O stravování seniorů

 
-------------------
ČRo Dvojka
28.04.2020 10:04 Poradna
 

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Slíbená Poradna na Dvojce právě v tento čas začíná svou první částí. Naším hostem dnes specialistka na výživu paní Dr. Václava Kunová. Určitě se slyšíme paní doktorko, hezké dopoledne.

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Hezké dopoledne, dobrý den. Děkuji za pozvání.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
A my primárně budeme hovořit o vaření nebo možná lépe řečeno o stravování našich seniorů.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Možná začněme tím paní doktorko, že si ujasníme koho pro tuto debatu, diskusi, Poradnu chápeme jako seniora. Pro vás jako pro lékařku a specialistku na výživu. Kdo je senior 50, 60, 70, 80, 100?

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Tak to je asi trošku složitější říct, ale pokud se bavíme právě v souvislosti s tou stravou. Tak je asi rozdíl, jestli budeme vařit pro šedesátiletého rodiče, anebo pro řidiče, kterému je, dejme tomu, přes 80 let, protože v tom vyšším věku první věc, kterou musíme zajistit, když připravujeme nějaký ten teplý oběd pro něj, tak je to, aby to byl schopen vlastně rozkousat. Tahleta věc je velice důležitá. Setkáváme se tímto problémem v různých společných zařízení, kdy vlastně ti senioři, jestliže nemají možnost tu stravu skutečně sníst, tak potom velkou část nechávají, zbylo na talíři a vlastně ten oběd potom nesplní tu nutriční vlastně ten jaksi.. Z hlediska výživy nemáte ten efekt a tím by to mělo mít. Protože oběd by měl tvořit 35 % doporučené denní dávky energie, tak vlastně těch doporučených živin. Bílkovin, zdravých druhů tuků. Mělo by tam být přiměřené množství vitaminů, vlákniny, a tak dále. Neříkám, že všechny živiny musí být přítomné u tuho obědu zrovna, ale je to takový ten základ vlastně nutriční kvality toho jídelníčku za celý den.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Vy jste zmínila paní doktorko, právě tento čas nutriční hodnoty. Když se podíváme na tu skladbu stravování pro seniory, tak většinou u lidí v produktivním věku se říká jezte málo ale 5× denně. Je to stejné i u seniorů nebo ne?

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Tak samozřejmě ta frekvence stravování ta je hodně diskutovaná záležitost. Dříve se o tom hodně bazírovalo, že musí to být 5× za den. Dneska už se říká že může to být i 3×. Záleží, jak to komu vyhovuje. Ale pravdou je, že když se podíváme třeba na zásobování vápníkem, což je velmi důležitá živina, jak u lidí v produktivním věku, tak u těch seniorů ještě vlastně dvojnásob. Tak, jestliže někdo jenom snídaně oběd večeře tak mívá tendenci mít třeba příjem vápníku nižší. Protože zakysané mléčné výrobky tvarohy, jogurty, kefíry a tak dále jsou takové ideální malé svačinky mezi jídlem. A faktem je, že pokud někdo z těch třeba seniorů má tendence být obézní tak mu tyhle ty malé svačinky mezi jídly pomůžou, aby potom třeba po obědě nedostával chuť na sladké. Nebo po večeři chuť na nějaké to mlsání, protože mu tak pomůžou vlastně lépe ten organismus zásobit, energií, živinami. Nedochází tam těm k těm propadům hladiny krevního cukru a samozřejmě, pokud se jedná o diabetika, tak to je to důležité ještě o to víc.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Upřímně řečeno paní doktorko, občas se nám při podobných tématech objeví esemesky či emaily našich posluchačů ve smyslu, nedělejte z nás starších dnes nesvéprávné jedince. Opravdu se takové zprávy objevují a já jim rozumí musím říct. Do jaké míry se snažit jaksi své, dejme tomu, rodiči nebo prarodiče ovlivňovat a vysvětlovat jim nutriční hodnoty a tohle a támhleto. A do jaké míry říct, no tak, když tátovi chutná tlačenka, ať si dá tlačenku s cibulí a s octem.

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Tak ovlivňovat ovlivňovat samozřejmě, no to je záležitost vlastně toho vztahu mezi rodičem a dítěte. Tam, kde ty vztahy jsou dobré, tak samozřejmě je vhodné říct, jako že je, že je lepší se nějak neládovat uzeninami a prostě saturovanými potravinami třeba zrovna té tlačenky,  ale záleží na celkové vyváženosti toho jídelníčku. Jestliže vidíme, že ten náš rodič je obézní a užívá léky na krevní tlak a na cholesterol a prostě má spousta zdravotních problémů, tak ani v tomto případě už nemůžeme asi být shovívaví a je rozhodně dobře na to apelovat, že na  ten fakt, že skutečně existuje vztah mezitím, co člověk jí a s tím jeho zdravotním stavem. Protože to co vidíme hodně často je třeba u seniorů poměrně vysoký příjem soli, takže tam potom, že velmi takové smutné, že ten člověk užívá léky na snížení krevního tlaku. Z jedné strany z druhé strany se dopřává spousta třeba pečiva, které bývá hodně slané a k tomu ještě když připočítáme třeba vámi zmíněné uzeniny tak už potom ta není doporučená dávka 6 g bývá překračována na dvojnásobek nebo i trojnásobek, a to už není tak úplně zanedbatelné.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Říká paní Dr. Václava Kunová specialistka na výživu, která je hostem dnešní Poradny na Dvojce. Povídat si budeme dál zase po písničce a, pokud se na něco chcete zeptat i z hlediska stravování můžete 702 222 220 to je esemeskové číslo, dvojka@rozhlas.cz emailová adresa, anebo zavolejte právě teď na 22 155 25 25.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Muzikál Evita a Madonna, Neplač pro mě Argentino. Tahle píseň nás dovedla už devatenácté minutě desáté hodiny, kdy si povídáme v Poradně paní Dr. Václavou Kunovou specialistkou na výživu. O čem jiném než o výživě především s přihlédnutím k výživě a vaření pro seniory.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Dnes jsme dali možnost stejně jako každý jiný den i vám našim posluchačům zeptat se na cokoliv co vás zajímá. První posluchačský dotaz přichází telefonickou cestou. Hezké dopoledne, vítejte na Dvojce.

posluchačka
Dobrý den, dobrý den, já vás teď zdravím do Českého rozhlasu. Já jsem babička z Moravy. Jmenuji se Marie a k té stravě pro seniory. Ono to dneska problém. Já jsem bývala dětská sestra, mám 63 roků, budou mít 63 roku a v naší stravě, bohužel se vyskytuje v té stravě kupované spousta nesmyslů a ti staří lidi potřebují normální stravu a doplňovat i věci, který v té stravě nejsou, které v té dnešní stravě chybí. To znamená, že oni potřebují ty doplňky, kterým se strašně většinou brání.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
A můžeme se zeptat, co máte na mysli třeba za ty látky nebo za ty věci, které chybí v té stravě?

posluchačka
No třeba chybí hořčík, chybí vápník, chybí spousta stopových prvků, a to už je věc pro specialisty, to už je moc do dopodrobna, já nejsem specialista na výživu, ale já jsem anebo Omega 3, to je hodně diskutovaná věc, ale to co nabízí lékárny, bohužel tam není, co by mělo být.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Děkujeme za váš postřeh, za váš názor. Samozřejmě poprosíme paní doktorku Kunovou v tento čas o reakci?

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Ano já s vámi souhlasím, že těch kupovaných produktech často nebývá to co by tam mělo být, a proto právě velmi chválím, když někdo se snaží svým rodičům uvařit z těch primárních surovin. To znamená nakoupí se zelenina, nakoupí se maso, nakoupí se rýže, případně brambory, luštěniny. A z těchhle těch základních potravin uvaří pokrm, který je nutričně vlastně bohatý a splňuje to co vy jste říkala. Pokud jde o ten vápník, tak o tom jsme mluvili už před chvilkou, že třeba ty zakysané mléčné výrobky jsou velmi vhodné, když se teď ale bavíme hlavně o obědech tak tady bych řekla, že třeba nějaký dezert vlastně upečený z tvarohu a ovoce může být vlastně po tom obědě jako takový doplněk nemyslím nutriční doplněk jako výživový doplněk kupovaný, ale jako něco co vlastně v tom jídelníčku poskytne právě ten často opomíjený vápník. Jinak pokud jde o ty Omega trojky tak na ty jsou nejbohatší vlastně tučnější mořské ryby, takže třeba, dá se využít losos, dá se využít makrela, sardinky, sledě, tuňák konzervovaný, všechny tyto druhy mořských ryb. A pak jste zmiňovala hořčík a ten je právě přítomný v těch celozrnných produktech. Takže, pokud tedy pečivo, tak bychom měli preferovat to celozrnné, ale i takové ty obiloviny typu pohanka nebo třeba luštěniny. Ty luštěniny se dají krásně přimíchat, když třeba bychom dělali nějaký dušený pokrm z masa. A k tomu jako přílohu dávali rýži. Tak do té rýže přimíchat trochu třeba vařených fazolí a už tím získáváme několik benefitů. Navýšíme bílkoviny, navýšíme vlákninu. Ten pokrm je zajímavější i chuťově a myslím si, že nikdo proti tomu nemůže nic namítat.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Děkujeme za odpověď vyčerpávající. A teď ještě jeden dotaz v druhé části Poradny. Vítáme vás po telefonních linkách.

posluchač
Krásný dobrý den. Já bych neměl ani až tak dotaz, jako spíš osobní zkušenost. Tak, jestli paní doktorka by pak třeba něco k tomu taky řekla. Já se nechci dotknout seniorů a to jsou mlsný. A pokud já si pamatuju třeba situaci, kdy jsme měli doma dědečka po mrtvici a máma se o něj starala velmi dobře a uvařila něco dobrýho. Ve své podstatě podle těch zásad, co zmiňovala paní doktorka tak babička to tehdy komentovala, vždyť je to hubený jídlo, vždyť je to velký chlap. Dej mu pořádný kus masa. A žena je osobní asistentka, chodí k seniorům domů. Ty nákupy, kteří dělají velmi často jsou taky, jako že nejsou úplně zdravý a ne že by ty senioři jako byli hloupí ale prostě z mého pohledu se nechají strašně ovlivnit reklamou. Koupí si krabicí všeho to vypadá jako džus a ono to má 7 % a zbytek cukru voda, a tak dále. To je spíše jako jenom osobní zkušenost. Myslím si že tohle to spoustu lidí bude trápit víc než to, že by nevěděli co jim /nesrozumitelné/.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Děkujeme za postřeh a za váš telefonát. Paní doktorko?

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Já s vámi souhlasím. Senioři mívají tendence vlastně často ty nákupy potravin přehánět. My jsme i ve společnosti pro výživu. Jedna paní kolegyně dělá takové šetření a zjistilo se, že ty výdaje seniorů za jídlo jsou ohromné, jsou prostě nadbytečné. A je to tak. Vidíme to dnes a denně i mnohdy v blízkém okolí a je pravda, že senioři mají často tendenci se přejídat sacharidy. To znamená oni se hodně kupují pečivo, chleby, sušenky mají rádi, a tak dále. A to v současné době obzvlášť, kdy vlastně mají ještě méně pohybu, tak to může vést vlastně k rozvoji obezity, diabetu druhého typu a skutečně ti lidé můžou být podvyživení, přestože jsou vlastně obézní, protože ta strava je nadbytečná z hlediska energetického, nadbytečná z hlediska sacharidů. Ale chybí často bílkoviny, chybí tam vláknina a ty živiny, o kterých jsme mluvili před chvilkou.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Děkujeme.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Hostem dnešní Poradny na Dvojce paní Dr. Václava Kunová specialistka na výživu. O stravování si povídáme, zaměřujeme se na seniory. Samozřejmě čeká nás ještě třetí část naší Poradny, a vy se pořád ještě můžete ptát. A teď budou hrát a zpívat Kryštof.

redaktor
Český rozhlas Dvojka.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Třetí čas dnešní Poradny na Dvojce o stravování. S námi je specialistka na výživu paní Dr. Václava Kunová.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Leccos už jsme se dozvěděli a budeme v tom pokračovat i teď na základě telefonického dotazu 22 155 25 25 naše číslo. Kdo ho tentokrát vytočil? Pěkné dopoledne.

posluchač
Dobrý den, to je posluchač z Ostravska. Já mám několik takových otázek drobnější. Za prvé, celý život jsem měl nízký cholesterol už tutéž  jako důchodce. Celý život jsem měl až extrémně vysoký cholesterol. Čítám to tomu, že jsem jablkožrout, jak to tvrdí inženýr Janča. Druhá věc je, poslední dobou asi tak 2 roky je neustále strašně honí mlsná. Přitom mám zhruba metr 80, váží 80. Takže nadváhu asi snad nemám, ale prostě jako neustále mám chuť na večer než jdu spát, prostě si musím dát tatranku. A třetí věc je tady ráno myslím pan Chaloupek nebo kde doporučoval hutnou snídaní, hodně cukrů málo bílkovin, tak jak to teda, prosím pěkně. Rád bych na to zeptal. Děkuju.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Ano, děkujeme. Já jsem si dělala poznámky. Takže pojďme popořádku. Jestli je asi úplně obvyklé mít nízký cholesterol? Extrémně nízký jak říkal náš posluchač.

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Je to možné a ono to souvisí vlastně s genetickou výbavou. Jestliže někdo dostane do vínku tenhle ten dar, že vlastně ten zlý cholesterol nemá tendenci stoupat nahoru tak je to benefit, je to určitě fajn, ale nelze se úplně na to spoléhat, takže náš posluchač má štěstí. A je to určitě skvělé a možná k tomu přispěl i třeba vyšší fyzickou aktivitou nebo dobrým stravování nebo tak jak říká třeba vyšším přísunem vlákniny z toho ovoce, je to možné. Bude to pravděpodobně nějaká kombinace obojího.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Děkujeme, teď už musíme být struční. Ale pojďme na tu mlsnou, která našeho posluchače honí. Co ta tatranka takhle večer, ukojit takové touhy?

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
No, já bych to teda viděla v zásadě na to, že během dne v tom jídelníčku něco chybí a možná jsou tam právě dlouhé odstupy mezi těmi jídly, a tak jak posluchač říkal, že jí hodně těch jablek tak je to sice správné z jedné strany, protože je tam ta vláknina, jsou tam i některé látky velmi přínosné protirakovinné, a tak dále, ale to jablko je čistě sacharidová potravina. Takže, jestliže v tom jídelníčku chybí za ten den bílkoviny a dochází tam za ten den k propadům hladiny krevního cukru tak může potom večer přijít chuť právě na to sladké ještě další. Takže já bych doporučila k tomu jablku doplnit tvaroh, jogurt, sýr nebo trošku ořechů. Něco prostě z těch bílkovinných potravin. Něco málo nemusí to být velká porce ale aby zkrátka nejedl jenom ty sacharidy samotné.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Paní doktorko, opravdu velmi velmi stručně. Poslední otázka, která zazněla, z čeho poskládat snídani?

Mudr. Václava KUNOVÁ, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Snídaně by měla obsahovat sacharidy, ne cukry jako cukr jako takový sladký. Ale sacharidy ve formě ovesných vloček nebo nějakého kvalitního žitného chleba. A k tomu určitě doplnit bílkoviny. Takže vajíčka, tvaroh, sýry i třeba rybičková pomazánka. Prostě něco z těch bílkovinných potravin by tam být mělo, jinak potom za chvilinku dostaneme ohromný hlad a máme potom tendenci buďto během dopoledne nebo potom v těch večerních hodinách vyjíst ledničku s dvířky.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Václava Kunová specialistka na výživu. Paní doktorko, děkujeme za váš čas věnovaný naší dnešní Poradně. Budeme se těšit na slyšenou a na viděnou zase někdy příště. Na shledanou.

Klíčová slova: