Klavír pro vozíčkářku nevyužívá pedály, reaguje na pohyb hlavy. Speciální zařízení vyvinuli vědci v Brně

Výzkumníci z mechatronické laboratoře VUT v Brně vyvinuli prototyp unikátního zařízení, které reaguje na pohyb hlavy a dává pianu pokyn chovat se stejně, jako kdyby hráč stiskl pedál. Projekt iniciovala mladá handicapovaná pianistka ze Slovenska, která po úspěšném testování získala zařízení od vědců zdarma.

Monika Velacková se narodila s rozštěpem páteře a celý život je na vozíku. S dolními končetinami nepohne, na pedály klavíru šlapat nemůže.

Aby mohla svůj milovaný nástroj využívat naplno, vyvinuli vědci z Vysokého učení technického speciální zařízení, které umožní ovládat pedály pohybem hlavy. "Má za uchem senzor, ve kterém je čip podobný třeba tomu, co je v mobilu. Rozpozná pohyb a data se převádí do naší mikroprocesorové jednotky. Speciální software umožňuje pedál nahradit," vysvětlil Michal Bastl z fakulty strojního inženýrství.

Odkaz

Nové tobogány budou vznikat ve virtuální realitě. Pracují na tom brněnští vědci

Klavíristka vědce oslovila sama

Tým vědců z oboru mechatroniky, která propojuje programování, elektrotechniku a strojírenství, oslovila pianistka přímo. "Oslovila jsem několik technických univerzit, kdo by byl ochotný mi pomoci. Pánové z VUT se toho ujali a zhruba za půl roku vznikl...

 

Klíčová slova: