Slepec, hluchý či vozíčkář? Nevhodné výrazy, píše zástupkyně ombudsmana

Vozíčkář, invalida, slepec, hluchoněmý a další. Dosud běžně užívané výrazy označila v nové příručce zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková za nevhodné. Slova chce nahradit výrazy, které budou "více respektující". Seznam doporučovaných pojmenování má podle ní primárně sloužit médiím, ideálně by se však měla vžít i pro širokou veřejnost.

Manuál zástupkyně ombudsmana na prvním místě nedoporučuje užívání všech jednoslovných výrazů například slova neslyšící nebo vozíčkář. Celý seznam doporučení je k dispozici zde.

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková

Nově by měli lidé používat "člověk se sluchovým postižením" nebo "člověk pohybující se na vozíku". Jako vyloženě urážlivé jsou pro lidi s postižením uvedeny označení hluchý, slepý nebo mentálně retardovaný. Na manuál upozornil jako první server Echo24.

Důraz má být nově kladen na slovo člověk nebo lidé. "Důležité je vidět na prvním místě člověka a teprve pak jeho postižení," uvedla Šimůnková. I proto se má slovní spojení "postižený člověk" změnit na "člověk s postižením", přitom by se lidé měli vyvarovat přidávání slova "zdravotní" (postižení)....

 

Klíčová slova: