Šedý zákal postihne každého z nás. Když jde o oči, prevence je základ, říká lékař
"Šedý zákal je součástí fyziologického procesu stárnutí, zabránit mu nejde a dříve či později postihne každého z nás," říká Vadim Fridman, oftalmolog z Canadian Medical. A klade důraz na preventivní prohlídky, které mohou kvalitu vidění prodloužit i odhalit závažná onemocnění.
Je vůbec možné, aby měl člověk celoživotně dobrý zrak?
Bohužel ne. Kolem 45. roku se zpravidla rozvíjí takzvaná vetchozrakost, což je fyziologický proces, v němž naše vlastní čočka není schopna zaostřit do blízka, a většina pacientů pak musí sáhnout po brýlích na blízko. Existují i další oční onemocnění zhoršující vidění, například šedý zákal a degenerace sítnice, které mohou být vrozené, ale objevují se i s přibývajícími roky. Zhoršené vidění ovšem může souviset i s neurologickými chorobami, jako je cévní mozková příhoda. V současné době bohužel evidujeme také narůst diabetiků a s tím i oční komplikace.
Dokáže nějaké cvičení zlepšit kondici očí? Žádné cvičení bohužel zrak nezlepší ani nezabrání nošení brýlí. Při určitých formách šilhání může pomoci ortoptické cvičení.
Mnoho faktorů, které ohrožují náš zrak, evidentně ovlivnit nelze, co ale můžeme dělat pro to, abychom oči zatěžovali méně?
Stejně jako vobecné medicíně ivočním lékařství platí, že je důležité dodržovat zdravou životosprávu, sportovat, nekouřit ahlavně chodit na pravidelné preventivní prohlídky, ato nejen zraku. Zraková zátěž jako taková, tedy čtení, počítač, mobil nebo tablet, nebezpečná ...