Léčí inkontinenci na speciálním křesle. Pacienti si ale připlatí tisíce
Inkontinence může velmi významně omezit život člověka v mnoha směrech. Většinou se naštěstí dá léčit, cvičením svalů pánevního dna nebo při větších obtížích operací. V nemocnici v Brandýse nad Labem nabízejí ještě další možnost – terapii na speciálním křesle Emsella. Pomáhá často už po prvním sezení, zapotřebí je ale více návštěv. Nevýhodou je cena. Pojišťovny tuto léčbu nehradí a pacienti za ni zaplatí tisíce korun.
"Inkontinence je velice limitující. Nepostihuje jenom seniory či invalidní pacienty, ale i mladší generace. S únikem moči se setká téměř každá žena, která porodila přirozenou cestou. Zhoršování potíží bývá postupné. Pacienti by proto měli vyhledat odbornou pomoc co nejdříve a nečekat, že to samo přejde. V řadě případů se ukáže, že užívání hygienických pomůcek je zbytečné a posilování svalů pánevního dna pouhými cviky nestačí," upřesňuje doktorka Milena Mrňová, specialistka urologické ambulance nemocnice Brandýs nad Labem.
Nejčastější je stresová inkontinence
Nejčastějším typem inkontinence u žen je tzv. stresová inkontinence způsobená ochabováním svalů pánevního dna. K nechtěnému úniku moči dochází například při kýchnutí, kašli či smíchu, v dalším stadiu pak při zvýšené námaze, jako je vstávání, chůze do schodů, běh či skákání.
Nejčastějšími příčinami bývá menopauza, těžké či vícečetné porody nebo časté infekce močových cest. Se stresovou inkontinencí se podle průzkumů setká až 40 procent žen, bez ohledu...