Sdílená pomoc o handicapované děti

 
ČT 1

12:00 Týden v regionech - Ostrava

 
Tereza KRUMPHOLZOVÁ, moderátorka

Možnost pomoct druhým podívat se na svět jinýma očima nebo poznat, že vlastní problémy nejsou tak velké. To všechno může přinést dobrovolníkům tzv. sdílená péče. Pomáhají při ní rodičům, kteří se starají o dítě s postižením. Rodin, jež by uvítali takovou pomoc, je ale víc než hostitelů.

Tomáš ZOGATA, hostitel

Dobrý den, já jsem přišel pro Maxíka.

Martin LAŠTŮVKA, redaktor

Není to jeho syn. Maxe přesto vyzvedává Tomáš Zogata ze školy poměrně často. I když mají Zogatovi své vlastní dvě děti, tři hodiny týdně hlídají ještě Maxe a jeho sestru. Zapojili se do tzv. homesharingu, ten má pomoci rodinám, které se starají o děti nebo dospělé s mentálním či kombinovaným handicapem. Tím Maxovým je autismus.

Zuzana ZOGATOVÁ, hostitelka

Prvý krát jsme si vzali jenom Maxíka, ale zjistili jsme, že je vlastně lepší, když jsou spolu s Julinkou. Jsou takový sehraný tým vlastně všechny čtyři děti. Je to také obohacení, oni jsou strašně bezprostřední a veselé. Maxík je vlastně hrozně tvořivý a jsem ráda za to, že naše děti se jakoby setkávají se staršími a mají tam prostě tak jakoby zase jiný vněm. Maxík může někoho něco naučit a posunout.

Martin LAŠTŮVKA, redaktor

Máma Maxe a Julie se o děti stará sama. Za více než rok, kdy jí pomáhají Zogatovi, si vytvořili přátelský až rodinný vztah.

Michaela DVOŘÁKOVÁ, Maxova máma

Znamená to pro mě velkou úlevu, protože mám čas si konečně něco sama vyřídit a nějaký nejnutnější věci v práci a je to pro mě odpočinek hlavně psychický.

Martin LAŠTŮVKA, redaktor

Třeba v Olomouckém kraji by teď homesharing využilo až 30 rodin, jenže hostitelů, kteří by jim s dětmi ve volných chvílích pomohli, tolik není. Přípravu, která trvá tři víkendy, nedávno absolvovali tři dobrovolníci.

Naděžda ŠKRABALOVÁ, předsedkyně spolku Zet-My

Kde se právě doví informace o lidech se zdravotním postižením, ale je to taky jejich takový poznání sama sebe, jestli na to mají, jestli to zvládnou, jestli opravdu do toho chtějí dál jít. Do té doby vlastně nemusí nic podepsat, není to jakoby závazné.

Martin LAŠTŮVKA, redaktor

V tuzemsku teď funguje osm organizací zabývajících se sdílenou péčí. Metoda, která má své kořeny v Irsku, je ale ve většině regionů stále na začátku. Martin Laštůvka, Česká televize, Olomouc.

Klíčová slova: