Nedoslýchavost trápí nejen SENIORY

 
Tina
 
Zhoršení sluchu je často dáváno do souvislosti s rostoucím věkem. Vysoké procento sluchových vad se dnes ale vyskytuje také u mladých lidí, kteří tráví většinu dne se sluchátky na uších.  

Obecně platí, že okolo 40. roku věku začínáme hůř slyšet vysoké tóny, protože se nám snižuje počet receptorů buněk vnitřního ucha. To může později vést k poruchám sluchu, dokonce až k totální hluchotě ve stáří. Sluchové vady se obvykle dělí do čtyř kategorií: převodní, p percepční, smíšené a neurální.  

PŘEVODNÍ VADA  

Tenhle druh poruchy je způsobený ý částečnou blokádou nebo uzavřením cesty, kterou se zvuk převádí do vnitřního ucha. Příčinou může být ucpání zvukovodu ušním mazem, tekutina ve středním uchu, neobvyklý srůst kůstek středního ucha, infekce středního ucha nebo o protržení ušního bubínku. Převodní dní sluchová vada nemusí být trvalá a často ji lze odstranit běžnými léčebnými postupy. Někdy může pomoct i sluchadlo (miniaturní zesilovač zvuku) nebo středoušní implantát.  

PERCEPČNÍ VADA  

Jedná se o nejčastější poruchu způsobenou chybějícími či poškozenými drobnými vláskovými buňkami v tzv. hlemýždi (spirálovitá dutina ve vnitřním uchu). Příčinou může být vystavení se velmi hlasitým zvukům, virová infekce ve vnitřním uchu, poranění hlavy, ale také dědičná dispozice a vyšší věk. Pro postiženého se pak stává obtížné rozeznat řeč v rušném prostředí. Při konverzaci se mu zdá, že lidé kolem mumlají a není jim dobře rozumět. Tahle vada je trvalá, ve většině případů se ale dá úspěšně kompenzovat sluchadly. U těžké nedoslýchavosti až úplné hluchoty často pomůže jen kochleární implantát (více o něm v boxíku pod textem).  

SMÍŠENÁ VADA S  

Může se ovšem také stát, že člověk trpí zároveň oběma ma typy výše uvedených sluchových vad, percepční i převodní. Smíšená porucha tedy postihuje jak vnitřní, tak i vnější či střední ucho. Řešení spočívá většinou v kombinaci léků nebo chirurgického zákroku a použití sluchadel či středoušního implantátu.  

NEURÁLNÍ SLUCHOVÁ VADA  

Zde je problémem absence či poškození sluchového nervu. Tahle vada obvykle znamená úplnou hluchotu a je trvalá. Použití sluchadel, středoušního či kochleárního implantátu nic nevyřeší, neboť elektrické impulzy se z vláskových buněk nemají jak dostat do mozku. Někdy pomůže terapie pomocí sluchové kmenové neuroprotézy ABI (Auditory Brainstem Implant), která dokáže do jisté míry nahradit funkci sluchového nervu. *  

Extra tip  

Pokud jste byli vystaveni velkému hluku, dopřejte si dostatek draslíku, který působí preventivně proti poškození sluchu v důsledku nadměrného hluku. Jeho bohatým zdrojem je hovězí maso, fazole, banány, špenát, hrozny a ořechy.  

Co škodí našim uším Uvnitř uší sídlí kromě sluchu také centrum rovnováhy a regulace naší tělesné teploty. Zdravé uši jsou zkrátka k nezaplacení. Víte, co jim nejvíc ubližuje?  

PŘÍLIŠ VELKÝ HLUK  

Trvalé poškození sluchu vám může způsobit hluk o síle 140 dB. Zvuk výstřelu nebo bouchacích kuliček v blízkosti ucha může vyvolat dočasnou ztrátu sluchu. Lékaři také často varují před vkládáním sluchátek do ucha. Jen pro lepší představu: Tikot hodin má hlasitost cca 30 dB, běžná konverzace 50 dB, pračka nebo klapot kláves počítače 60 dB, bouchnutí dveřmi 70 dB, městská doprava 90 dB, rockový koncert 110 dB, hřmění 120 dB, motorová sbíječka 130 dB, start tryskového letadla víc než 190 dB.  

STUDENÁ VODA  

Pozor na koupání ve studené vodě bez náležité ochrany uší. Kůže, která vystýlá ušní kanálek, je velmi tenká (necelý 1 mm) a snadno se podráždí. K ochraně ušního bubínku se zde potom začnou tvořit kostěné výběžky (exostózy), přes které zvuk proniká stále obtížněji. Prvním varovným příznakem bývá to, že se vám po plavání špatně dostává voda ven z ucha. V takovém případě na nic nečekejte a běžte k lékaři.  

NEŠETRNÁ UŠNÍ HYGIENA  

Máte pocit, že k tomu, abyste si důkladně vyčistili uši, se musíte vatovou tyčinkou "provrtat naskrz"? Tímhle způsobem si jenom uškodíte a ušní maz napěchujete pořádně hluboko, až se vám v uchu vytvoří nepropustná zátka, případně si dovnitř zanesete nějakou infekci. Výjimkou nejsou ani případy, kdy si pacient samou pečlivostí protrhl bubínek. Nemluvě o tom, že do ucha nepatří ani párátko, pinzeta či jiné předměty. V lékárně jsou k dostání speciální ušní spreje, kterými si uši vyčistíte účinně a zároveň šetrněji.  

CIGARETOVÝ KOUŘ  

Pozor i na zakouřené prostory. Cigaretový kouř totiž zvyšuje riziko ušních infekcí. Zánět může být buď bakteriálního, nebo virového původu. Často ho má na svědomí například pneumokok, který může způsobovat také zápal mozkových blan nebo zápal plic. 

Klíčová slova: