Hodinka s harmonikou zpříjemňuje pobyt pacientům na oddělení následné péče

6.10.2022 7:25 STRAKONICE - Oddělení následné péče strakonické nemocnice pečuje o pacienty vyžadující dlouhodobější léčebně-rehabilitační péči s perspektivou propuštění. Jedná se tedy o pacienty, u nichž lze předpokládat, že terapie a intenzivní rehabilitace povedou ke zlepšení zdravotního stavu a soběstačnosti. K uzdravení těla je ale samozřejmě důležitá také duševní pohoda. Udržet si ji, může být při dlouhodobější hospitalizaci, náročné. Proto se zaměstnanci na oddělení snaží pobyt převážně seniorům co nejvíce zpříjemnit.

Hodina s harmonikou na oddělení následné péče. Autor: Kateřina Koželuhová  

Jedním z těchto zaměstnanců je také nemocniční kaplan Pavel Kortus, který přemýšlel, jak by seniory mohl potěšit. Důležitým setkáním byla návštěva u lůžka jedné paní, která mu prozradila, že v mládí hrávala na harmoniku. "Během rozhovoru jsem jí nabídl, že jí zahraji. Harmoniku jsem přinesl, na pokoji jsem zahrál pár písniček, zazpívali jsme si. Odměnou mi bylo, že jsem v jejích očích zahlédl jiskru, kterou tam určitě mívala zamlada, když hrávala na harmoniku,"popisuje kaplan Kortus, jak na ONP vznikla hodinka s harmonikou.  

Pravidelná společná setkání při písničce se na oddělení následné péče odehrávají každý pátek od 14 do 15 hodin. Že se pacienti při tónech harmoniky uvolní a rozveselí, pozoruje i vrchní sestra Hana Štěpánová. "Na chvíli zapomenou na své starosti a bolesti, někteří...

 

Klíčová slova: