Je to hudba budoucnosti, ale kontaktní čočky by mohly kontrolovat nitrooční tlak, prozrazuje optometristka Holubcová

"V dnešní době používáme už třetí generaci silikon hydrogelových kontaktních čoček. Musím říct, že to je jedna z uživatelsky i zdravotně nejlepších typů čoček. Jsou vysoce propustné na kyslík, jsou dobře snášené a velmi dlouho pro uživatele komfortní. Lidé je mívají v oku klidně 14 až 16 hodin," vysvětluje optometristka Adéla Holubcová.

Pro výrobu měkkých kontaktních čoček se stále využívá vynález českého chemika Otto Wichterleho, který v 60. letech použil takzvaný HEMA gel (poly-hydroxyethyl-methakrylátový gel), který pohlcoval asi 40 procent vody. "I dnes používáme původní HEMA gel, nový silikon hydrogel je oproti původnímu propustnější, tudíž pro oko zdravější," vysvětluje.

Kontaktní čočky se dají pořídit v očních optikách – jsou jednodenní, 14denní nebo měsíční, případně i roční, ty optometristka nedoporučuje.

"Pokud máte jednodenní, tedy jednorázovou, tak je to čočka vždy čistá, zatavená v blistru ve sterilním roztoku a po použití ji vyhazujete. Je to velmi příjemné, jednoduché a nejzdravější nošení, které můžeme jen doporučit," popisuje.

"Pak máme dvoutýdenní, které stejně jako měsíční, ráno nasadíte a večer vyndáte a vkládáte do čistícího roztoku."

"Roční kontaktní čočky jsou pro velmi vysoké dioptrie. Nicméně je neaplikujeme rádi. Protože se za ten rok na čočce nastřádá velké množství usazenin, které mohou být pro oko...

 

Klíčová slova: