Návštěvy pacientů a seniorů

 
____________
ČT 1
21.05.2020 19:00 Události
 

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Návštěvy v nemocnicích anebo domovech pro seniory. Jejich zákaz je pro pacienty a klienty i jejich blízké jedním z nejbolestnějších dopadů koronaviru. S uvolněním se počítá od pondělí. Ne všechna zařízení k tomu ale přistoupí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Například v Moravskoslezském kraji omezení někde potrvá kvůli nákaze v Dole Darkov. V brněnských fakultních nemocnicích zase kvůli tomu, že nemohou dodržet podmínky Ministerstva zdravotnictví.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Ještě dopoledne počítali, že příští týden povolí návštěvy, odpoledne se ale rozhodli, že zákaz potrvá.

Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka
Své včerejší rozhodnutí dnes přehodnotila i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle vedení nejsou schopni splnit podmínky Ministerstva zdravotnictví, a zákaz návštěv se tak zatím rušit nebude.

Dana LIPOVSKÁ, mluvčí, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně
Musíme oddělit každého pacienta, ke kterému by přišla návštěva na  vícelůžkovém pokoji, nějakým paravánem nebo nějakou překážkou. My jsme starší nemocnice, nemáme budovy nebo celá oddělení, kde by byly jednolůžkové pokoje.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Komplikované by prý bylo i měření teploty každému příchozímu. Termokamery mají jen u dvou vchodů. Podle pravidel ministerstva jsou nutné ochranné pomůcky, rozestupy, dezinfekce a za každým můžou přijít maximálně 2 lidé.

Rastislav MAĎAR, vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření při MZ
Pravidla jsou tak jednoduchá, že jsme nepředpokládali, že by to mohl narážet na nějaký jako zásadní nepochopení, protože spíš jsme měli pocit, že ty pravidla jsou až moc mírná.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Zda návštěvy budou moci přijít do ostravské fakultní nemocnice, bude zítra řešit krizový štáb, a to s ohledem na nákazu v Dole Darkov. Kraj doporučuje, aby zákaz dál platil. Ve svých zařízeních to přímo nařídil.

Pavel ZELEK, ředitel, Domov Březiny
Pokud někdo přijde a má nedostatečnou roušku, nebo nemá žádnou, tak mu ji poskytneme na recepci, jsme na to vybavení.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Takhle se na pondělní návštěvy chystali v Moravskoslezském Petřvaldu. Po dnešním rozhodnutí kraje ale plány ruší.

Pavel ZELEK, ředitel, Domov Březiny
Je to na dobu neurčitou, protože nevíme, jak dalece ta nákaza u těch horníků se rozšíří i do rodin a dále do populace.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Návštěvy naopak zamíří do tohoto domova pro zrakově postižené v Praze. Na příští týden mají nachystanou dezinfekci i teploměr. Protože setkání se mají odehrávat v určených místnostech nebo venkovních prostorách, tady pro ně vyčlení park v areálu.

Jiří PROCHÁZKA, ředitel, Palata – Domov pro zrakově postižené)
Budou k dispozici všechny místa, kde je možno se setkat a sednout si třeba na takovouhle lavičku u jezírka nebo kdekoliv v parku, kde máme další prostory.

Markéta ŽIŽKOVÁ, redaktorka
Od pondělí přestane tahle cedule platit i tady ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Ta otevře návštěvám všechna svá lůžková oddělení.

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
V dodržení stanovených pravidel vedení nemocnice nevidí žádnou překážku. Redakce a Karolína Jelínková, Česká televize.

Klíčová slova: