Prohlídku vily Tugendhat si mohou užít i neslyšící

 
TV Brno 1

18:00 Deník B1
Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Poutavý výklad, který zažívají návštěvníci vily Tugendhat, si nyní mohou vychutnat i sluchově postižení. Projekt, který to umožňuje, má na svědomí zpráva vily společně s organizací Tichý svět. Díky jeho realizaci stačí těmto návštěvníkům sledovat místo průvodce displej tabletu.

Petr DVOŘÁK, komunikace s veřejností, Vila Tugendhat

Připravili jsme si prohlídku, která vlastně formou takových krátkých videí je umístěna na tablety, které oni můžou pustit v průběhu prohlídky a tudíž můžou sledovat vlastně, normálně si projít vilu Tugendhat fyzicky a přitom vlastně mít v českém znakovém jazyce vlastně naznakovanou prohlídku a tudíž si ten prostor projít, dozvědět se zajímavé informace z historie, co kde vidí a tak podobně.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Správa vily má v tuto chvíli takové tablety k dispozici 2. Na konci roku vyhodnotí, jaký byl o tuto službu zájem a podle toho případně počet přístrojů navýší. Tento projekt není jedinou snahou správy vily přiblížit slavnou památku UNESCO lidem s handicapem. Například v roce 2019 dostali šanci užít si návštěvu byli osoby se zrakovým postižením.

Petr DVOŘÁK, komunikace s veřejností, Vila Tugendhat

Jeden speciální termín vyhrazený jenom pro prohlídky zase pro nevidomé návštěvníky, kdy si vlastně můžou prohlédnout objekt a třeba si sáhnout na některé materiály, máme tady haptické modely kupříkladu, takže máme určitě na to pozitivní vlastně reakce a určitě i do budoucna plánujeme zase se posouvat dále a dále s tím, co vlastně zrovna nás napadne a na co bysme se rádi chtěli zaměřit.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Jedním z hlavních impulsů k podobným projektům je fakt, že o návštěvu vily je stále zájem. Někteří návštěvníci přicházejí i opakovaně a každý má svůj důvod, proč ho tato budova fascinuje, ať už je to unikátní architektura, slavná onyxová stěna, dechberoucí výhled či prostorná zahrada.

Petr DVOŘÁK, komunikace s veřejností, Vila Tugendhat

Někoho přiláká vlastně ten jedinečný příběh celého objektu, vlastně ta velice složitá historie, vlastně ten vývoj od třicátých let až po současnost, někoho zase přiláká památková obnova a vlastně ty precizní dílenské nebo restaurátorské zásahy, které tady proběhly, takže těch motivů je celá řada a určitě k nám zavítají návštěvníci z celého světa.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Zájemci s handicapem si mohou rezervovat návštěvu na stránkách vily v sekci vila Tugendhat bezbariérová. Pro sluchově postižené je na stránkách dokonce k dispozici video, ve kterém se dozví vše o koupi vstupenek a rezervování tabletů. Jana Holubová, televize Brno 1.

Michaela DRAGOUNOVÁ, moderátorka

Zprávy končí. Děkuji vám za pozornost a pokud máte čas, zůstaňte s námi.

Klíčová slova: