Lékařka: Šéf domova seniorů bývá politická trafika, pak se nelze divit šikaně

Lékařka Iva Holmerová, která se už několik desítek let věnuje sociálnímu lékařství a gerontologii, komentuje případ "vyhoření" u pečovatelek, jak jej zachytila investigativní série Ve stínu Slunečnice.

Když primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) komentoval reportáže Seznamu o nevhodném chování části personálu z prvního oddělení ostravského Domova Slunečnice, zmínil, že u některých pečovatelek mohlo jít o takzvaný syndrom vyhoření, který bude nutné v domově řešit nově i pomocí psychologa.  
Kdy začíná být zleV reportáži jsme popsali situace, kdy část personálu byla podle svědků vulgární: "Sežer si to rukama." "Hovado, ty zase smrdíš." A podobné výroky. Setkala jste se už s podobnou situací?
Jestliže se sahá až k vulgaritám, k podceňování člověka a podobně, tak se nerespektuje jedno ze základních lidských práv, a to právo na důstojnost. Jsou zařízení, kde si to velice dobře hlídají. Jsou to týmy, managementy a jejich zaměstnanci, kteří spolupracují a vědí, že když dochází k těmto jevům, je potřeba to řešit nikoliv pouhým potrestáním, ukončením pracovního poměru, ale že je tam něco špatného, co se musí řešit. Kvalifikovaně. Jestli tam dochází vysloveně k nějakému špatnému zacházení, jestliže se to opakuje před zraky vedoucích pracovníků, tak je to něco, čím bychom se opravdu měli...

 

Klíčová slova: