 11. do 19. května," dodává Eva Kolářová.
Zajímavou příležitostí bude olomoucký den pro rodiny a seniory spojený s Během pro Paměť národa. Prodloužené soutěžní dopoledne proběhne v sobotu 11. května od 9:30 hodin ve Smetanových sadech a registrovat se k účasti v soutěžích i běhu lze už nyní na rodinném webu města - www.prorodinu.olomouc.eu.
Ve středu 15. května otevře své dveře veřejnosti k nahlédnutí Klub volnočasových aktivit Pešek na adrese Peškova 1 na Povelu. Prostory centra budou zdarma veřejnosti otevřeny od 9:30 do 17:30 hod. Proběhne beseda s Davidem Gernešem, ředitelem Moravského divadla Olomouc, o historii tohoto divadla, zajímavostech a historkách ze zákulisí. Dále je připraven kurz první pomoci a pro děti (ale nejen pro ně) loutkové divadlo.
Čtvrtek 16. května bude patřit Veletrhu sociálních a souvisejících služeb. Akce s mottem "Baví nás pomáhat", kterou pořádá Galerie Moritz ve spolupráci se statutárním městem Olomouc, proběhne od 10 do 18 hodin v obchodním centru Galerie Moritz. Na jednom místě se budou prezentovat na tři desítky organizací, které poskytují své služby seniorům, občanům se zdravotním postižením, rodinám s dětmi apod. U stánků lidé získají radu nebo přímo žádanou službu. Návštěvníci všeho věku budou moct nahlédnout do běžného života hendikepovaných prostřednictvím různých her, úkolů a praktických ukázek....

 

Klíčová slova: