Hemoroidy

ČRo - Plzeň
-

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Máme 18 hodin a 5 minut, příjemný podvečer. Právě začíná lékařská poradna. Stejně jako v dopoledním vysílání je naším hostem plzeňský chirurg Zdeněk Zenkl, dobrý den.

Zdeněk ZENKL, lékař
Dobrý večer.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Dopoledne jste se zabýval hemoroidy a jejich ošetření. No a na začátku pořadu si asi zopakujeme základní informace na toto téma, a jak jsme slíbili. Povíte nám také, v čem spočívá nová účinná metoda léčby inkontinence pomocí magnetoterapie. Posluchačům připomínám kontakty pro dotazy, telefon 221554222. Můžete nám také napsat dotaz formou SMS na číslo 605 55 a čtyři 8. Pane doktore, uvádí se, že každý druhý dospělý má nejméně jednou za život problémy s hemoroidy a potíže s nimi spojené jsou už považovány za civilizační onemocnění. Tak jednak se chci zeptat, co to vlastně jsou hemoroidy a potom, proč je toho tolik,

Zdeněk ZENKL, lékař
Já jsem to ráno zmiňoval, hemoroidy jsou polštářky v konečníku, které nám slouží k tomu, abychom byli kontinentní, abychom drželi a kontrolovali větry a tekutinu, která se tvoří v konečníku. Máme je od narození a o hemeroidech se mluví vlastně až tehdy, když ony onemocní. Jsou to polštářky, které se naplní krví a utěsní nám konečník. Když jdeme na stolici, tak dochází určitými mechanismy k tomu, že se ta krev vyprázdní z těch polštářků, oni prasknou a komfortně projde stolice. A to je ten jeden z důvodů, ke kterýmu se jistě dostaneme, když je stolice tuhá, tak ty polštářky poraňuje, no a oni potom otečou, změní svůj tvar a i přesto, že se v ní vyprázdní krev, tak brání v průchodu stolici a dochází k tomu, že se neustále poraňujou, otýkají, je to začarovaný kruh a potom nám přináší problémy.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
A to jsou tedy ty příznaky?

Zdeněk ZENKL, lékař
To jsou ty příznaky, se kterými pacient přijde k jakémukoliv lékaři, který se touto problematikou zabývá. V naprosté většině případů to začíná nějakým krvácením, které je vždy až po stolici. Ta krev nikdy není zamíchaná ve stolici, protože ty polštářky naplněné krví jsou zhruba 3 kilometry ne, 3 centimetry od řitního otvoru. To znamená, že až po tom, co projde stolice, tak odtéká nějaká krev, která je vždy, pokud je to z hemeroidů, tak je vždy červená, jasně červená, nikdy není tmavá. A dalším příznakem, kterým, se kterými lidé bojují je svědění konečníku a pocit vlhkosti.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Některé zákroky asi provádíte ambulantně, takže když k vám někdo přijde, tak vyšetříte pacienta, jestli je třeba chirurgického zákroku nebo co bude dál viďte s ním?

Zdeněk ZENKL, lékař
Naprostá většina se dá ošetřit ambulantně, protože dnes již lidé přijdou v časném stádiu. Lékařská péče je dostupná, jsou, existují pravidelné lékařské prohlídky u obvodních lékařů a pokud je obvodní lékař svědomitý a to jistě naprostá většina z nich je, tak se na tyto problémy zeptá, protože ví, že je to častý problém, aby došlo k tomu záchytu co nejčastěji, co nejdříve a mohlo se to řešit s jednoduchou cestou ambulantním ošetřením.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Takhle když k vám přijde pacient a řekne, pane doktore, já mám hemoroidy, tak vím, že jednou vy jste říkal, že jste mu říkal, no já je mám taky, ale ono jde o to, že jsou nemocné viďte a co tedy dělat a jak je vlastně ošetřujete, nejčastější způsob je laser?

Zdeněk ZENKL, lékař
Ne to ne. Nejčastějším způsobem ošetření těch hemoroidů jsou takzvané gumičky, tak to znají většinou lidé. Odborně se to jmenuje Baronova ligatura, podle pana Barona, který tuto metodu zavedl a je to prosté podvázání těch zvětšených polštářků takovou tuhou gumičkou, která se na ten uzel nasadí a ta gumička způsobí to, že do toho uzlu neteče dostatečně krve a není vyživována, odumře, upadne, odejde se stolicí a tím se zmenší. Tady by jsem chtěl říci, že základem léčbu hemoroidů není jejich likvidace právě kvůli tomu, že je to velice, velice důležitý kontinenční orgán ale pouze jejich redukce a snaha je dostat do té původní podoby, což je základ.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Ale potom kdy přichází v úvahu třeba ten chirurgický zákrok?

Zdeněk ZENKL, lékař
Hemoroidy nebo to onemocnění hemoroidů se rozděluje do 4 fází, do 4 stupňů, ale v naprosté většině případů nelze říci, tento pacient má přesně ten první stupeň nebo přesně ten třetí stupeň. V tom konečníku jsou různé podoby vpravo, vlevo, to jak ty hemoroidy vypadají, ale v zásadě jde říci, že ty první dva stupni se řeší ambulantní cestou a ty, ten třetí a čtvrtý stupeň se řeší nějakým operačním zákrokem.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Těch operačních zákroků je kolik asi tak přibližně?

Zdeněk ZENKL, lékař
Nevím kolik, protože jistě všechny neznám, a to je právě na tom je vidět, že nikdo ještě nevymyslel nějakou metodu, která by byla úplně suverénní a ta nejlepší, proto se pořád vyvíjí další a další metody. Takových několik základních metod, které se nejvíce používají, je asi 5. To je metoda ta taková ta nejstarší, pokud se teda bavíme o operacích, tak je to, že chirurg vezme do ruky skalpel a ty přebytečné, zvětšené uzle uřízne. To je ta metoda, která provází lidstvo od nepaměti a je to metoda, od které se v poslední době čím dál tím více ustupuje, protože se ví, že to má i své komplikace. Jakmile někde něco řežeme, tak tam dochází k jizvení. Ty jizvy mohou dělat problémy, ale jsou případy, kdy je to nezbytné ten skalpel do ruky vzít a už to jinou metodou nelze. Další takovou metodou, která je velice známá, používá se v posledních asi 25 letech, ale nyní se ve světě od ní spíše ustupuje, protože se zjistilo, že taky není úplně ideální, tak je takzvaná Longova operace. To je operace, kdy se takovým speciálním nástrojem vyřízne kroužek střeva nad těmi hemoroidy a zase se to střevo našije k sobě a tím dojde k tomu, že se ty hemeroidy natáhnou jako na kšandách nahoru a zmenší se. Ale tím, že se tam řeže, tak to má taky svá úskalí. Vznik těch jizev, někdy dokonce i zúžení střeva, i když ty komplikace nejsou časté, tak vznikají a velice obtížně se potom nějakým způsobem řeší ty komplikace. A potom je třetí skupina zákroků, které jsou, které využívají moderních technologií, buď to ultrazvuku nebo laseru a ty řeší vždy pouze určitou část toho, toho jenom tu zvětšenou část v oblasti těch hemoroidů a jsou to metody, které jsou šetrné, sice taky pooperačně provází pacienty bolest ale v mnohem kratší době, ale většinou během týdne 10 dnů jsou schopni lidé normálně fungovat.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Takže ten výběr jakou zvolíte operaci, to je podle toho, v jakém stavu asi pacient přijde viďte?

Zdeněk ZENKL, lékař
V jakém stavu jsou ty hemoroidy a v jakém stavu je i ten pacient, protože strašně moc záleží na těch obtížích, které pacienta provází. Jsou lidé, kteří mají veliký nález z mého pohledu, ale minimální obtíže, ale pak jsou lidé, kteří přijdou a já skoro u nich nevidím žádný problém a oni mají poměrně velké potíže, takže na tom strašně moc taky záleží. Pokud jsou ty potíže opravdu minimální, tak není nutné za každou cenu každého operovat. U tohoto onemocnění nejde o život a je zapotřebí vše pečlivě s pacientem probrat a naplánovat.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak na číslo 605 a čtyři 8 přicházejí první SMS, tak alespoň jednu vezmeme. Prosím vás pane doktore, co obnáší a co je koagulace malé řitní trhliny? Děkuji vám za odpověď a přeju hezký den.

Zdeněk ZENKL, lékař
Já děkuju za tento dotaz, protože my se pořád bavíme o hemoroidech. To je to, s čím lidé chodí k lékaři, že si myslí, že mají /nesrozumitelné/ hemoroidy, ale velikou části onemocnění řitního kanálu jsou právě praskliny nebo trhliny a taková trhlina, když vznikne v naprosté většině případů při nějaké tuhé stolici nebo naopak třeba při průjmech 5-6 stolicích denně, tak může dojít k tomu, že se řitní otvor natrhne. To je velice, velice bolestivá záležitost na rozdíl od těch hemoroidů, ty nebolí, ty přináší diskomfort, ale nejsou bolestivé, tak ta trhlina pokud se zaléčí za včasu během několika málo týdnů, dvou, třech týdnů, tak většinou nezanechá žádné stopy a je to problém. Když se ten problém táhne týdny, měsíce, někdy i léta, tak dochází k tomu, že tam vzniká v tom místečku jizva, která je tuhá, bolestivá a není tak elastická jako ostatní kůže řitního otvoru. To znamená, že pokaždé, když přijde trošku tušší stolice, tak dochází k tomu, že tam v té jizvě zase znova to napraskne. A ta koagulace té trhliny řeší tu trhlinu zhruba u z mých zkušeností 50 procent pacientů a tím ten, ten mechanismus toho účinku je v tom, že se tou koagulací spálí ta jizevnatá tkáň a převede se celá ta chronická rána na ránu akutní, na nějakou si popáleninu, která za určitých kautil potom se může dobře vyhojit, ale tato metoda pomáhá zhruba tak u 50 procent pacientů.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Říká v lékařské poradně náš dnešní host plzeňský chirurg Zdeněk Zenkl. Můžete i nadále psát SMS na číslo 605 55 a čtyři 8. Můžete nám i zavolat 221 554 222.

/ Písnička /

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Využijte přítomnosti našeho dnešního odborníka, chirurga Zdeňka Zenkla. Může se ptát na vše, co vás zajímá kolem hemoroidů ale také třeba kolem řitních trhlin a /nesrozumitelné/. Možná tam bychom mohli teď začít, protože to je také taková choulostivá bolestivá věc viďte?

Zdeněk ZENKL, lékař
To je právě ta bolestivá věc, to jsou ty trhliny. Jsou 3 základní nejčastější choroby konečníku nezhoubné a to právě hemoroidální onemocnění a potom jsou to trhliny. Ty řitní trhliny jsou specifické tím, že jsou v naprosté většině případů opravdu hodně, hodně bolestivé a vede to i k tomu, že lidé mají strach jíst, aby nemuseli chodit na toaletu. V naprosté většině případů vznikají ty řitní trhliny tuhou objemnou stolicí a pokud se nevyléčí během několika málo týdnů, tak přijdou do chronické fáze a je z toho soužení někdy i na roky.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Pane doktore, nezapomeňte řeč, zazvonil nám tady telefon. Kdopak se dovolal, dobrý večer?

posluchač na telefonu
Tady je Pepík z Nepomuka.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Ano, tak pane Josefe, slyšíme vás, ptejte se.

posluchač na telefonu
Já se chci zeptat, heleďte, pokovaď jezdím na kole, mám hemoroidy, jestli mi vadí ten tlak, co jde, sedlo je úzký a jestli ty nárazy a tuto, jestli tomuto vadí, nebo ne?

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Dobře, tak my vám odpovíme, můžete poslouchat ano?

posluchač na telefonu
Dobře, děkuju.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Mějte se pěkně, na shledanou. To je asi také častý dotaz viďte?

Zdeněk ZENKL, lékař
Pane Josefe, já nevím, jestli vám vadí. To musíte vědět vy, jestli vám to sedlo vadí. Jsou lidé, kteří s tím absolutně žádný problém nemají a lidé, kteří, když mají úzkou takzvanou štiku, tak je to opravdu do toho konečníku tlačí a může jim to přinášet určité problémy, ale na to se mě často pacienti ptají, zda mohou jezdit na kole. Já myslím, že to vůbec není důvod, aby lidé nejezdili na kole, když mají nějaké onemocnění konečníku. Většinou to kolo vadí právě u těch trabin a nebo, když jsou ty hemoroidy natolik pokročilé, že vylézají z konečníku a potom to opravdu přináší takový diskomfort, že se na tu sedačku neposadíte. Mnohem víc, můžu ještě?

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Můžete.

Zdeněk ZENKL, lékař
Mnohem víc než kolo vadí pro onemocnění konečníku například zvedání těžkých břemen. To znamená posilovna nebo nějaké dlouhé běhy, kdy dochází k tomu, že se překrvuje pánev, zvětšuje se tam tlak a tomu konečníku to vadí mnohem víc.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak ještě byste mohl něco říct k těm řitním trhlinám a píštělím, píštělům. To je asi správně.

Zdeněk ZENKL, lékař
Píštělím.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Píštělím.

Zdeněk ZENKL, lékař
Já bych dokončil tu myšlenku s těmi trhlinami. U těch je mnohem důležitější začít u lékaře za včasu než u hemoroidů, protože hemoroidy mají nějaký pomalý vývoj, než se dostanou do pokročilé fáze, ale u těch prasklin je problém v tom, že už po pár týdnech je z toho obtížně řešitelný problém a paradoxně ty trhliny chirurgicky řešíme možná častěji než hemoroidy. Další velkou skupinou těch problémů u konečníku jsou píštěle, které právě vznikají nejčastěji na základě neléčené trhliny, která představuje vstup pro infekci do těch tkání okolo konečníku, a protože máme kolem konečníku několik mazových žláz, tak může dojít k zanícení takové žlázy. A pokud ten hnis potom nějakým způsobem provalí, jestli to tak mohu říci do okolních tkání, tak to tam vyrobí chodbičku a strašně obtížně řešitelný problém.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Máme další telefonát. Dobrý večer haló?

posluchačka na telefonu
Dobrý večer.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak už jste ve vysílání.

posluchačka na telefonu
Já jsem dříve narozená posluchačka od Karlových Var a měla bych na pana doktora dotaz. Vzhledem k tomu, že jsem prodělala od porodů 3 komplexní operaci pánevního dna i operaci dost velkého hemoridálního až bych řekla takového rambouchu, který byl odstraněn, to mě dlouho bolelo. A hodně si reguluju stravou, takže to mě už na rozdíl od mládí nepřichází v úvahu, ale po operaci kýly mám takovou potíž, že i přes velmi dobrou stolici, já se musím minimálně na půl hodiny potom lehnout a jestli byste mi vzhledem k letům doporučili, jakou operaci šetrnou doporučil a současně trpím inkontinencí i přes 2 operace i páskou močového měchýře, děkuji.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
My také děkujeme za dotaz a můžete poslouchat z rádia. Tak pane doktore, prosím o odpověď.

Zdeněk ZENKL, lékař
Hrozně obtížně se odpovídá na takovýto problém, pokud neznám váš stav. Přímo bych vás, když jsem vás nevyšetřil, ale je otázkou, jestli je u vás nutná nějaká operace nebo pouze by vám mohli přinést úlevu určitá režimová opatření a například rehabilitace těch svalů pánevního dna. My máme s paní redaktorkou tady připraveno i téma na rehabilitaci pánevního dna pomocí magnetoterapie a to je věc, která by možná pro vás připadala v úvahu, ale bez toho vyšetření vám těžko odpovím.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Takže můžete poslouchat milá posluchačko dál a dozvíte se další podrobnosti. Přichází hodně SMS, tak ještě pojďme odpovědět. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám potíže s konečníkem. Když sedím na chladné lavici a místo, jestli jde o hemoroidy, že okamžitě má problémy a potíže, tak takovejch je nás víc.

Zdeněk ZENKL, lékař
Posezení na chladu opravdu často přináší zhoršení stavu, kdy dojde k otoku hemoroidů, k jejich bolestivosti nebo spíše pocitu tlaku a v naprosté většině případů každý kdo zná své tělo, tak si většinou namaže nějakou mastičkou nebo zavede čípek do konečníku a během pár dní se těch potíží zbaví, ale chlad konečníku opravdu v těch, v tomto případu nesvědčí.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Zajímá mě možnost prevence vzniku problémů s hemoroidy. Posluchač z Kadaně nám píše, tak k tomu se asi ještě dostaneme, ale můžete stručně jenom odpovědět prevence, pohyb asi strava dobrá?

Zdeněk ZENKL, lékař
Prevence jakéhokoliv onemocnění konečníku ale nakonec i jiných onemocnění je zdravá strava se snahou o úpravu stolice tak, aby byla jednou maximálně dvakrát denně a komfortně a samozřejmě dostatečný pohyb.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Hodně vlákniny o tom si budeme povídat také v zítřejším pořadu mezi 18. a 19. hodinou s dietní sestrou Jaroslavou Kreuzbergovou. Takže vás také budeme zítra informovat na toto téma. Další dotaz, mám vnější hemoroidy, používám po stolici speciální spršku doporučuji, nám tady píše posluchač. Další dotaz, dobrý podvečer, pane doktore, slyšela jsem o operaci hemoroidů za poplatek 5 tisíc korun. Co to je za operaci a radil byste ji podstoupit? Posluchačka z Klatov.

Zdeněk ZENKL, lékař
Nejprve řeknu něco k tomu prvnímu dotazu. Vnější hemoroidy neexistují. Ono se o tom často mluví, většinou je to nějaká převislá kůže v oblasti konečníku, která prakticky u každého člověka postupem věku se tam objeví, u žen více na základě těhotenství a porodů a častokrát si lidé myslí, že mají vnější hemoroidy. Dokonce i odborná veřejnost někdy o těch vnějších hemoroidech mluví, ale hemoroidy jsou jenom jedny, jsou to ty polštářky, o kterých jsem mluvil na začátku. A sprška po stolici je jistě dobrá, protože pokud máme nařasenou kůži, tak to nelze očistit jinak než sprchou nebo koupelí. Co se týče té operace za 5 tisíc, já nevím, jaká by to měla být operace za 5 tisíc, tak vám těžko mohu na toto odpovědět.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak vraťme se ještě k těm zákrokům, kdy může pacient třeba nastoupit do zaměstnání po takovém zákroku, kdy to bylo buď ambulantně nebo to bylo třeba v nemocnici operativně odstraněno, tak jak to vypadá na jak dlouhou dobu?

Zdeněk ZENKL, lékař
Bavíme-li se zase o hemoroidech, tak ty ambulantní zákroky většinou člověka vyřadí na ten den, někdy i na druhý den toho potom zákroku a jsou výjimky, opravdu hodně málo pacientů, kteří pociťují nějakou bolest nebo diskomfort po tom ošetření i několik dní. U těch operačních zákroků tam je to různorodější, záleží na tom, jakou metodou se operuje, ale v zásadě to je tak, že pokud vezmeme do ruky skalpel, tak je to otázka zhruba tak 6 týdnů. U té Longovi operace, kdy se sice neřeže skalpelem ale tím přístrojem speciálním, tak většinou je to otázka 2, 3 týdnech nějaké rekonvalescence a ty metody ostatní, když se používá laser nebo za pomoci ultrazvuku a speciálních stehů, když se ošetřují ty hemoroidy, tak je pacient vyřazen zhruba tak na týden.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Jaká bývá úspěšnost léčby obecně, když to vezmeme třeba nějak procentuálně? Vrací se třeba zpátky toto onemocnění?

