Fyzioterapeutka: Proč pacienta bolí hlava, mohu poznat, už když se svléká

Hlava někdy bolí až 90 procent populace. Jenže mozek vlastně ani bolet nemůže – neobsahuje nervová vlákna, která by bolest přenášela. Kde se tedy bere? V podcastu MUDr.ování to vysvětluje fyzioterapeutka Michaela Ulrichová.

Když člověka bolí dlouhodobě hlava, s největší pravděpodobností bude hledat pomoc u neurologa. Pokud ten na nic nepřijde, je možné zkusit najít pomoc u fyzioterapeuta. Bolest hlavy totiž může pocházet třeba ze špatného posazení na kole či třeba velkého soustředění. V obou případech má člověk hlavu lehce předsunutou dopředu a dochází k předsazení šíjového svalstva.   

"Vznikne tam napětí, které se může různými složitými mechanismy projevit jako bolest hlavy," vysvětluje fyzioterapeutka Michaela Ulrichová z kliniky VO2MAX, jež se na tento rozšířený problém specializuje.  

Přijít na příčinu bolesti hlavy je tak trochu stopování, které začíná už ve chvíli, kdy pacient vstoupí poprvé do ordinace. "Je to takový terapeutický kolorit. Díváme se na pacienta v jeho spontánním pohybovém projevu, protože nám řekne více, než když před...

 

Klíčová slova: