Příspěvek na péči podle MPSV poroste, ale ne v lednu

věcí [MPSV] přes rok.

Nyní tvrdí, že se vládní koalice na úpravě shodla a ke zvýšení příspěvku dojde v polovině příštího roku.  

Probíhající jednání o zvýšení příspěvku na péči, jeho případné pravidelné valorizaci vždy od ledna kalendářního roku a případné doplňující podpoře k příspěvku ve čtvrtém stupni závislosti potvrdilo MPSV v tiskové zprávě koncem týdne.  

"Již zhruba rok probíhá jednání ohledně zvýšení příspěvku na péči. Na základě koaličních jednání se našla shoda. A ke zvýšení by mělo dojít v polovině roku 2024," informuje resort.  

Bližší informace o tom, v jakém stupni závislosti a o kolik příspěvek navýší již resort neuvádí. Stejně tak ve zmiňované zprávě jednoznačně nepotvrzuje, že ve vládní koalici panuje shoda i na zavedení dlouho diskutované automatické valorizaci této dávky. Obdobně jako je tomu u plateb za státní pojištěnce.  

"Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka má v plánu současně nastavit i valorizační mechanismus, který by tyto dávky valorizoval automaticky," omezuje se zpráva MPSV.  

Rozšíření příspěvku na péči je velká neznámá  

Stejně tak visí otazník na tím, jestli úřad prosadí zavedení jakési doplňkové dávky k příspěvku na péči, o které se dříve hovořilo i jako o "příspěvku v pátém stupni závislosti".  

"Do budoucna ministerstvo plánuje zavedení nové speciální dávky – doplatku k příspěvku na péči," píše úřad s tím, že tento doplatek nabídne stát těm příjemcům příspěvku na péči, pro které je jeho stávající výše nedostatečná.  

Jinak řečeno by měla doplňující dávka k příspěvku pomoci lidem, kterým podpora nestačí na uhrazení všech měsíčních potřeb. A proto musí tyto osoby se zdravotním hendikepem například pobývat v ústavním zařízení. Přitom by uvítaly samostatné bydlení.  

"Jak se nyní bavíme s organizacemi, které v této oblasti mají nejvíce zkušeností, tak by se příspěvek týkal lidí v produktivním věku, kteří jsou příjemci příspěvku čtyři a celý tento příspěvek potřebují na zajištění péče o svou osobu. Případně na svoji domácnost," odpověděla vrchní ředitelka Sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV Zdislava Odstrčilová [KDU-ČSL] letos v dubnu v rozhovoru pro Zdravé Zprávy na otázku, komu...

 

Klíčová slova: