K pacientům přistupuji s pokorou, říká Mgr. Heda Hrdinová Čechová – I. část

Když nás něco bolí nebo nefunguje jak má, hledáme pomoc na mnoha místech. Mezi odborníky, kteří nám dokáží pomoci, patří také fyzioterapeuti.
Pojďme se o této profesi i o sobě samých dozvědět něco víc. Rozhovor je tentokrát rozdělen do 2 částí, nenechte si tedy ujít ani druhou.  
Čím jste si přála být jako malá holka, Hedo?  
Chtěla jsem dělat něco, co je společného s pohybem a zároveň ve zdravotnictví. Neznala jsem obor rehabilitace, ale věděla jsem, že chci spojit dvě odbornosti svých rodičů. Maminka byla tělocvikářka, tatínek lékař – ortoped. Rodiče mi pomohli najít cestu tím, že mi ukázali i rehabilitaci, kterou jsem následně vystudovala.  
Váš tatínek byl skutečně věhlasný ortoped, zakladatel endoprotetiky v Československu, pan prof. MUDr. Oldřich Čech, DrSc. Netáhlo Vás to tedy spíše k medicíně jako takové?  
Věděla jsem, že chci nějakým způsobem pomáhat nemocným, ale už po střední škole jsem cítila, že blíž má člověk k pacientovi z pozice fyzioterapeuta, než lékaře. Lékař stále není v rovnoprávném postavení s pacientem. Pacient se zpravidla cítí více jako ten, kdo musí poslouchat, zatímco ve fyzioterapii jde mnohem více o partnerský vztah. Terapeut s pacientem mohou společně něco tvořit. Kromě toho...

 

Klíčová slova: