Oboustranná implantace přináší dětem lepší prostorovou orientaci i porozumění řeči
14. března 2024 O kompenzaci sluchu založené na principu kostního vedení hovoříme s inženýrem Janem Odstrčilíkem ze společnosti AudioNIKA
Jaké kompenzační pomůcky může nabídnout vaše společnost dětským pacientům, kteří mají zúžený, neprůchodný nebo jinak odlišně vyvinutý zvukovod? Na jakém principu fungují?
Pro nejmenší děti máme sluchadlo Contact Mini od rakouského výrobce BHM. Pracuje na principu přenosu vibrací do kosti s tím, že systém vibruje zvenčí. Děti ho typicky nosí na měkké hlavové pásce (tzv. "soft-band"). Toto řešení je vhodné například pro děti narozené s malformací vnějšího či středního ucha nebo zvukovodu, které nemohou nosit klasická sluchadla, ale mají zdravé vnitřní ucho. My kostním vedením obejdeme vnější a střední ucho a dostaneme se do vnitřního. Pro tyto pacienty lze také využít systém ADHEAR od společnosti MED-EL, který také vibruje zvenčí, ale pracuje na trochu jiném principu: využívá nalepovací adaptér, který se umístí za ucho a zajistí přenos vibrací přes kůži na kost. Sluchadlo s hlavovou páskou dítě nosí na čele nebo za uchem.
Jaké implantabilní systémy máte v nabídce?
Pro starší děti, respektive pro děti, které již mají dostatečnou tloušťku lebeční kosti a mohou podstoupit implantaci, lze použít systém BONEBRIDGE. Pracuje také na principu přenosu vibrací přes lebeční kost do vnitřního ucha s tím, že tento systém vibruje vevnitř. Je tedy efektivnější, energeticky méně náročný a odpadají problémy se zpětnou vazbou, která se projevuje například pískáním.
Je možnost použití kostního implantátu nějak limitována věkem dětí?
Není. Jak jsem již zmínil, je limitována tím, že dítě musí mít dostatečně tlustou lebeční kost, aby k ní systém šel zašroubovat. Ukazuje se, že některé děti už mají kost dostatečně silnou v poměrně...