Zdeněk ZENKL, lékař
Vrací, vrací, protože jsou to, je to cévní tkáň. Jsou to cévy, které dorůstají. Stejně tak dochází k recidívám i například po operaci křečových žil, tak i u hemoroidů dochází k tomu, že recidivují. Strašně moc záleží na tom, jak je provedená operace, jaká je zvolená metoda a na tom, jestli po operaci je zase důvod k tomu, aby ty hemoroidy vznikly právě na základě těch režimových opatření anebo ne. Pokud bychom se bavili o procentech, tak pouze podle nějakých statistik v rozsáhlých pracích, které byly na toto téma zpracovány v zahraničí, tak u těch operací pomocí ultrazvuku nebo laseru, tak ta úspěšnost je tam kolem 85 až 90 procent, ale vždycky se hovoří o době 5 let. Za 10 let nebo 10 let po těch operacích ještě žádné srovnávací studie nejsou, tak aby byly vypovídající.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tady se nás posluchačka ptá, prosím kam možno je obrátit se o ošetření těchto problémů s hemoroidy. Děkuju vám za odpověď. Tak podle toho, kde pacientka bydlí viďte, kam se může obrátit?

Zdeněk ZENKL, lékař
Ta odborná ordinace, která se touto problematikou zabývá, tak se jmenuje proktologie.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Proktologie.

Zdeněk ZENKL, lékař
To znamená, jde o to si najít proktologickou ambulanci. V naprosté většině případů je to v rámci chirurgických oddělení v nemocnicích nebo i na ambulancích. My jsme také chirurgická ambulance, ale velkou většinu naší práce právě dělá ta proktologie a touto problematikou se zabývají ne moc, ale i někteří gastroenterologové.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Posloucháte lékařskou poradnu, naším hostem je plzeňský chirurg Zdeněk Zenkl. Vy se můžete dále ptát na čísle 221 554 222. Dále můžete psát dotazy formou SMS na číslo 605 55 a čtyři 8. Naše téma hemoroidy a po písničce si budeme povídat také, v čem spočívá nová účinná metoda léčby inkontinence pomocí magnetoterapie.

/ Písnička /

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak máme tady 2 dotazy, kdopak se dovolal, dobrý večer.

posluchač na telefonu
Dobrý večer, tady posluchač Pavel z Ostrova u Karlových Varů.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Ano.

posluchač na telefonu
Já bych ani neměl dotaz jako spíš radu takovou, protože už jsem více jak 30 let po operaci hemoroidů, tak pro posluchače, který to trápí, protože s tím mám zkušenosti, tak bych jako jim chtěl třeba doporučit, jestli teda můžu o tom mluvit.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
No samozřejmě povídejte.

posluchač na telefonu
Takhle já bych těm posluchačům chtěl doporučit takovou opravu po každé stolici nějakou hygienu. Neomývat si konečníkem mýdlem, to vůbec ne ani ne příliš teplou vodou a zvlášť mít svůj ročník na takovýhle problémy. A mám teda ze zkušenosti vždycky takovou dobrou věc, že krátce opláchnu konečník studenou vodou. A když už potom musíme používat masti, tak po určité době tu značku tý masti změnit. To se velice osvědčilo, protože po určitý době, když používáte nějakou mast, tak ten konečník začne být na to příliš citlivej, a pak změníte a zase se to trochu zlepší. Jinak u mě je to celoživotní takovej problém, protože to znám, takže vím, o čem mluvíte. Jak pan doktor mluvil o tom zjizvení a že dochází ke zúžení v cévách, tak já jsem byl třikrát na diviluzi konečníku tak vím, co to obnáší.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak my vám děkujeme, pan doktor Zdeněk Zenkl vám určitě řekne, že to děláte dobře ne s tou hygienou?

Zdeněk ZENKL, lékař
Určitě s vámi lze jen souhlasit akorát mě udivuje to používání mastiček, protože já si myslím, že za normálních okolností, pokud je konečník zdravý, tak by člověk různé masti neměl potřebovat.

posluchač na telefonu
No, ale po té operaci potom už, heleďte já můžu říct, že, když jsem byl hemoroidy, byly to velice bolestivé věci, tak nikdy jsem z konečníku nekrvácel, ale po operacích ano bohužel. Pak už s tím vždycky začaly problémy a musel jsem se naučit ten, ten problém řešit a ten konečník ošetřovat. Mám období, kdy je klid, kdy nic nepotřebuji, ale je období, kdy musím teda použít nějaký, nějakou tu mast.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak děkujeme moc za vaší připomínku do pořadu na shledanou.

posluchač na telefonu
Na shledanou.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak a měla být tam být ještě jedna naše posluchačka, dobrý večer.

posluchačka na telefonu
Dobrý večer, tady posluchačka z Klatovska a měla bych takový dotaz. Máme příbuzného, který má velké problémy s hemoroidy, se silným krvácením a teď bych měla dotaz. To krvácení se někdy objevuje i mimo vyprazdňování, mimo stolici jako jo. To je jeden dotaz a druhý dotaz, on se nechce léčit, nepoužívá nic čípky ani masti a to a můj dotaz taky zní, jestli takovýhle stav nemůže potom opožděně vést k nějakým takovým rakovinným změnám nebo podobně, jestli se panu doktorovi takové případy stávají? Děkuji pěkně za odpovědi. Dobrou noc.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
My také za dotaz, na shledanou.

Zdeněk ZENKL, lékař
Já vám odpovím tak, že váš příbuzný má s největší pravděpodobností už pokročilé stádium toho hemoroidálního onemocnění a z toho důvodu se objevuje krev i mimo stolici, protože on má ty hemoroidální uzle nejspíše už vylezlé přes konečník. To znamená, že bude mít jistě i stopu krve nebo hlenu na, na spodním prádle a může s tím mít problémy. Pokud poměrně hodně krvácí, tak dochází u takovýchto lidi i k chudokrevnosti. Ty lidé jsou dušní a mívají s tím různé problémy a jistě je na místě to řešit, ale nikoho k tomu nedonutíte. To si musí každý rozhodnout sám. A pokud jste se ptala na to, jestli se nemůže takováto věc zvrhnout. U hemoroidů je to raritní, aby z hemoroidů vznikl nádor, ale samozřejmě je nutné to vždy vyloučit, jestli náhodou nejde o nádor, jestli jsou to opravdu hemoroidy nebo to může být tak, že tam má váš příbuzný hemoroidy, ale mohl by tam teoreticky i někde nádor být a to je zapotřebí vyloučit.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak děkuji za odpověď. Tak my jsme slíbili, že s plzeňským chirurgem Zdeňkem Zenklem si také povíme o té nové účinné léčby inkontinence pomocí magnetoterapie, tak dočetla jsem se, že se jedná o křeslo, na které pacient usedne oblečený a pomocí magnetoterapie dochází ke stimulaci svalů pánevního dno. To je takhle jednoduché?

Zdeněk ZENKL, lékař
Zní to tak. Ona ta metoda vlastně jednoduchá docela je, když už jí člověk absolvuje, ale jde o  to, aby byla účinná a ne úplně na všechny nemoci v oblasti pánve účinná tato metoda je. Ta metoda byla zhruba před 20 lety poprvé schválena ve Spojených státech amerických. Jejich obdobou našeho státního ústavu pro kontrolu léčiv jako metoda účinná pro inkontinenci močovou. Týká se to zejména žen. U mužů je močová inkontinence méně častá, ale vyskytuje se také například po operacích prostaty nebo po nějakých úrazech. Principem té léčby je vlastně rehabilitace svalů pánevního dna a nahrazuje rehabilitaci, kdy pacient by docházel někam k nějakému fyzioterapeutovi, fyzioterapeutce nebo někam na rehabilitační oddělení, kde se musí svlékat, kde je různě vyšetřován. Jsou s nim prováděny určité cviky, které on ve velké většině případů vlastně ani nezvládne, protože jsou to cviky obtížné, nemusí mu to vůbec dovolit jeho fyzická dispozice. Anebo se provádí ošetření například za pomocí elektrických impulzů, což je zase provázeno tou nepříjemností, že se musí buďto do pochvy anebo do konečníku zavést elektrická sonda, a potom se ty svaly takto stimulují. Je to ovšem nepříjemné. Ne jenom pacientům ale i těm terapeutům a tato nová metoda vychází z poznatku, že silné magnetické pole, které vytváří cívka umístěná v tom křesle, do kterého se pacient posadí, tak i přes oblečení dokáže stimulovat svaly pánevního dna tak, aby ty svaly se začaly účinně stahovat. A obnovila se jejich funkce. Nejvíce je tato metoda používána právě pro tu močovou inkontinenci, tam je i nejúčinnější, ale my protože se zabýváme zejména proktologií a řešíme i různé potíže v oblasti pánevního dna jiné, tak jsme se rozhodli, že bychom tuto metodu měli zavést a zjistili jsme, že pouhá 2 procenta populace mají tu inkontinenci stolice, na kterou by ta metoda mohla pomáhat, ale více než 20 procent žen od určitého věku trpí tou močovou inkontinencí, na kterou je tato metoda suverénní, nemusí se docházet na operace. Mnohé ženy znají operaci páskou nebo takzvanou páskou nebo řeší své problémy nošením hygienických vložek či plen a tato metoda jim účinně pomůže. Kromě toho se zjistilo, že je tato metoda účinná i u různých bolestivých stavů pánve, které jsou způsobeny často určitou disbalancí těch svalů v pánvi. Ono pánevní dno je tvořeno zhruba 28 svaly a my víme tak o 2 o 3, které dokážeme vědomě nějakým způsobem ovládat a stejně tak jako nás bolí záda nebo nás někde bolí ve stehně koleno z různého přetížení svalů, tak k tomu stejnému dochází i na těch svalech v pánvi, kdy když dojde k nějakému bolestivému stažení určitého svalu, tak potom to přináší bolesti třeba kostrče nebo i problémy při vyprazdňování. Jsou ty potíže spojeny u žen i třeba s prožíváním sexu. Mnohé ženy nemohou mít sex právě kvůli tomu, že je bolí pánev nebo u mužů to bývá spojeno s poruchou erekce. To znamená, že tato metoda řeší mnohé problémy v oblasti pánve.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
No a co třeba pomáhá já nevím například ženám po porodu viďte k rychlejší rekonvalescenci?

Zdeněk ZENKL, lékař
Na to jsem zapomněl, to jsem rád, že jste se na to teď zeptala. Po porodu dochází k tomu, že těch zhruba 28 svalů v pánvi jsou tím 9 měsíčním plodů velice namáhané a porodem potom jsou poraněny, kdy nemusí docházet k tomu, že by se ty svaly natrhly, ale ony se roztahují nadměrně a k té, k tomu aby ty svaly se účinně zase zpátky stáhly a začalo fungovat to pánevní dno, tak jak má, tak tato metoda to významně urychlí a oddálí anebo zajistí to, aby vůbec nedocházelo k problémům s tou inkontinencí v budoucích letech.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak mám tady další dotazy, k tomu jaká je výhoda třeba toho magnetického pole, ale teď se nás někdo chce na něco zeptat, dobrý večer.

posluchačka na telefonu
Dobrý večer.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak vítáme vás ve vysíláno ano.

posluchačka na telefonu
Tady je posluchačka z Domažlicka. Já bych měla takovou velkou prosbu na pana doktora. Já už léta trpím inkontinencí moči a v poslední době i stolice. Takže jestli by se a měla jsem už ty pásky, to už jsem operaci měla kdysi, ale já jsem stará, už je mi přes 80 let, jestli bych to mohla podstoupit.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Dobře, tak my vám odpovíte, odpovíme. Mějte se pěkně, na shledanou.

posluchačka na telefonu
Děkuji.

Zdeněk ZENKL, lékař
Na shledanou.

posluchačka na telefonu
Děkuji, děkuji.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak zeptám se, jak je vůbec rozšířená za tím tato metoda v Čechách?

Zdeněk ZENKL, lékař
V České republice je tato metoda rozšířená velice málo, protože je nákladná. Dokonce ani v bohatých zemích jako je Rakousko, Německo nebo Švýcarsko není tato metoda hrazená z veřejného zdravotního pojištění, hradí si to vždy pacienti a ty ceny se pohybují v řádech tisíců za to ošetření. Tam hrozně moc záleží na tom, o jaký problém se jedná a kolikrát pacient se v uvozovkách na to křeslo musí posadit. Ta terapie vždy trvá zhruba 20 minut. Je to nebolestivá metoda a důležité je, když teď posluchačka zmínila, že je stará, že tady není žádné omezení věkem. Tady jsou, tady je omezení pouze, když má člověk implantovány některé náhrady kloubů, zejména kyčlu anebo, když má různé kardiostimulátory například, aby nedošlo k tomu, že se tyto porouchají tím magnetickým polem.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Ta terapie nevyžaduje žádnou speciální přípravu pacienta, tedy jak vyplývá z vašich slov?

Zdeněk ZENKL, lékař
Nevyžaduje. Pacient přijde do místa, kde se ta terapie provádí, posadí se na křeslo, nějaký zdravotnický pracovník ať už lékař nebo sestra jej zaškolí a pustí na tom křesle určitý frekvence a určitý nastavení tak, aby to bylo pro něho to nejvhodnější, ale je vždy zapotřebí vidět, že minimálně 5 až 6 návštěv na tom křesle začne mít účinek u mnohých diagnóz. Například, když je ta fekální nebo inkontinence stolice, abychom mluvili srozumitelně, tak tam je většinou zapotřebí 10, 12 návštěv a k tomu ještě i třeba je nutné provádět některé cviky, aby byl ten efekt opravdu dobrý.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Jaká je výhoda magnetického pole? Myslím teď oproti dalším třeba já nevím, já se v tom moc nevyznám, ale říkám si, proč zrovna magnetické pole nám dokáže takhle pomoct.

Zdeněk ZENKL, lékař
To je základě Faradajových zákonů, kdy to magnetické pole svým působením dokáže na membránách buněk našich svalů a nervů vyvolat elektrický proud a ten elektrický proud je právě to vedení v těch svalech a nervech, které způsobují tu jejich funkci. Výhodou toho magnetického pole je to, že není zapotřebí žádný kontakt s tělem.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Že jde přes ty oděvy?

Zdeněk ZENKL, lékař
Že jde přes oděvy, přes ostatní tkáně.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Kosti viďte.

Zdeněk ZENKL, lékař
A na tomto principu funguje i magnetická rezonance, která se používá jako zobrazovací metoda.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Jsou nějaké vedlejší účinky této metody?

Zdeněk ZENKL, lékař
Vedlejší účinky této metody nejsou popsány, tam je zapotřebí jenom dodržet striktně ty kontraindikace. To znamená to, kdy ten pacient to opravdu nemůže absolvovat.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Takže, i když je třeba někdo, já nevím po operaci třeba pánevního dna, tak i pro něho by to bylo vhodné?

Zdeněk ZENKL, lékař
Je to vhodné i pro něho, ale nikdy tato metoda není vhodná v těch úplně nejakutnějších případech. To znamená ihned po té operaci. Vždycky je zapotřebí pár týdnů zeptat.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak se zeptám, kdy se dočkáme tedy, že tady v Plzni bude toto křeslo, že budeme moci se léčit touto metodou?

Zdeněk ZENKL, lékař
My teď jednáme s několika výrobci tohoto křesla nebo této metody a předpokládám, že na přelomu listopadu, prosince, nejdéle na začátku ledna budeme touto metodou vybaveni a budeme to pacientům poskytovat.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
To by vlastně byla velká úleva viďte, protože kdo se dneska stará o tyhle pacienty, kteří mají problém s tou inkontinencí. Většinou se třeba i stydíme jít za lékařem, tak tady to bude takové, prostě budeme oblečeni, sedět v křesle.

Zdeněk ZENKL, lékař
Tady v Plzeňském kraji se o ty inkontinentní zejména ženy, když budu mluvit o močové inkontinenci starají většinou gynekologové. Oni gynekologovi se asi žena nejsnáze svěří se svými problémy a to zmínila posluchačka před chviličkou, že byla na 2, 3 operacích páskou, tak to tady v regionu provádějí většinou gynekologové. Je to metoda účinná, ale už to obnáší operaci a jistý zdroj možných komplikací.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak ještě máme pár minut, tak se podívám na dotazy. Jsem po operaci hemoroidů, mohou se mně udělat znova, pan Josef. To už jsme říkali.

Zdeněk ZENKL, lékař
Mohou.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Mohou. Je možné jít s nemocnými hemoroidy do veřejného bazénu či vířivky, jde o infekční záležitost, ptá se posluchačka Eva.

Zdeněk ZENKL, lékař
Já myslím, že pokud jdeme někam do bazénu, tak je tam tolik lidí s hemoroidy, že jistě můžete, pokud ty hemoroidy nejsou natolik vylezlé před konečník, že by vás to samotného obtěžovalo.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Mám řídkou stolici, často mám ušpiněné spodní prádlo. Pomohla by mně magnetoterapie?

Zdeněk ZENKL, lékař
Je otázka, zda máte ušpiněné spodní prádlo na základě hemoroidálního onemocnění, které právě je pro nás ty hemoroidy, jak jsem říkal na začátku jsou důležité pro tu kontinenci tekutiny a větrů anebo jestli máte nějakou poruchu svalů pánevního dna. Bylo by nutné vás vyšetřit.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Mám gynekologický problém, mám z námahy sníženou dělohu. I mně by pomohla tato metoda, o které dnes mluvíte, se ptá posluchačka.

Zdeněk ZENKL, lékař
Ano z části jistě, protože děloha leží na těch svalech pánevního dna a pokud jsou ty svaly ochablé, tak se jaksi prověsí a ta děloha poklesne níže, takže určitě by to nějaký efekt mělo, ale nelze očekávat, že by to problém vyřešilo úplně.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Od druhého porodu trpím inkontinencí, cítím zápach, ptá se paní Jolana.

Zdeněk ZENKL, lékař
Já nevím jestli je myšlena inkontinence močová nebo stolice, ale asi nejjednodušší v tomto případě by bylo zajít za svým lékařem.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Další dotaz mám poruchu řitního svěrače, když mám náhlou potřebu stolice, někdy jí nedokážu udržet, co by mně pomohlo? To je možná ten případ viďte?

Zdeněk ZENKL, lékař
Může být, ale nemusí, protože jsou, jsou důvody k tomu, aby byla taková, takovýto druh inkontinence může být způsoben tím, že je ve střevě nebo na konci toho střeva je nějaká výchlipka, ve které se hromadí stolice, i přestože člověk si dojde na toaletu, vyprázdní se, tak ta stolice se nahromadí v nějaké výchlipce v rozšíření toho střeva a potom najednou dojde v nejméně očekávanou dobu k uvolňování té stolice a může to člověku způsobit tyto potíže, které pacientka popisuje. Je zapotřebí vždy podstoupit minimálně základní proktologické vyšetření a případně někdy některá další vyšetření jako jsou třeba ultrazvuk, což je nezbytné vyšetření k tomu, aby se zjistilo, jestli ty svaly v oblasti konečníku a pánevního dna jsou celistvé. To je podmínka k tomu, aby fungovala ta magnetoterapie.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Poslední dotaz, dobrý den, maminka má problémy s inkontinencí, jinak je celkem soběstačná. Je jí 80 let. Je možné v tomto věku ještě nějaká léčba?

Zdeněk ZENKL, lékař
Pokud je maminka schopná transportu na pracoviště, kde se ta magnetoterapie provádí tak jistě, ale samozřejmě, že záleží na tom, jaký druh inkontinence to je, ale u lidí v různých domovech důchodců, je popisována zejména močová inkontinence až v 80 procentech případů. A je to většinou ten druh inkontinence, který se dá tou rehabilitací pánevního dna dobře řešit.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Tak já vám moc děkuji za návštěvu. Končí dnešní lékařská poradna. Naším hostem byl plzeňský chirurg Zdeněk Zenkl. Děkujeme vám za návštěvu, na shledanou.

Zdeněk ZENKL, lékař
Já děkuji za pozvání.

Květa BODOLLOVÁ, moderátorka
Zítra v tomto čase přivítáme dietní sestru Jaroslavu Kreuzbergovou a jak jsem říkala, povídat si budeme na téma, jak by mělo vypadat naše stravování, máme-li problémy právě s hemoroidy, tak příjemný poslech dalších rozhlasových pořadů vám přeje Květa Bodollová.

Klíčová slova: