Rozhovor s lékařkou ORL Janou Švábkovou - uši v létě

 
---------------------------------------
ČRo - Plzeň
07.07.2020 18:04 Co vás zajímá
 

Stanislav JURÍK, moderátor
Po několikaměsíční pauze se v tuto chvíli vracíme k pořadu Co vás zajímá, který jsme vždy vysílali mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou, no a v tomto týdnu jsme přistoupili k tomu, že zveme zpátky do studia živě vysílané hosty, protože je úterý, téma je lékařské. Stanislav Jurík vám přeje příjemný poslech a už teď můžu říct kontakty do studia. Telefon 221 554 222 a esemesky můžete posílat na číslo 605 55 a 4 osmičky a to dnešní téma uši v létě, koupání, potápění se, létání, hluk a tak dále, prostě na tohle téma se můžete začít ptát našeho dnešního hosta. Paní doktorky Jany Švábkové, která je ORL lékařkou, tedy orto, no a já to neřeknu, vidíte to, OtoRhinoLaryngologie lékařka z krční ambulance v Husově ulici v Plzni a také v Nýřanech, paní doktorko, vítejte dobrý den.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Dobrý večer, děkuji za pozvání.

Stanislav JURÍK, moderátor
Míváte taky problém s tou výslovností?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano, ale za ty roky už jsem se to opravdu naučila.

Stanislav JURÍK, moderátor
Já se to taky budu muset opravdu naučit.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ale můžeme říct ušní, nosní a krční.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ano výborně anebo ORL, tomu také rozumí lidé.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano, ano.

Stanislav JURÍK, moderátor
Na úvod si dovolím takovou obecnou otázku, jestli se dá říct, že uši trpí víc v létě nebo v zimě?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
No, určitě v těch letních měsících v naší ambulanci pacienti s onemocněním uší převažují, myslím si, že známkou toho, že už se zase vracíme k normálnímu režimu, že máme léto, jak má být, s cestováním, s pobytem v přírodě, byla moje dnešní ordinace opravdu uši suverénně vedou a myslím si, že to tak má být, je vidět, že naši pacienti nebo vůbec, že se všichni více koupou, cestují, pobývají v přírodě a i to je vidět v naší ordinaci, je pravda, že přichází i řada našich pacientů, kteří ví, že na začátku léta by nás měli navštívit preventivně, aby si nepokazili tu dovolenou a i z důvodů epidemiologických na tu návštěvu možná odkládali, dneska už se těší na dovolenou tak jako vždycky na začátku prázdnin a ví, že pokud už tu zkušenost mají, že nás mají navštívit, aby si tu dovolenou nezkazili, ať už je u moře nebo v Čechách, na horách prostě je to jejich zkušenost a dbají rad lékaře.

Stanislav JURÍK, moderátor
Tak jsme zvědavi, jak bude vypadat provoz v té naší rozhlasové ordinaci v těch nadcházejících minutách. Ještě jednou kontakty 221 554 222 a 605 55 a 4 osmičky, hezký podvečer. Vysíláme pořad Co vás zajímá a to s paní doktorkou Janou Švábkovou, která je z ORL ordinace v Plzni a v Nýřanech a budeme se bavit především o uších, protože jak už paní doktorka v úvodním vstupu naznačila, je to to hlavní letní téma. Já bych začal koupáním, paní doktorko, protože spousta lidí se v tom přístupu ke koupání liší, někdo se prostě potápí a dělá ve vodě doslova psí kusy, někdo se té vody bojí, ať už je chlorovaná anebo ať už je to voda takzvaně přírodní, tak jaký je váš názor?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Tak můj názor je ten, že zdravé ucho to všechno zvládne, ano v míře přiměřené a samozřejmě je rozdíl, jestli se koupeme v mořské vodě, protože ta mořská voda je čistá. Možná jsme si všimli, že když mám nějaké drobné poranění, že v té mořské vodě se nám to rychleji zahojí, takže čistá mořská voda by neměla dělat problém, pokud v tomu zvukovodu není například mazová zátka ano. Problém je voda bazénová zvlášť, když je hodně chemizovaná, což bohužel tak je, zvlášť v těch přímořských střediscích, kde ty bazény se opravdu hodně chemizují, navíc je tam teplo, takže ta voda se rychleji kazí a ten proces toho to té škodlivosti spočívá v tom, že ta chemie ten zvukovod jaksi maceruje, odstraní ten ochranný ušní maz a to je potom brána vstupu pro infekci, protože, přestože se snaží a ty technologie jsou stále lepší a lepší, tak prostě ta čistota při tom kvantu těch lidí se nedá udržet ano, takže i zvukovod, který obsahuje přiměřené množství ušního mazu, celistvý bubínek, může nakonec při nepřiměřeném pobytu v tom bazénu onemocnět tím, že prostě je tam vysoká míra té macerace a hlavně to vídáme u dětí, ano, řada dětí upřednostňuje ty bazény, a proto doporučujeme jedete-li k moři, koupejte se v moři a bazén omezte na nějakou takovou tu míru přiměřenou, to je ta záležitost mořského pobytu nebo přímořského pobytu, potom samozřejmě naše přírodní koupaliště, já mám tu zkušenost, že tam je asi problém nejmenší ano, pokud ta voda je čistá, dneska máme servis hlášení, která přírodní koupaliště v Čechách jsou bezpečná, takže tam ten problém zase, pokud není nějaký handicap v tom zvukovodu, ať už je to zúžení toho zvukovodu nebo mazová zátka anebo nějaké onemocnění kůže nebo nějaké celkové onemocnění, tak ty české přehrady, české rybníky jsou celkem bezpečné a je to spíš shoda okolností, že pacient přichází s tím, že se koupal na nějaké z našich přehrad a přichází s bolestí zvukovodu. Potom jsou to ty naše domácí bazény, tam za ty, zase, zase je to o tom, kolik chemie je v té vodě a jak dlouho tam ten plavec pobývá, ano, opravdu ty české děti, když se vydaří počasí, tak jsou tam několik hodin a zase ten problém je stejný, ta kůže toho zvukovodu není stavěná na to, aby odolala té maceraci a i ten domácí bazén po určité době ta infekce se tam prostě objeví, ta infekce může být buď bakteriální, virová anebo plísňová. Potom samozřejmě my už máme takovou zkušenost, ne vždycky musíme čekat na bakteriologické vyšetření, ale z toho průběhu nebo z toho obrazu už usazují, usuzujeme na to, co způsobuje ten zánět. Nejčastější zánět z těch bazénů způsobuje pseudomonas aeruginosa, což je taková bakterie, která způsobuje takový typicky zelenkavý výtok z toho zvukovodu, je to bolestivé, ale nebývá přitom teplota, ano, tam potom volíme vhodně lokální antibiotikum. Málokdy saháme k antibiotiku celkově, a když ten zvukovod ošetříme, vyčistíme a aplikujeme v kapkách to příslušné antibiotikum, eventuálně ještě v kombinaci s kortikosteroidem, tak je to otázka dvou dnů a dochází k úlevě.

Stanislav JURÍK, moderátor
V souvislosti s tím koupání se zeptám na zalehnutí ucha, když někomu zalehne v uchu v důsledku toho, že má ucho plné vody, když to řeknu jako lajk.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano.

Stanislav JURÍK, moderátor
Tak znamená to něco, je to příznak nějaké nemoci nebo máme se něčeho obávat?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano, ano, může to znamenat, že ten zvukovod má nějaký handicap. Buď je úzký, což bývá u dětí. A pak většinou stačí vyklepat skákáním na jedné noze tu vodu z toho zvukovodu, pokud je ten zvukovod volný, tak ta voda vyteče, pokud je tam ale mazová zátka, tak ta mazová zátka nabobtná a nedovolí, aby tam voda vytekla a potom to zalehnutí neustupuje, i když přechodně může ustoupit, protože ta zátka zase vyschne, pacient má úlevu ale jenom přechodně a potom většinou ho to přivede do naší ordinace, pokud ta voda je, pokud ta voda je čistá, tak přichází jenom s poruchou sluchu, pokud ovšem je znečištěná nějakou tou bakteriální infekcí, tak potom už přichází i s bolestí, takže my ten zvukovod vyčistíme, pacientovi se uleví, podle toho jestli je tam ten zánět, nebo není, přidáme ještě nějaké lokální antibiotikum.

Stanislav JURÍK, moderátor
Když to shrnu, tak to koupání v té chemii, se nedá doporučit na dlouhou dobu.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Tak, tak, tak, když přijdeme k bazénu, zaplaveme si, i když se nám tam ta voda dostane, snažíme se tu vodu vysušit, pokud jsme se potopili, tak se nic neděje, problém je opravdu u těch dětí, které začnou ráno se potápět, pak se jdou naobědvat a po obědě znovu, je opravdu, pokud to dítě má problém nebo už má tu zkušenost, tak by ty rodiče měli trošku ten program přizpůsobit tomu, aby to dítě nebylo v tom bazénu celý den, anebo doporučujeme zase u těch pacientů nebo u rodičů těch pacientů těch dětí, když už mají tady hle tu zkušenost, třeba ošetřit ten zvukovod malým množství vazelíny, aby se trošku chránila ta kůže toho zvukovodu a když poté koupeli ta chemie většinou působí zásaditě a my potřebujeme to pH o opět okyselit, tak vypláchnout 2×, 3× za sebou borovou vodou a většinou to stačí.

Stanislav JURÍK, moderátor
Paní doktorka Jana Švábková, bude odpovídat i na vaše dotazy, pokud se budete ptát na téma uši v létě, telefon 221 554 222. Esemesky posílejte na 605 55 a 4 osmičky. Ne všechno člověk zvládne sám, na něco potřebuje i lékaře, třeba paní doktorku Janu Švábkovou a dneska si s ní povídáme na téma uši v létě, už chodí první esemesky, ta první přišla taková dost nešťastná od paní, které je 73 let a už se jí poměrně dost dlouho asi 3 roky často motá hlava, hodně padá a teď dopsala do druhé esemesky, že užívá lék Betahistin Actavis, jestli je to možné, čtu to dobře, je to v pořádku, tak co má dělat dál, co byste jí poradila tahle přes rozhlasové vlny?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Pokud je tam nedostatečný efekt té léčby a stále tam hrozí riziko pádu, tak pokud ne nepomáhá tahle účinná látka, která se jmenuje Betahistin, tak potom samozřejmě můžeme přidat další medikamenty, zvlášť u žen v tomto věku je ten pád riskantní. Můžeme přidat lék, který tlumí tu závrať, eventuálně předpokládám, když už paní tenhle lék užívá, takže byla ušním lékařem vyšetřena, protože ten zdroj toho problému opravdu může být v uchu a eventuálně konzultovat svého ušního lékaře, jestli pokud není ta léčba dostačující, respektive efekt se nedostavuje, paní má obavu, že ten pád by mohl mít nějaké nepříznivé následky tak potom máme v zásobě ještě léky, které tlumí tu závrať, i když na začátku u těchto pacientů se snažíme pomoci bez těchto léků, ano, aby ten pacient, abych to řekla laicky, se trénoval, ano, ale pokud je tam přetrvávající riziko pád tak po konzultaci s eventuálně s ošetřujícím lékařem nebo s ušním, nosním, krčním lékařem je možno přidat medikamenty, které tlumí tu závrať a není nutno je užívat pravidelně, ale když se ten den pacient necítí úplně dobře, může použít tento lék nebo ví, že má před sebou nějaký náročnější den, jde k lékaři, tak lze podat i léky k utlumení té závrati jako takové, ale je to jedna možnost, kterou zmiňuji, samozřejmě není to pacient, kterého jsem vyšetřila, příčina té závrati může být nejen v uchu. Měl by paní vyšetřit i neurolog, eventuálně by bylo třeba odebrat anamnézu, ale určitě není ten Betahistin jediná možnost, jak předcházet těm pádům.

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobře, děkuji za odpověď, další esemeska, která dorazila na číslo 605 55 a 4 osmičky. Dobrý den, je bezpečné se potápět v moři, když trpím silnou alergickou rýmou?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Já si myslím, že alergie jako taková není, jak my říkáme kontraindikací nebo problémem při potápění, to potápění musíme trošku rozlišit, jestli se, jestli šnorchlujeme nebo jestli se potápíme do jednoho, dvou metrů, což teda dělá většina těch českých potápěčů u moře, nemám na mysli to potápění hloubkové, ano, tam potom by měl předcházet kus školení, eventuálně vyšetření lékařem, ale takovéto běžné potápění tam není problém, dokonce ta mořská voda má příznivý účinek na ty alergicky zduřelé sliznice a pokud pacient nebo nemusíme mluvit vždycky o pacientovi, pokud člověk při tom potápění cítí nějaký diskomfort v uších, tak by měl vždycky myslet na to, i když není jeho pylová sezóna, i když si myslí, že u toho moře nejsou ty jeho alergeny, tak užít ten lék, který běžně užívá na alergii, tím si zlepší komfort toho potápění, ať už se týče uzavřených vývodů vedlejších nosních dutin anebo Eustachovy trubice, určitě není důvod u alergika se tomuto koníčku bránit, ale nezapomenout si přibalit do lékárničky i ten protialergický lék, přibalit si nosní kapky, eventuálně pokud ten člověk užívá nějakou další lokální léčbu v době té pylové sezóny, tak ty léky používat i při tom potápění.

Stanislav JURÍK, moderátor
Posloucháte pořad Co vás zajímá, dnes s doktorkou Janou Švábkovou, povídáme si na téma uši v létě. 221 554 222 to je linka sem k nám do studia, za chvilku probereme dovolenou, cestu letadlem a uši, jak moc to souvisí. Uši v létě, to je téma v Co vás zajímá pořadu, který jsme obnovili a dnes jsme se k němu ve vysílání vrátili mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou, každé úterý budete slýchat lékařská témata. Dnes doktorku Janu Švábkovou a téma právě uši v létě. My jsme se ještě nebavili o létání, začala letní dovolená, letní sezóna, byť mnoho lidí se rozhoduje, jestli vůbec někam poletí anebo jestli zůstane ve vlastech českých, tak musíme tohle probrat ze strany vaší odbornosti, tudíž se ptám na dovolenou v letadle. Je dobré se nějak bedlivě připravit na to, co se na té paluby toho letadla ze stran uší může stát?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Takže, pokud co týče uší, tak ta příprava není nejnutnější, není nějaká komplikovaná, pokud jsem například alergik, tak nezapomenu si vzít den předem ten alergický lék. Tam ten problém spočívá v tom, že Eustachova trubice, která při každém polknutí, zívnutí automaticky vyrovnává tlak ve středouší, tak nemusí fungovat tak, jak bych, bychom chtěli a nestíhá vyrovnávat ten tlak, který se v tom letadle poměrně rychle mění, můžeme pozorovat nějaký tlak, až mírnou bolest, píchání, až teda významnou bolest a ze, za svoji praxi jsem viděla už i perforaci bubínku po letu, ano, ale toho se určitě nemusíme obávat, všichni si pamatujeme, že pokud jedeme rychle z kopce, tak nám stačí, že několikrát za sebou rychle polkneme, v tom letadle to trvá delší dobu, takže bonbon nebo žvýkačku a u dětí, u kterých mu si netroufne jim dá ten bonbon nebo tu žvýkačku, tak jim nabídneme dudlíka nebo můžou sát z lahvičky a u těch dospělých pacientů pokud máme tu zkušenost a známe už v tom letadle ty potíže, které nás můžou provázet, tak kromě těch protialergických léků, které doporučujeme alergikům, ale i nealergikům, můžeme použít lék, který je přírodní a je to lék, který bychom si koupili v lékárně například, když nám začíná rýma a chceme předejít zánětu dutin. Většinou je tam bez černý, nějaká třapatka nebo prvosenka, jsou to takové kombinované preparáty, které fungují tak, že ta sliznice trošku opadne, ten protialergický lék, ten stačí si vzít den předem, tadyhle řada těch přírodních preparátů tam je lepší to užívat tak 3 dny před dobou toho letu. Na letišti se nesmíme obávat, vleže nakapat si do nosu, tím si uvolníme nosní dutinu, když hodně zakloníme hlavu, uvolníme si tu oblast, kde ústí ta Eustachova trubice a to je taková úplně nejjednodušší prevence před letem, pokud už máme nějakou tu nepříjemnou zkušenost, ale určitě není důvod se obávat, během letu většinou ty potíže odezní a zdravé středouší a zdravá Eustachova trubice, to všechno zvládne, u těch malých dětí tam je trošku problém, protože malé děti mají ještě nosní mandli, která tam může trošku vadit v tom nosohltanu, může tam být sebemenší zahlenění nebo nějaký zánět, který ani nijak na tom dítěti nepozorujeme, a proto ty děti v tom letadle mívají častěji potíže než dospělí. U těch malých dětí, které často pláčí, když, když to letadlo jde nahoru anebo naopak, když klesá, tam snad ani úplně dobře nevíme, co je tím diskomfort tem trend, protože ty děti nám to nepoví, ale ty větší děti už si většinou na tu bolest postěžují, snažíme se je rozptýlit nějakým, něco jim ukázat z okna letadla nebo prostě je zabavit ty děti, aby tu bolest nějak nevnímaly, no a další varianta ještě je, že dneska máme kapky, které používáme při zánětu středouší, které obsahují lék proti bolesti a pokud víme, že to dítě ten let špatně snáší, můžeme požádat lékaře, ať už dětského lékaře nebo ušního, nosního, krčního lékaře, aby nám ten lék předepsal a jestli víme, že to dítě prostě nesnáší ten let, tak mu můžeme na tom letišti do toho zvukovodu nakapat ty kapky.

Stanislav JURÍK, moderátor
Řekněte mi, co člověka při tom letu v tom uchu bolí, při tom přistávání nebo při tom startování, je to nějaký tlak na nějaký ten?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Je to podtlak, který se vytvoří ve středouší a to je takovéto zalehnutí další, když ten bubínek se jakoby napíná, tak už je to mírná bolest, píchnutí a ten, ta změna toho toho tlaku může být tak náhlá, že bubínek, na kterém je nějaká jizva nebo předtím tam byly opakované záněty středouší, tak může i perforovat, no ale není to určitě běžná komplikace, které by se měl běžný cestovatel obávat, ale už jsem se s tím setkala.

Stanislav JURÍK, moderátor
Doktorka Jana Švábková je naším hostem v pořadu Co vás zajímá, připomínám ještě jednou linku do studia 221 554 222. Uši v létě, to je téma pořadu Co vás zajímá, který právě posloucháte, naším hostem je doktorka Jana Švábková, ještě jsme neprobrali takzvanou podkapitolu hluk, a to s létem souvisí docela zásadně, protože už se začínají vracet takové ty rockové koncerty, večírky, řekněme letní kina, tak jak moc si můžeme hlukem pokazit sluch, paní doktorko?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano, je to tak, že i tohle patří k létu a je pravda, že to letošní léto je takové trošku klidnější, ale mám tu zkušenost, že přichází řada poměrně mladých pacientů, kteří přichází s tím, že mají šelest v uchu, neboli tinitus, většinou jsou to vysoké tóny, většinou tomu předchází nějaká hudební produkce nebo i letní kino a divadelní představení tam většinou ta zátěž nebývá, ale stejně tak taková ta typická silvestrovská záležitost, rachejtle, to taky v létě není ten zdroj toho problému, ale koncert nebo letní kino ano, první takové stadium je, že ten člověk, když už ta hudba nebo ta produkce skončí, tak se cítí takový zahlušený, ale bez toho tónu v tom uchu, někdy se stane, že ráno se probudí a zjistí, že třeba na jedno ucho neslyší úplně dobře, u mladého člověka se to většinou samo úplně srovná, ale problém nastává, když ráno po nějaké té produkci zjistí, že v uchu slyší nějaký tón, a pak už je na místě vyhledat lékaře, protože ten tón se může stát trvalým, někdy zjišťujeme i poškození sluchu z hluku, říká se tomu akustické trauma a zdaleka to není jenom záležitost nějakého profesionálního poškození hlukem, ale může zatím být i tadyhle ta hudba, kdy jak říkají muzikanti, je to hluk, ale s pozitivním nábojem, tak i to může být škodlivé a tam potom přistupujeme k léčbě, většinou dáváme léky, které zlepší prokrvení toho vnitřního ucha toho hlemýždě, přidáváme i kortikoidy, které působí příznivě, snažíme se vytvořit optimální podmínky, pokud by tam bylo nějaké významnější poškození, přistupujeme třeba i k léčbě kyslíkem s přetlakem, ano, a to už jsou takové ty další lékařské postupy, tady je důležité vědět, pokud se ten šelest neztratí, u mladého člověka bych řekla do 48 hodin, tak by měl vyhledat lékaře, u starších pacientů nad 40 let bych toho lékaře vyhledala asi i o nějaký den dříve, po těch 24 hodinách, čím dřív pacient přijde, tím je větší šance, že se tady toho nepříjemného ušního tinitu zbaví.

Stanislav JURÍK, moderátor
Zbaví.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Není problém, dneska řada mých pacientů i muzikantů, kteří už tuhle zkušenost mají, navštěvují tyhle, tyhle koncerty s tím, že si koupí v hobbymarketu běžné ochranné špuntíky, jak tomu říkají a už s tím na ten koncert jdou, protože ví, že může se stát to, co už se jim třeba v minulosti stalo a bohatě to stačí, bohatě to stačí.

Stanislav JURÍK, moderátor
My jsme mívali v mládí kamaráda, který chodil na koncerty s tím, že musí být co nejblíž reprobednám, někdy do nich strkal i hlavu, ale následky to naštěstí pro něj žádné nemělo, tím nechci nikomu z posluchačů nic takového napovídat, naopak zeptám se na dnešní mladé lidi, kteří často poslouchají muziku ze sluchátek, a to mnohdy třeba v prostředcích hromadné dopravy tak, že to slyší úplně všichni v tom prostředku hromadné dopravy. Nemůže uškodit ty silné decibely i ze sluchátek tomu sluchu?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Teoreticky ano, teoreticky ano, ale já se přiznám, že jsem se zatím nesetkala s tím, že by přišel mladý člověk s nějakým poškozením sluchu typu toho akustického traumatu a jedinou příčinou bylo to poslouchání hudby z těch sluchátek, ano, je pravda, že ten poslech není přirozený, ale asi tam hraje i roli i ta odolnost toho mladého organismu, ale kdy, když se tam pacientů, jestli používají sluchátka, to je, když přichází s opakovaným zánětem zvukovodu, kdy ta sluchátka mohou být zdrojem jaksi reinfekce v tom zvukovodu, ano, takže pak jim říkám, buď je vydezinfikujte anebo lépe si kupte nová, ale že bych vyloženě zakazovala nebo četla nějakou studii nebo se setkala s tím, že ten hluk je vyloženě škodlivý, tak s tím jsem se nesetkala, ale je, zase platí všeho s mírou.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ještě jedno téma stihneme, po písničce se pobavíme o tom, jak postupovat, když nám vletí hmyz do ucha, to je další letní téma v pořadu Co vás zajímá. Doktorka Jana Švábková nám radí v dnešním pořadu Co vás zajímá, bavíme se na téma už i v létě a ještě jsme neprobrali hmyz v uchu. Paní doktorko, jestlipak se s tím setkáváte?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano samozřejmě, většinou se větší, většinou se s pacientem i zasmějeme, někdy je to překvapení, kdy odstraníme mazovou zátku a v té zátce je nějaké torzo hmyzu nebo i celý mravenec a příroda je totiž úžasná a vytvořila ten ušní maz a ty chloupky, které jsou u řady pacientů ve zvukovodu, tak je to vlastně taková ta ochrana před tím hmyzem nebo předtím cizím tělesem, ale to je ta lepší varianta, že vlastně pacient zapomene, že mu tam nějaký hmyz vlétl, ale samozřejmě můžeme tam najít torzo, můžeme tam najít celého mravence nebo kousek komára, muška, moucha, už jsem viděla i zaklíněnou včelku ve zvukovodu, nestihla dát žihadlo, protože byla tak zaklíněná v tom zvukovodu, ale ten známý uchavec, tak to jsem teda opravdu neviděla.

Stanislav JURÍK, moderátor
To jsem se chtěl zeptat právě.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
To jsem opravdu neviděla, ale ten zážitek, kdy opravdu ten hmyz žije a teď se snaží dostat z toho zajetí a těma nožičkama se dotýká bubínku, to ty pacienti líčí, že je to k zešílení a nejjednodušší a nejrychlejší způsob je nalít nějakou tekutinu samozřejmě ne nějak žíravinu, ale buď vodu nebo limonádu nebo i pivo si tam pacient nalil do toho zvukovodu, tam je důležité to tam nalít pomalu, ano, a vytáhnout ten boltec, aby se narovnal a malé množství tekutiny prostě do toho zvukovodu nalít, buď se ten hmyz vypláchne nebo se utopí, ano, to je taková první pomoc u rybníka někde, když sedíme někde na terase a většinou to pomůže, oni pacienti přichází s tím, že chtějí se přesvědčit, že už tam ten hmyz není. Zatím jsem neviděla, že by došlo k nějakému významnému poškození, ať už bubínku nebo poranění zvukovodu, ta tekutina neuškodí, je to taková první pomoc, dneska není problém mít u sebe láhev vody nebo cokoliv, cokoliv.

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobře, dobře, děkuji i za tuhle letní radu, tedy pro mě je novinka.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Ano.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ještě, když už jsme u těch preventivních záležitostí, tak poraďte posluchačům nakonec té naší poradny, jak se správně čistit uši, existuje nějaký zaručený návod, jak na to?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Takhle tam záleží na druhu nebo na tom ušním mazu, některý ten maz je hustší, některý je suší, pak záleží na tvaru zvukovodu. A jak ta příroda je geniální, tak ten ušní maz má úžasné vlastnosti, ano, a my když to přeháníme s tou hygienou, tak jsi ten maz vlastně odstraňujeme, když tam ještě dáváme mýdlo, šampon, tak si ještě tu kůži toho zvukovodu vymýváme a ještě jedna taková zajímavost, že ten ušní maz se z toho zvukovodu sám vysouvá, ano, on se posouvá, to všechno ta příroda vymyslela a my, když tam zavádíme nějaké vatové štětičky, tak my vlastně působíme v protisměru, ano, samozřejmě pokud nosíme kratší vlasy, tak utřeme tu část toho zvukovodu, která je viditelná, tam ten maz odstraníme, pokud nám to nejde, můžeme to změnit nějakými změkčujícími, nějakými změkčující kapkami, které většinou obsahuje buď nějaký solný roztok nebo olej, a to většinou stačí, určitě není nutno ten zvukovod čistit denně a pokud máme problém, že už jsme si někdy tu masovou zátku vytvořili a museli jsme navštívit lékaře, tak dbáme rad toho lékaře, jak říkám těch faktorů, které na to mohou mít vliv, je více, ale určitě není v pořádku si denně nebo 2× za týden namydlit zvukovody šamponem, mýdlem, to není dobře.

Stanislav JURÍK, moderátor
Dobře děkuju, ještě úplně nakonec se opřu o takzvané babské rady, co se týče ucha, říká se jich několik mnoho desítek, nebojím se toho a myslím si, že i vy s nimi setkáváte v ordinaci, že s vámi porovnávají pacienti, co říkáte vy a co říkají bylinkáři, babské rady a tak dále, takže aloe, česnek, cibule a tak dále, působí to na ucho vůbec?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Minulý týden zázvor.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ano.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Kousek zázvoru. Tohle určitě do zvukovodu nepadne, ano, jestli tam patří něco tady z těch přírodních preparátů, tak třeba odvar heřmánku, když je dítě po, má zánět středouší, potřebujeme to ošetřit, ale určitě tam nepatří ani česnek, ani zázvor, ani jiná tadyhle ta biologická cizí tělesa naopak, i když je tam problém, tak ten problém se ještě zvýrazní, ta kůže toho zvukovodu oteče, podráždí se to, teď to nejde vyndat, někdy maminky ten česnek prošívají nitkou, ano, je to, tam ta fantazie je nekonečná, ale určitě to to zvukovodu nepatří, naopak to může pacientovi přitížit, minulý týden to byl kousek zázvoru.

Stanislav JURÍK, moderátor
Tak to se setkáte tedy se informace a zkušenostmi s velkým Z, abych tak řekl.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Někdy pacienti zapomenou, že si to tam dali.

Stanislav JURÍK, moderátor
Tak vy to potom najdete.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
My to najdeme.

Stanislav JURÍK, moderátor
Úplně nakonec nějaké obecné doporučení posluchačům na léto. My jsme to téma celé rozebrali od začátku do konce uši v létě, tak co byste posluchačům vzkázala?

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Já bych pacientů vzkázala, že vždy všeho s mírou, ať už teda toho koupání, hlavně toho potápění a vždycky říkám těm pacientům, kteří už opakovaně chodí, když jedete k moři, koupejte se v moři, v bazénu se můžete koupat v Čechách, takže tam bych viděla největší riziko, když se to přehání v těch aquaparcích a jinak pokud už mají nějakou zkušenost, že si tu dovolenou trošku pokazili, tak než jedou na tu dovolenou, tak bych jim doporučila v klidu se objednat, poradit se s ušním lékařem, eventuálně udělat to, co je třeba, před tím koupáním a není dneska problém vybavit pacienta ušními kapkami, protože z té zkušenosti usuzujeme, co by mohlo být takovou první pomocí pro toho pacienta.

Stanislav JURÍK, moderátor
Ušní nosní krční lékařka paní doktorka Jana Švábková byl naším hostem. Povídali jsme si na téma uši v létě a já moc děkuju za vaše rady, za vaše odpovědi. A přeju samozřejmě vám i pacientům klidné léto, mějte se hezky.

Jana ŠVÁBKOVÁ, lékařka ORL
Já děkuji za pozvání a přeju pacientům krásné klidné pokoronavirové léto v Čechách.

Stanislav JURÍK, moderátor
Hezky jste to řekla, tak na slyšenou a samozřejmě na slyšenou se těší i Stanislav Jurík třeba hned zítra odpoledne, příjemný večer.

Klíčová slova: