Pacienty s postcovidem ohlídá fitness náramek. Pomůže s rehabilitací

Lékaři ve spolupráci s vědci přicházejí s novým projektem, který pomůže lépe nastavit rehabilitaci po prodělání onemocnění covid-19. Zlepšit funkci plic pomáhá pohyb, který lidem s postcovidovým syndromem dělá problém.
Efektivnější rehabilitace po covidu, a ještě navíc přímo doma. To by mohlo být mottem projektu, do kterého se pustila Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) ve spolupráci hned se třemi univerzitami. "Je skvělé, že se na projektu podílí specialisté napříč různými obory. Věřím, že systém pomůže co nejvíce pacientům a že zkvalitní a zkrátí následnou péči," říká Vojtěch Petráček, rektor pražského ČVUT, které spolu s Univerzitou obrany Brno zajišťuje technickou stránku projektu.
Od začátku pandemie se covidem v Praze nakazilo už více než 189 tisíc lidí, 185 a půl tisíce z nich se podle statistiky ministerstva zdravotnictví vyléčilo. Tito lidé ale nemají vždy vyhráno a skutečnost, že infekce je pryč, pro ně nemusí znamenat konec problémů. Světová zdravotnická organizace již dříve zjistila, že každý desátý člověk, který covid prodělal, se...

 

Klíčová slova: