Skoro jako skutečná ruka. Vědci vyvinuli zařízení MiniTouch, díky kterému budou lidé s protézami moci vnímat teplotu

Lidé s chybějícími končetinami jsou díky svému handicapu omezeni ve schopnostech smyslového vnímání.
Změnit by to mohla nová technologie ztělesněná v zařízení MiniTouch, které dokáže při stimulaci specifických bodů přenášek vjemy z protézy do mozku.  
Lékařsko-technický obor protetiky představuje v mnoha ohledech unikátní prostředí pro vývoj nových technologií, které mohou rychle najít praktické uplatnění. První dochované protézy se datují již z dob před naším letopočtem, a od té doby se posunuly od provizorních kosmetických náhrad k velmi sofistikovaným a automatizovaným zařízením schopným do značné míry nahradit chybějící část těla.  
Ruční protézy by se mohly brzy dočkat výrazného technologického upgradu. Zdroj: Pixabay  
Nová technologie dostupná pro všechny protézy  
Takovým přístrojem je i nově vyvinutý MiniTouch , který vznikl jako výsledek vědecké spolupráce mezi Sant'Anna School of Advanced Studies v italské Pise a École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ve Švýcarsku. Jeho hlavní funkcí je obnova smyslového vnímání v podobě rozpoznávání teplotních rozdílů pomocí samotné protézy. Informace jsou přenášeny z konečků prstů protetické ruky do živého pahýlu po amputaci, a z něj pak dále do mozku. MiniTouch navíc využívá již hotovou elektroniku, a lze jej tak integrovat do stávajících

 

Klíčová slova: