Počítače dnes mohou ovládat i lidé bez funkčních končetin
PRIMA Family
-
Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Ovládat počítač hlasem, už dávno není sci-fi. Díky moderním technologiím dnes mohou s počítačem pracovat i lidé s těžkým handicapem. Například kvadruplegici. Právě systém, který umožňuje ovládat počítač hlasem, vrací tyto lidi bez možnosti pohnout končetinami do běžného života. Jak složité je s nimi pracovat, to zjišťoval Adam Novotný.
Adam NOVOTNÝ, redaktor
Takto dnes už třicetiletá kvadruplegička Dita, ovládá počítač bez cizí pomoci. A to i přesto, že je jinak závislá na nepřetržité pomoci druhých. Kvůli nezhoubnému, přesto neoperovatelnému nádoru na páteři, je totiž od jednoho roku trvale upoutaná na invalidní vozík a nepohne žádnou končetinou.
Dita HOROCHOVSKÁ, kvadruplegička
V tom počítači se vlastně, to je jediné místo, kde mám soukromí a samostatnost a můžu si tam dělat, co mě napadne, aniž by o tom někdo druhý věděl. Takže to je prostě de facto sen.
Adam NOVOTNÝ, redaktor
Dita je i přes svůj handicap workoholička. Pracuje jako lektorka ve spolu Silou hlasu, který před dvěma lety navíc spoluzakládala. Právě tento spolek pomáhá naučit lidi s handicapem ovládat počítač hlasem.
Lukáš SRBA, spoluzakladatel spolku Silou hlasu
Silou hlasu pomáhá už dva roky. Za dobu existence proškolila deset lidí a další lidi má předjednaný ke spolupráci. Školení trvá přibližně měsíc, je to vlastně individuální, jaký ten klient má potřeby. A ty kurzy jsou bezplatný. Na to sháníme finance od sponzorů.
Patrik NACHER, člen správní rady /ANO/
Tak my jsme z nadačního fondu poslali 50 tisíc. To má nejen někam posílat peníze, pro nějakýho člověka s handicapem, ale posílat peníze tak, aby ten člověk se stal samostatným. Protože oni to sami chtějí. To je ta správná pomoc.
Patrik NACHER, poslanec /ANO/
Kurz ovládání počítače hlasem, vyjde na 35 tisíc korun. Handicapovaný pak díky speciálním programům dokáže s počítačem pracovat jako zdravý člověk. Bez problému například vytvoří složku, napíše e-mail, přečte si novinky, nebo se zapojí do života na sociálních sítích. Slečna Dita je jednou z mnoha kvadruplegiků, kterým tyto programy pomohly začlenit se zpátky do běžného života. Další cestou je tímto způsobem naučit se ovládat celou domácnost.