Naděje pro ochrnuté

Mladá fronta Dnes Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy.
Pacienti s vážnými problémy, které omezují jejich pohyb, mají šanci na kvalitnější život díky vědcům z olomoucké Univerzity Palackého. Ti vyvinuli novou generaci jehel pro nyní testovanou rehabilitační metodu na bázi elektroakupunktury. Má velmi slibné prvotní výsledky při léčbě nemocných s přerušením míchy, poruchou hybnosti či bolestmi pohybového aparátu.  
Metoda Ac-tive ENF, již vymyslel absolvent lékařské fakulty Peter Olšák se svým týmem, spočívá v aktivaci akupunkturních drah pomocí elektroakupunktury. Donedávna zdravotníci metodu aplikovali u pacientů s poruchou hybnosti nebo bolestmi pohybového aparátu.  
V posledních týdnech se využití technologie značně posunulo a má úspěchy také u pacientů s kompletním přerušením míchy. "Na začátku byla chuť pomoci pacientům, kteří mají poškozený nervový systém. U nich nám často nefungovaly naše běžné rehabilitační metody tak, jak bychom si představovali, a tak nám vznikla metoda Ac-tive, která jim může pomoci s obnovou pohybu," sdělil Olšák.  
"Metoda spočívá v aplikaci akupunkturních jehel, do kterých se následně přivádí elektrický proud. Tím se tyto body aktivují a může také docházet ke změně pohybu pacientů hned v průběhu aplikace," popsal odborník.  
Úspěchy metody ilustruje například pacientka po těžké míšní lézi (poškození orgánu – pozn. red.) v důsledku operace nádoru, která měla problém s hybností pravé nohy. Běžnými metodami se končetinu nedařilo rozhýbat, rok po nasazení nové metody však žena zvládne sama chodit. Stejně tak se podařilo...

 

Klíčová slova: