Neslyšící absolvent Vysokého učení technického Tomáš Zbavitel získal Cenu Wernera von Siemense

3. června 2022 Absolvent VUT s pomocí neuronových sítí vytvořil technický slovník pro neslyšící

Ocenění za překonání překážek při studiu udělované v rámci Ceny Wernera von Siemense letos získal Ing. Tomáš Zbavitel z Vysokého učení technického v Brně. Jako úplně první v historii brněnského VUT skládal státní závěrečnou zkoušku v českém znakovém jazyce a vytvořil unikátní technický slovník pro neslyšící.  

Tomáš Zbavitel je od narození neslyšící, ale navzdory tomu na Fakultě strojního inženýrství úspěšně složil státní závěrečnou zkoušku v královském oboru Inženýrská mechanika a obhájil diplomovou práci s názvem Klasifikace objektů zpracováním obrazu na základě změny topologie. I když její název zní poněkud abstraktně, podnět k ní byl zcela konkrétní – vytvořit překladač ze znakového jazyka do mluvené řeči.  

" Měl jsem radost z každého malého úspěchu, kterému vždy předcházely chvíle nejistot a hledání. Stále mě motivovala radostná představa, že bych nějak mohl přispět ke zdokonalení komunikace se slyšícími," svěřuje se laureát Ceny Wernera von Siemense Tomáš Zbavitel. " Během bakalářského studia vedoucí mé bakalářské a posléze i diplomové...

 

Klíčová slova: