Pokroky v léčbě roztroušené sklerózy

 
ČT 1

18:00 Události v regionech - Ostrava

 
Iva KUBANKOVÁ, moderátorka

Světový den roztroušené sklerózy, který připadá na příští pondělí, si v sanatoriích Klimkovice připomněli už dnes. Spolu s organizací Roska, jež 35 let sdružuje pacienty s tímto chronickým zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému, upozornili i na léčbu a možnosti rehabilitace, které se stále zlepšují.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka

Slunečnice jako symbol naděje a propojení. Pacientů s roztroušenou sklerózu a všech, kteří o ně pečují. U Radmily Kristýnové se příznaky nemoci objevily před 18 lety. Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém, míchu a mozek. Pacienti mají problémy s pohybem či pamětí.

Radmila KRISTÝNOVÁ,  

Ruka mě neposlouchala, noha mě neposlouchá, zvláštní pocit. Během roku došlo k různým vyšetřením, kde mně diagnostikovali roztroušenou sklerózu, no, a řekli, že mám zvolnit.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka

Zdravotní sestra z Kroměříže pravidelně rehabilituje v klimkovických sanatoriích. Cvičí i doma, i díky tomu je v dobré fyzické i psychické kondici a nemoc nepostupuje. Za dobu, co je paní Radmila nemocná, se kupředu posunula léčba i rehabilitace.

Radmila KRISTÝNOVÁ,  

Ze začátku vlastně nebyla nějak moc propagovaná, spíš se mělo jenom do únavy. A dneska každý spíš chce, abysme se právě fyzicky udržovali.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka

Dnes jí pomáhají nejen lékaři a fyzioterapeuti, ale i řada přístrojů.

Mário ONDRÁŠ, fyzioterapeut, Sanatoria Klimkovice

To 3D pomáhá z hlediska toho, že se zlepšuje stabilita. My se vlastně snažíme udržet tu pánev úplně v rovině.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka

Pacienti s roztroušenou sklerózou mají každé 2 roky nárok na pobyt v lázních hrazený zdravotní pojišťovnou.

Tomáš BAUKO, primář, Sanatoria Klimkovice

Cílem rehabilitace není pouze jenom jakési cvičení, ale navrácení toho jedince zpět do toho sociálního a pracovního a společenského života. V tomhle tom vidím, že se za poslední dobu udělalo hrozně moc.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka

V Česku trpí roztroušenou sklerózou přes 20 000 lidí. Léčí se ve specializovaných centrech, kterých je v Česku 15. V Moravskoslezském kraji v ostravské fakultní nemocnici. Tereza Krumpholzová, Česká televize, Klimkovice.

Klíčová slova: