Praktické vychytávky k letnímu cestování letadlem

Provozovatelé letišť jsou povinni zajistit asistenční služby pro osoby s postižením. * Pokud cestujete s elektrickým vozíkem, je nutné předem informovat letiště. * Tip na prázdninové lehčí čtení.

Se začátkem prázdnin a dovolených ve mně zvítězila cestovatelská touha a snaha usnadnit vám, čtenářům, poznávání nových věcí v zahraničí bez zbytečných trablů při dopravě… takže:

Jak naplánovat let a pomoc na letišti

Úvodem je důležité rozhodnout se, zda budete cestovat s některou z cestovních kanceláří anebo na vlastní pěst. Ani v případě cesty s cestovní kanceláří však nedoporučuji podcenit přípravu a raději si ověřit služby přímo na letišti.
Pokud necestujete s cestovní kanceláří, která se specializuje na dopravu osob s handicapem, může se bohužel stát, že přípravu podcení ona. Ne vždy také její zaměstnance napadne, co vše je třeba zařídit a jaké jsou vaše potřeby, proto doporučuji vše si v dostatečném předstihu s kanceláří domluvit a vyjednat. Ověření přímo na letišti také není k zahození.
Pokud cestujete na vlastní pěst v rámci států EU, pomůže vám nařízení Evropského parlamentu a rady (ES) č. 1107/2006, o právech osob se zdravotním postižením a osob s omezenou schopností pohybu a orientace v letecké dopravě. Provozovatelé letišť jsou povinni zajistit svými silami nebo prostřednictvím vybraného dodavatele asistenční služby pomoc pro osoby se zdravotním postižením. Co se týká ostatních destinací, rozhodně se informujte o službách na letišti v dostatečném předstihu.
Všechna tři naše letiště – Praha, Brno i Ostrava – na svých stránkách v sekci Odbavení informují o lhůtě na objednání asistenční letištní služby a popisují většinou i podmínky přepravy vozíků. Doporučuji také věnovat pozornost bezbariérovosti přepážek/stanovišť. Všechna naše letiště také mají k dispozici tzv. normu kvality, která podrobněji popisuje standard přepravy cestujících s handicapem.

Letecká kontrola při cestování

Je třeba mít na paměti, že kontroly se po 11. září skutečně zpřísnily na všech letištích a nějaký nečekaný problém může váš odlet zbytečně zdržet či zhatit, a to především v případě, kdy se vyskytnete na letišti v zahraničí a existuje i jazyková bariéra. Pak se například obtížně vysvětluje umělý kyčelní kloub, ke kterému nemáte přeloženou zdravotnickou dokumentaci apod.
Zvažujte prosím tedy i tyto speciality a zajistěte si ideálně lékařskou zprávu přeloženou do světového jazyka či se předem poraďte s konkrétním letištěm, zda jim bude stačit ubezpečení, že pípáte z důvodu umělé kyčle a nemáte u sebe nic nebezpečného… Počítejte také s tím, že elektrický vozík vám bude odebrán už u kontroly a bude vám zapůjčen vozík mechanický.

Převoz mechanického nebo elektrického vozíku

Cestování s elektrickým vozíkem je vždy obtížnější než s mechanickým; ač samozřejmě chápu výhody električáku, zvažte, jak v zahraničí vyřešíte případnou poruchu a jak se budete dopravovat, pokud bude vozík nepojízdný. V případě cestování s elektrickým vozíkem je nutné o této skutečnosti předem informovat letiště (prostřednictvím CK nebo osobně).
Elektrický vozík se odebírá, jak už jsem uváděla výše, cestujícím už u odbavení, kdy je nutné odpojit baterie vozíku a připravit jej na přepravu v zavazadlovém prostoru. Po dobu odbavení je cestujícímu zapůjčen mechanický vozík, který je mu k dispozici až do nástupu do letadla. Letiště Praha, a. s., např. umožňuje i nakládání a vykládání elektrických vozíků do/z letadla za přítomnosti asistenta osoby se zdravotním postižením. Požadavek na přítomnost asistenta u nakládky/vykládky však musí být nahlášen v dostatečném předstihu.
Mechanický vozík si většinou můžete ponechat až do nástupu do letadla, kdy jste "přesazeni" na vynášecí židli (což samozřejmě není moc příjemné) a následně vyneseni do letadla a usazeni na své místo na palubě letounu. Vlastní vozík je pak také většinou přepravován v zavazadlovém prostoru.

Osobní asistence na cestách

Pokud necestujete s rodinou či kamarády a chystáte se využít na cestách služby osobní asistence, tedy v ČR registrované sociální služby, je dobré se předem domluvit na podmínkách asistence: kdo zaplatí asistentovi zájezd, jak budete bydlet, co cestovní pojištění a případné cestovní náhrady – tedy stravné. Sociální službě (potažmo vám) by se tím pádem mohlo vyslání asistenta do zahraničí dost prodražit.
Mnohem lepší je tedy ukecat kamaráda/ známého, aby s vámi do zahraničí vyrazil sám za sebe a všechny výše uvedené náklady si hradil alespoň částečně sám. Zažila jsem i případy, kdy si osobní asistent – zaměstnanec sociální služby – vzal dovolenou a ve svém volnu pak jel asistovat klientovi k moři. Cesta tak vlastně nebyla výkonem povolání a asistent se s klientem domluvil na částečné finanční kompenzaci zájezdu.

A něco na čtení na cesty

… A na závěr si dovolím stejně poradensky rýpnout a pro chtivé informací zasílám odkaz na příručku MPSV, která popisuje příspěvky a další nároky osob s handicapem podle legislativy roku 2015… Znáte to, v našem státě je třeba být informován, nevyplatí se očekávat, že informace správně a včas dostanete přímo… takže příjemné prázdninové čtení (a to samozřejmě i lehčích titulů, než je tento http://www.mpsv.cz/files/ clanky/20854/Prirucka_OZP_2015.pdf

---

Cestování s elektrickým vozíkem je vždy obtížnější než s mechanickým; ač samozřejmě chápu výhody električáku, zvažte, jak v zahraničí vyřešíte případnou poruchu a jak se budete dopravovat, pokud bude vozík nepojízdný.

O autorovi: Lucie Marková, Poradenství Konta Bariéry lucie.markova@bariery.cz

Klíčová slova: