Krása: Nouze o lékaře a sestry se už projevila. Pacienti mají víc proleženin
Česká lékařská komora (ČLK) zřídila výbor pro bezpečnost pacientů. Zaměří se na stav zdravotní péče a její dostupnost. Posuzovat by měl návrhy opatření a zákonů, ne stížnosti nemocných. Novinářům to dnes řekl prezident ČLK Milan Kubek. Podle něj nedostatek lékařů a sester začíná dopadat na kvalitu péče.
" Pokud sama slouží jedna sestra bez sanitáře na 40 pacientů, není v lidských silách, aby péče vypadala tak, jak bychom si představovali a pacienti si zasloužili, " uvedl Kubek. Některé nemocnice kvůli nedostatku personálu musely uzavřít vybraná oddělení, nebo omezit jejich provoz.
Výbor má zatím dva členy. Vedle Kubka je v něm šéf Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. " Obáváme se destabilizace zdravotnických zařízení. Dopadne to nejvíc na lidi se zdravotním postižením, kteří jsou na tom nejhůř," uvedl Krása. Podle něj se už nyní u ošetřovaných v nemocnicích například objevují víc proleženiny. " Je to jasný signál, že se zhoršuje péče o pacienty," řekl šéf NRZP. Podle něj se také zkracuje hospitalizace a nemocnice pacienty pouštějí rychle domů.
Čeští pacienti "ostrouhají"? Apatyky krachují a léčiva mizí do zahraničí
Komentáře (6) Fotografie (5)
Kubek s Krásou se chystají do výboru získat významné lékaře a zdravotníky i další osobnosti, aby byl "dostatečně autoritativní". "Jde nám o něco jiného, než jde komerčním skupinám, které prodávají různé certifikáty. Tato aktivita je nekomerční, nezávislá na výrobcích čehokoliv. Budeme si vybírat, koho přizveme, " řekl Kubek. Výbor bude využívat právní kancelář komory.