Od tří let mu nevyléčitelná nemoc stěžuje pohyb

Před třemi lety se rodině šestiletého Standy z Holýšova obrátil život naruby. Lékaři Standovi diagnostikovali nevyléčitelnou svalovou dystrofii, při které jeho svalstvo postupně ochabuje.

"První příznaky se začaly objevovat již v několika měsících. "Standa se nám nechtěl přetáčet, nepásl koníčky tak, jako jeho vrstevníci. Jeho zdravotní stav navíc nyní komplikuje středně těžké mentální postižení a opožděný vývoj řeči," říká jeho maminka Pavla.
Prognóza svalové dystrofie není příznivá. Během pacientova života dochází k postupnému ochabování svalstva. Postižení chlapci mají velké potíže nejen s chůzí, ale také se vstáváním či usedáním. Pacienti často padají a mají potíže s držením rovnováhy. Svalová dystrofie Duchenne postihuje zhruba ročně jednoho z 3 500 narozených chlapců. Postupná progrese má bohužel vliv i na délku života.
Standa se svou maminkou každý den cvičí a jednou měsíčně dojíždí na intenzivní rehabilitace. "Kromě cvičení Standu také masíruji, zaměřuji se hlavně na Achillovy paty, abychom oddálili jejich zkrácení. V současné době je syn stále schopen samostatné chůze, ale postupně se stav...

 

Klíčová slova: