Můžou jít do vězení. Půl milionu pacientů užívá "černé" konopí

/INFOGRAFIKA/ Konopí potřebuju stejně nutně jako zdraví lidé vzduch, přiznává jednapadesátiletá Martina Kafková z Týna nad Vltavou. Od sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou. Je kvůli tomu upoutána na vozík, má ochrnutá střeva a denně trpí křečemi a bolestmi. Analgetika jí už nezabírají, konopí však ano.

"Jenomže pokud by si měla chodit pro drogu do lékárny, brzy by přišla na mizinu. Denně totiž potřebuje kolem šesti gramů konopí – tři vykouří v jointech, další tři jí rodiče přidávají do jídla. Oficiální léčba by ji proto vyšla na více než třicet tisíc korun měsíčně. Její invalidní důchod přitom čítá jen něco přes devět tisíc. Marihuanu proto rodina dlouho pěstovala doma načerno.

Podobně jsou na tom tisíce českých pacientů. "V této zemi se konopím neoficiálně léčí dokonce 560 tisíc lidí. To je obrovské množství," upozorňuje známý adiktolog Tomáš Zábranský. Ukázal to vůbec poslední průzkum, který provedlo vládní Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.
Zapojíme pojišťovny
Naopak drogu z lékárny si dopřeje jen několik stovek lidí ročně. Třeba loni to bylo pouhých 447 pacientů. Každý z nich navíc spotřeboval v průměru sotva jedenáct gramů. "Podle zkušeností ze zemí, kde je léčebné konopí pacientům skutečně přístupné, přitom víme, že průměrná dávka je...

 

Klíčová slova: