Nevidomý varhaník zahrál koledy i klasiku

Skladby Johanna Sebastiana Bacha a Jana Křtitele Kuchaře, improvizace na duchovní písně i vánoční koledy zazněly během pátečního podvečera v kapucínském kostele Zvěstování Páně na olomouckém Dolním náměstí.

"Za klávesy usedl nevidomý varhaník Pavol Pekný, vystoupila také pětice flétnistek z olomoucké formace Black Ladies. Duchovní báseň zarecitoval bratr kapucín Radek Navrátil.
Zájemci o nevšední hudební zážitek Světlo ve tmě zaplnili lavice kostela do posledního místa a užívali si sváteční atmosféru. "Učím se podle speciálních not pro nevidomé. Řídím se hlavně sluchem a pamětí," řekl Pavol Pekný, kterého na kůru doprovázela manželka. Noty si nejprve osahá, postupně natrénuje ruce i nohy.
"Nakonec to, už podle paměti, dám dohromady, aby to celé bylo synchronní," popsal čtyřiapadesátiletý hudebník.
Rodáka ze slovenské Žiliny pořadatelé ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Olomouc (SONS) objevili víceméně náhodou.
"Původně jsme měli domluvenou zpěvačku už na červnový koncert, ta ale nakonec bohužel odřekla. Sháněli jsme náhradu a jeden můj kolega z Prahy, který je zároveň hudebník, nám doporučil tohoto varhaníka," prozradil předseda oblastní organizace SONS Jan Příborský. Začátkem listopadu se s Pekným setkal během jeho vystoupení v Brně, seznámili se a domluvili vánoční koncert v Olomouci.

Sám Příborský je nevidomý, takže ví, že nacvičit takové vystoupení není jednoduché. "Hrával jsem na akordeon. Musel jsem se vždycky naučit jednu ruku, druhou ruku a potom to...
 
Klíčová slova: