Honzovič, nebo Makovičková? – Když nevidíte, někdy jste citliví na detaily

Minule jsem vám vyprávěla pár nočních můr, které by asi mnohé z vás moc nepostrašily. A co si budeme povídat, smrt dcery krále Kořiláše by dneska už nevyděsila ani mě, stejně jako se asi i vy už méně bojíte tmy. Ale věřím, že se mi podařilo prakticky ukázat, že obzvlášť nevidomý od narození může víc vnímat některé detaily, o kterých by vidomého nenapadlo ani přemýšlet.

    Jedním z takových detailů je třeba hlas toho, kdo načetl audioknihu (říkejme „načitatel“, ať je to kratší). Pro ty, kdo nevědí: existuje několik knihoven pro nevidomé, které nabízejí knihy v textové i zvukové podobě. Vzhledem k tomu, že kazety tu byly dříve než mluvící počítač, nejstarší je zvuková kniha, tj. čtená někým, nikoli hlasem počítače. Takové knihy u nás nabízí Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. Em. Macana (zkráceně KTN).

    Knihovny pro nevidomé nejsou klasická nakladatelství audioknih, kde si můžete zakoupit knížku načtenou Richardem Krajčem a doprovázenou skvělou hudbou. Knihy načítají většinou herci, ale čtou je přímo pro knihovnu. A jelikož Richard Krajčo by asi byl tak trochu...

 

Klíčová slova: