Má autismus a kreslí počítačové grafiky, které chválí i malíři v Česku. Václav si teď říká Wizardin

Václav je autista, na střední školu se ale dostal jako nejlepší a díky inkluzi studuje na oboru s maturitou. Kromě toho je také nadějný umělec, říká si Wizardin. Jeho počítačové grafiky oceňují i přední čeští umělci a předvídají mu velkou budoucnost. Za Václavem se po čtyřech letech poté, co na jeho příběh poprvé upozornili Reportéři ČT, vrátil David Vondráček.

Václav alias Wizardin velmi špatně čte a ještě hůře píše, nevyzná se v čase a dodnes má potíže s tkaničkami. Ačkoliv neudrží v prstech štětec a ještě před pěti lety by se nemohl umělecky realizovat, díky novým technologiím se pustil do počítačových grafik.

"Maluji poslední půlrok. Po nějakém psychickém přetlaku způsobeným asistentkou, spolužákem, v podstatě čímkoliv, jsem začal malovat," popisuje Václav. "Já se dostanu do takového podivného stavu, kdy v podstatě nemyslím. Jediné, co vnímám, jsou barvy," popisuje.

Říká, že kdyby malovat nemohl, bral by zřejmě antidepresiva. "Pravděpodobně. Aby se uklidnila moje depresivnější povaha. Moje podvědomí automaticky používá veselé barvy, veselé motivy, aby utišilo tu depresivnější část," popisuje Václav. Přezdívku Wizardin si vymyslel před...

 

Klíčová slova: