Lidé s lehčí formou autismu chtějí za volant

PRIMA Family

-
 

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka
Lidé s lehčí formou autismu mají naději, že budou smět řídit auto. Praktičtí lékaři a psychologové souhlasí, že by současný zákaz neměl být plošný a každý případ by se měl posuzovat zvlášť. Národní ústav pro autismus navrhl Ministerstvu zdravotnictví, aby se celou věcí zabývalo. Úřad není proti.

Adéla JELÍNKOVÁ, redaktorka
Vysoce funkční Aspergerův syndrom. Tak zněla diagnóza Matouše Litera, když mu bylo 5 let. Spadá tak do skupiny lidí trpících autismem a automaticky ztrácí právo na řidičský průkaz.

Paní LITEROVÁ, matka
Celý život se těší na to, že bude řídit auto, a je pro mě i pro něj, pro nás všechny okolo hodně bolavý, kdyby neměl mít vůbec šanci.

Adéla JELÍNKOVÁ, redaktorka
Podle současných pravidel nemohou lidé s poruchami autistického spektra žádat o řidičské oprávnění. Národní ústav pro autismus ale žádá po Ministerstvu zdravotnictví, aby se každý případ posuzoval individuálně.

Magdaléna THÓROVÁ, výkonná ředitelka, Nautis
Autismus je velmi široké spektrum handicapů a ne všechny zakládají nutnost, aby byly narušeny funkce, které s řízením aut souvisí. TIto lidé mohou naprosto bezpečně, spolehlivě a kvalitně řídit.

Roman PRYMULA, náměstek ministra zdravotnictví, předseda České vakcinologické společnosti
My vyjdeme z toho doporučení odborníků, a pokud řekneme, že tuto kategorii přesuneme, tak pak to bude znamenat, že na základě změny metodiky, která tady bude, budou potom odborníci posuzovat jednotlivé případy.

Adéla JELÍNKOVÁ, redaktorka
V praxi by to podle ministerstva znamenalo, že by si praktický lékař mohl vyžádat odborný posudek psychologa či psychiatra a na jeho základě by pak rozhodl, zda udělit, nebo neudělit řidičské  Veškerá odpovědnost by šla za praktickým lékařem.

Irena KUDRNOVSKÁ, praktická lékařka
Ten člověk může být úplně zdravý, může dobře vidět, může dobře slyšet, ale hlavně tady jde o tu psychiku. Je to nevyzpytatelné, takže já nedokážu odhadnout, co by ten pacient mohl udělat, tak proto se spoléhám na toho psychiatra, psychologa.

Jana UHROVÁ, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů
Pokud mi napíše psychiatr, protože není schopen řídit motorové vozidlo, a já mu přesto to potvrzení dám, tak samozřejmě je to na moji odpovědnost, a pokud mi psychiatr napíše, že schopen řídit je, a já to potvrzení vystavím, tak je to zase na moji odpovědnost.

Adéla JELÍNKOVÁ, redaktorka
Nautis, Ministerstvo zdravotnictví, ale i psychologové se shodují, že u nás někteří lidé řídí i přesto, že o své poruše vědí.

Magdaléna THÓROVÁ, výkonná ředitelka, Nautis
Pokud by tam byla ta možnost toho individuálního posuzování, tak by těmto lidem odpadl důvod zatajovat svoji diagnózu.

Jiří PAVLÁT, klinický a dopravní psycholog
U nás je mnoho lidí, který nikdy nenašli odvahu jít k psychologovi nebo psychiatrovi a nechat si tuto poruchu diagnostikovat. A tito lidé řídí motorová vozidla bez omezení.

Adéla JELÍNKOVÁ, redaktorka
Praktičtí lékaři nebo psychologové tak nevylučují možnost, že by lidé s lehkou formou autismu mohli sednout za volant. Pokud odborné společnosti doporučí se tématem zabývat, je ministerstvo připraveno vyjednávat. Adéla Jelínková, televize Prima.

Klíčová slova: